کمر درد در بارداری ، علتها و راه های درمان

به طور معمول بیش از نیمی از خانم های باردار به خصوص در اوایل بارداری دچار ( کمر درد در بارداری ) می شوند ، که این کمر درد در بارداری دلایل متعددی دارد اما در بسیاری از موارد جای نگرانی نیست و با رعایت نکاتی کوچک می توانید آن را کنترل کنید.کمر درد در بارداری

کمر درد در بارداری علل متفاوتی دارد . آن معمولا ناشی از کشش عضلات پشت است . در نیمه بارداری ،وقتی رحم سنگین تر می شود ، مرکز ثقل تغییر می یابد . وضعیت فرد نیز در پاسخ تغییر می یابد . بیشتر خانمها بیشتر به پشت تکیه می کنند که عضلات پشت آنها مشکلتر عمل می کنند.

ضعف عضلات شکم نیز باعث درد پشت می شود زیرا این عضلات بطور نرمال ستون فقرات را حمایت می کند و نقشی مهم در سلامتی پشت دارد . طی بارداری ،این عضلات کشیده شده و ممکن است دچار ضعف شوند که در نتیجه منجر به درد پشت می شود. این تغییرات همچنین ممکن است که مادر را مستعد آسیب حین ورزش نماید.

هورمونهای بارداری ممکن است منجر به کمردرد شود. هورمونی برای ایجاد کانال منسب زایمانی برای خروج بچه ،لیگامانها را در مفاصل متحمل وزن لگن مادر شل می کند. این شل کردن ،مفاصل را انعطاف پذیر می کند اما اگر خیلی تحرک پذیر شود منجر به کمردرد می شود

علت کمر درد در بارداری چیست؟

حداقل 50% از خانم ها در دوران بارداری خود دچار کمر درد در بارداری می شوند. خانم های باردار به دلایل مختلف در معرض کمر درد در بارداری قرار می گیرند:

– وزن اضافی: وزنی که در دوران بارداری اضافه می کنید برای نوزاد شما خوب است اما می تواند روی کمرتان فشار وارد کند.

– تغییر مرکز ثقل: وقتی رحمتان بزرگتر می شود، مرکز ثقل بدن شما به سمت جلو تغییر می کند. به تدریج—و احتمالاً بدون اینکه متوجه بشوید—سعی می کنید حالت قرارگیری بدنتان و طریقه حرکت کردنتان را برحسب آن تغییر دهید. این اصلاحات ممکن است منجر به کمردرد شود.

– هورمون ها: در طول دوران بارداری، هورمون رلاکسین باعث می شود رباط های بین استخوان لگن صاف شوند و مفاصل شما برای آماده سازی برای وضع حمل شل شوند. هرچه ساختاری که از لگن شما حفاظت می کند نرم تر می شود، ناراحتی شما در ناحیه کمر بیشتر می شود، مخصوصاً موقع راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها.

کمردرد ممکن است در هر زمان در دوره بارداری اتفاق بیفتد. این مشکل در خیلی از خانم ها در فعالیت های روزمره و خوابیدن آنها تداخل ایجاد می کند.

برای کمر درد در بارداری چه کار می توان انجام داد ؟
برای کمک به جلوگیری از کمر درد در بارداری باید بدانید چگونه بایستید یا حرکت کنید :
– کفش پاشنه کوتاه با قوس مناسب بپوشید
– برای بلند کردن اشیای سنگین از دیگران کمک بخواهید
– اگر مجبورید مدت طولانی بایستید یک پا را بر روی یک پایه قرار دهید
– تشک شما خیلی نرم نباشد
– برای برداشتن اشیا از حد کمر بیشتر خم نشوید ، با خم کردن زانوها ابتدا بنشینید و بعد آن را بردارید.
– بر روی صندلی با ساپورت خوب برای کمر بنشینید یا برای ناحیه تحتانی کمر از یک بالش کوچک استفاده کنید.
– هنگام خوابیدن بر روی پهلو بین دو پای خود از یک یا دو بالش استفاده کنید.
ماساژ، گرما و سرما: پشتتان را گرم کنید، می توانید از حمام داغ، حوله های داغ، بطری های آب داغ و زا این قبیل استفاده کنید. خیلی از خانم ها هم با گذاشتن یک بسته یخ روی کمرشان از درد راحت می شوند. ماساژ پشت هم می تواند برایتان مفید باشد.

ورزش برای پشت می تواند به کم کردن درد پشت کمک کند. ورزش عضلات حمایت کننده پشت و پاها را تقویت می کند یا تحت حرکات کششی قرار می دهد و برای آنها وضعیت خوب ایجاد می کند وعضلات پشت – شکم – لگن و فوقانی بدن را قوی می کند.

این ورزشها نه تنها رفع کمردرد کمک می کند بلکه مادر را برای زایمان آماده می کند. ورزش داخل آب و پیاده روی طی بارداری بی خطر است و برای پشت عالی می باشد.

کمر درد در بارداری ، علتها و راه های درمان

منبع : سایت دکتر آذری ، مردمان

ویرایش : www.niniasal.com

کد مطلب : c-00077

دیدگاه‌ها

  1. افخمی دسامبر 23, 2016 at 3:22 ب.ظ

    خیلی جالب بود ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ