چگونگی عضویت در بانک خون بند ناف

خون بند ناف که مملو از سلول‌های بنیادی است بعد از زایمان به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد. از همین رو محققان به این نتیجه رسیدند که از این منبع برای فراهم کردن سلولهای بنیادی استفاده کنند.

علیرغم اینکه سلولهای بنیادی پتانسیل درمان ده‌ها بیماری را دارند باید گفت در حال حاضر بیشتر در زمینه درمان بیماری‌های خونی که منشا خونی دارند نظیر انواع سرطان‌های خون، کم‌خونی‌های مادرزادی، تالاسمی و نقص سیستم ایمنی به کار گرفته می‌شوند.

مراحل اول و دوم فرآیند عضویت در ماه نهم بارداری ( از هفته 36 بارداری ) انجام می شود .
مرحله ا ول : مطالعه و بررسی موارد منع قرارداد و پرسشنامه پزشکی
پس از مطالعه موارد منع قرارداد ، پرسشنامه پزشکی تکمیل شده و توسط کارشناسان واحد پذیرش بررسی می شود . در صورتی که منعی برای قرارداد وجود نداشته باشد ، مادر می تواند آزمایش ه ای مربوط به ماه نهم بارداری را انجام دهد .
لیست آزمایش ها :
RPR(VDRL)،HBS AB ، HBS Ag، HBC Ab (Total) ، HCV Ab، HIV(I/II)، CMV(IgG)، CMV(IgM)،HTLV(I/II)
تبصره : لازم است متقاضی قبل از انجام آزمایش ها با دفاتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان تماس برقرار کرده تا در جریان آخرین تغییرات آزمایش ها قرار گیرد .

چگونگی عضویت در بانک خون بند ناف
مرحله دوم : تائید آزمایش ها توسط واحد پذیرش ، تکمیل فرم های عقد قرارداد و دریافت کیت خونگیری مدارک مورد نیاز :
*کپی کارت ملی زوجین
*اصل جواب آزمایش ها ی مادر
*اصل فیش پرداخت هزینه
عقد قرارداد و پرداخت هزینه :
پس از تائید جواب آزمایش ها توسط کارشناسان واحد پذیرش ، عقد قرارداد به همراه پرداخت هزینه انجام می شود . متقاضی می تواند از طریق سیستم کارتخوان در محل شرکت و یا شماره حسابهای ذیل اقدام به واریز وجه قرارداد کند .
مرحله سوم : جمع آوری نمونه
فرآیند جمع آوری خون بند ناف به صورت کاملا استریل ، بدون درد و بدون تداخل در روند زایمان صورت می گیرد . خونگیری می تواند به صورت داخل و یا خارج رحمی انجام شود . در هر دو صورت هیچ گونه آسیبی به مادر یا نوزاد وارد نمی شود . کل این فرآیند کمتر از 5 دقیقه طول می کشد .
مرحله چهارم : تحویل نمونه جمع آوری شده
پس از جمع آوری خون بند ناف کیسه خون طبق دستور العمل ارائه شده درون فلاسک قرار گرفته و حداکثر طی 24 ساعت و با حفظ دمای حدود 15-22 درجه سانتی گراد به بانک خون بند ناف منتقل می شود . انتقال نمونه می تواند توسط خود خانواده نیز انجام شود .
مرحله پنجم : پردازش سلولی و فریز نمونه
نمونه دریافت شده پس از ورود به آزمایشگاه پردازش سلولی ، ابتدا از نظر حجم و تعداد سلول مورد بررسی قرار گرفته و عملیات جداسازی سلول های بنیادی بر روی آن انجام می شود . بر روی نمونه هایی که حداقل شرایط استاندارد را دارند بررسی آزمایش های میکروبی و ویروسی ، ……….. ، سنجش کلونی و فلوسایتومتری انجام شده و در دمای منفی 196 درجه سانتیگراد در تانک های مخصوص ، فریز و برای مدت طولانی نگهداری می شود . در غیر این صورت قرارداد فسخ و پس از اطلاع به خانواده مطابق قرارداد منعقد شده ، هزینه های مصوب عودت می شود . لازم به ذکر است در مورد زایمان های دوقلویی با توجه به اینکه در غالب موارد میزان حجم خون بند ناف گرفته شده کافی نمی باشد احتمال فسخ قرارداد بیشتر است .
مرحله ششم : صدور گواهی فریز نمونه
صدور گواهی فریز نمونه پس از تولد کودک و تکمیل مدارک مورد نیاز انجام می شود .

شرکت بن یاخته های رویان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ