ورزش کودکان و تشویق کودکان به ورزش

ورزش کودکان یکی از پر اهمیت ترین موضوعاتی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند چرا که ورزش کودکان می تواند در تربیت و آینده آنها نقش پر رنگی داشته باشد.

بچه پاشو ورجه ورجه کن!ورزش کودکان و تشویق کودکان به ورزش

دیگر خبری از آن خانه ها و مدرسه های بزرگ با حیاط های درندشت نیست . خبری از بدو بدو ، گل کوچیک ، گرگم و گله می برم ، آلیسا آلیسا و بازی های پر تحرک کودکی های ما هم نیست . بچه های امروز ، بچه های ایکس باکس و پلی استیشن هستند . طبیعتاً نهایت فعالیتی که دارند فشار دادن صفحه کلید رایانه یا بازی با دسته کنسولشان است . برای همین هر روز به تعداد بچه های تپلی که همه جا می بینید اضافه می شود اما باید چاقی بچه ها را جدی گرفت چون می تواند زمینه ساز مشکلات جدی تری مانند بیماری های قلبی ، دیابت و … باشد . در این مطلب اول به ضررهای بی تحرکی بچه ها اشاره می کنیم سپس توصیه هایی برای فعال تر کردن این امیدهای آینده ارائه می دهیم .

تلویزیون و بی تحرکی : دودشمن سلامت

بعضی از پدر و مادرها برای اینکه فرزندشان را آرام کنند و به کارهای خودشان برسند تلویزیون را روشن می کنند و از فرزندشان می خواهند یک جا بنشیند و تلویزیون ببیند ، اما محققان استرالیایی چندان با این رفتار شما موافق نیستند چون معتقدند نشاندن کودکان پای تلویزیون خطر ابتلا به دیابت ، فشار خون بالا و بیماری های قلبی را بالا می برد . این محققان معتقدند رگ های پشت چشم بچه هایی که فعالیت بدنی کمی دارند و زیاد پای تلویزیون میخکوب می شوند ، باریک تر است . محققان آمریکایی نیز معتقدند روشن بودن دائمی تلویزیون در اتاق باعث کاهش تمرکز بچه ها در فعالیت های روزمره شده ، همچنین میزان ارتباط بین فرزند و والدین را کاهش می دهد . از این گذشته بچه هایی که مدام تلویزیون تماشا می کنند بیشتر حواس پرتند . اگر نمی خواهید یک بچه چاق  و ضعیف داشته باشید ، ساعت هایی که پای تلویزیون سپری می کند محدود کرده و او را تشویق کنید که ورزش کند و تحرک بدنی داشته باشد. پس به ورزش کودکان بیشتر اهمیت بدهید.

تشویق آری ، اجبار نه

قبل از هر چیزی بگوییم منظورمان از تشویق بچه ها به تحرک این نیست که آنها را وادار به انجام ورزش های سخت و روزانه بکنید . ورزش کودکان با ورزش بزرگسالان متفاوت است . نباید فعال بودن و تحرک بدنی را با ورزش های سنگین روزانه اشتباه گرفت . ورزش کودکان باید سبک و همراه با لذت و تفریح باشد نه اینکه آنها را مجبور کنید هر هفته سه تا چهار جلسه در باشگاه ورزش های سنگین انجام دهند. البته اگر فرزندتان علاقه به ورزش های حرفه ای و قهرمانی دارد مشکلی پیش نمی آید اما بچه های دیگر ، به خصوص بچه های چاق تر را نباید ناگهان وادار به ورزش های سنگین کرد . توجه داشته باشید که بچه ها در حال رشد هستند و بعضی ورزش ها به سلامت شان آسیب می زند . همین که آنها را تشویق کنید بی تحرکی را کنار بگذارند و ورزش های سبک مانند ایروبیک انجام دهند کافی است . یادتان باشد که بچه ها خیلی زود از ورزشی که دوست ندارند دلزده می شوند . درواقع خستگی ، عدم موفقیت ، احساس فشار و اجبار ، بی علاقگی ، پیدا نکردن همبازی خوب و … می تواند بچه ها را از ادامه راه دلسرد کند . منظور از ورزش کودکان لزوماً رفتن به باشگاه نیست و هر تحرکی می تواند نوعی ورزش باشد.

ازهمان خردسالی ورزش کودکان را شروع کنید

توصیه می شود از همان وقتی که فرزندتان چند ماهه است شروع کنید . بدن کوچکش را به آرامی ماساژ دهید . حرکت های کششی ملایمی انجام دهید . با او بازی کنید. کمکش کنید تا زودتر را بیفتد. در این صورت بچه با این حرکت ها و نرمش ها بزرگ می شود و از همان ابتدا به داشتن فعالیت بدنی عادت می کند . فعالیت های بدنی را جزیی از برنامه روزانه خانواده کنید . بهترین کار این است که بعد از شام به جای کانال عوض کردن ، یک بازی دسته جمعی خانوادگی ترتیب دهید . از آن بهتر اینکه دست بچه ها را بگیرید و به نزدیک ترین پارک محله تان بروید. قدم بزنید ، دوچرخه سواری کنید، بدمینتون ، والیبال یا فوتبال بازی کنید.در این صورت به بی تحرکی خود و فرزندانتان پایان می دهید و سلامت را به خانواده می آورید .

والدین فعال ، بچه های فعال

ورزش والدین ورزش کودکان را در پی دارد.خودتان در روز چه قدر فعال هستید؟ می دوید ؟ تنیس یا بدمینتون بازی می کنید؟ باشگاه می روید؟ اصلا اهل ورزش هستید؟ بچه ها  باید ببینند که خود شما اهل ورزش هستید و فقط نصیحت نمی کنید . در واقع ، یکی از بهترین روش ها برای تشویق بچه ها به ورزش این است که خودتان اهل ورزش باشید .باید الگوی خوبی باشید و به بچه ها نشان دهید که ورزش جزو ثابت برنامه روزانه تان است . در غیر این صورت احتمال اینکه حرف تان خریدار داشته باشد کم است . البته هیچ وقت دیر نیست . بهتر است اول یک برنامه ورزشی مناسب برای خودتان دست و پا کنید و تا چاقی سراغ بچه هایتان نیامده آنها را هم به ورزش تشویق کنید.

نظر خودش را جویا شوید

از فرزندتان بپرسید غیر از تماشای تلویزیون یا بازی های رایانه ای به چه فعالیت های دیگری علاقه مند است . از او بخواهید فهرستی از ورزش ها و فعالیت های مورد علاقه شان را بنویسد احتمالا ً با ایده هایی مثل فوتبال ، دوچرخه سواری ، نقاشی ، گردش ، استخر و … روبه رو می شوید . حتما علاقه فرزندتان را در نظر بگیرید . اجازه دهید ورزش های مختلفی را امتحان کند تا ورزش مناسب و مورد علاقه خود را پیدا کند . درباره این ورزش ها یا فعالیت ها توضیح بدهید و او را راهنمایی کنید . در هر حال از هر ایده ای که باعث فعال تر شدن فرزندتان می شود استقبال کنید.

با بچه ها آشپزی کنید

بعضی خانم ها آشپزخانه را قلمرو فرمانروایی خود می دانند و هیچ احد الناسی را به آن راه نمی دهند . این رفتار اشتباه است کارهای آشپزخانه برای فعال تر بودن بچه ها بسیار مفیدند . از بچه ها بخواهید در تهیه غذاها کمک تان کنند . اگر به اندازه کافی بزرگ شده اند ، می توانند در خرد کردن سبزیجات یا شستن ظروف کمک کنند . از آنها بخواهید کف آشپزخانه را تی بکشند . ظرف های شسته شده را جا به جا کنند ، میز غذا را بچینند  مواردی از این دست . خلاصه از هر فرصتی که پیش می آید تا بچه ها از پای تلویزیون و رایانه بلند شوند استفاده کنید.

با هم اتومبیل تان را بشوئید این هم یک نوع ورزش کودکان است.

وقتی فرزندی در منزل دارید کارواش را فراموش کنید. دستمال و سطل را دستش بدهید و با هم اتومبیل تان را بشویید البته این کار را تبدیل به وظیفه نکنید و به اجبار انجام ندهید . کاری کنید که فرزندتان از این کار لذت ببرد . البته حواستان باشد بچه ها به جای اینکه اتومبیل را بشویند ، دوست دارند شما و خودشان را خیس کنند و بیشتر به جنبه تفرحی ماجرا نگاه می کنند . کمی صبور باشید  دل به دلشان بدهید .

بیایید با هم ورزش کودکان را گسترش دهیم.

ورزش کودکان و تشویق کودکان به ورزش

منبع : مجله سلامانه ورزش کودکان

ویرایش: پریسا بابائی

کد مطلب : b-0053

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ