هفته یازدهم بارداری

سن جنین: 9 هفتههفته یازدهم بارداری

کودک شما

رشد جنین اکنون سریع شده است. سر او تقریباً به اندازه نصف طول تمام بدن است. با بزرگ شدن سر، چانه نیز از قفسه سینه فاصله گرفته و گردن بلندتر و کشیده‌تر می‌شود. ناخن‌ها ظاهر شده و اندام‌های تناسلی برای تشخیص جنسیت کودک خود را آشکار می‌کند!

تغییرات در شما

در دوران بارداری، برخی از زنان با تغییراتی در موها و یا ناخن‌هایشان روبرو می‌شوند. برخی از زنان خوشبخت در این دوران، افزایش رشد موها و یا ناخن‌هایشان را تجربه می‌کنند. در برخی دیگر ریزش مو و شکستن راحت ناخن‌ها اتفاق می‌افتد. در دوران حاملگی بدن شما تغییرات بسیاری می‌کند، همین تغییرات پذیرش و تحمل موجودی زنده را در بدن شما ممکن می‌سازد. تغییرات همچنین به بدن شما در تغذیه و نگهداری جنین کمک کرده و شما را آماده زایمان می‌کند. برخی از این تغییرات و سازش‌ها شامل مقاومت در برابر انسولین (تغییر در نحوه استفاده از شکر و یا گلوکز)، ترمبوفیلی (افزایش لخته خون و خطر ترومبوز وریدی)، نقص سیستم ایمنی (دستگاه ایمنی شما نسبت به پذیرش مواد ژنتیکی جنین آگاه می‌شود) و هیپرولمی (افزایش غیرطبیعی پلاسمای خون) است. اگر هر گونه تغییری شما را نگران کرده، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

تغذیه شما

غذاهای حاوی کربوهیدرات، اولین سرچشمه انرژی برای رشد و تکامل کودک بشمار می‌روند.

توجه

شاید بخواهید قبل از تولد کودکتان از او عکس بگیرید، آزمایش اولتراسوند (سونوگرافی) این امر را میسر کرده است. بهتر است قبل از اقدام به این آزمایش با پزشکتان مشورت کنید.

نکته محرمانه برای پدر

حاملگی همسرتان و بچه‌دار شدن تنها یک یا چند بار در زندگی‌تان اتفاق می‌افتد. با یکدیگر از این زمان خاص لذت ببرید.

تمرین ورزشی

در حالی که به پهلو چپ به سمت دیوار ایستاده‌اید، دست چپ را پشت صندلی و یا بر روی دیوار قرار دهید. زانوی پای راست را بالا آورده و دست راستتان را زیر ران قرار دهید. کمر را به سمت راست چرخانده و سر و لگن را نیز به آن سمت ببرید. 4 شماره در این حالت بمانید، سپس پا را بر روی زمین گذاشته و همین عمل را با پای چپ‌تان تکرار کنید. هر پا 5 تا 8 مرتبه، موجب کاهش گرفتگی کمر و افزایش جریان خون در پاها می‌شود.

هفته یازدهم بارداری

هفته قبل                هفته بعد

دیدگاه‌ها

  1. Ati فوریه 8, 2016 at 12:56 ب.ظ

    خیلی جالب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ