هفته چهلم بارداری

سن جنین: 38 هفتههفته چهلم بارداری

کودک شما

بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلول‌های قرمز پیر تولید می‌شود. نوزادان، سطح بیلی روبین بالاتری دارند چون تعداد گلبول‌های قرمز حامل اکسیژن در آن‌ها زیادتر است و کبد جوان آن‌ها نمی‌تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. زمانی که سطح بیلی روبین به بیشتر از حد طبیعی برسد، زردی یا یرقان از ناحیه سر به طرف گردن و سپس سینه پیشرفت می‌کند و در شرایط شدید نهایتاً به انگشتان پاها هم می‌رسد. این حالت که یرقان فیزیولوژیک نامیده می‌شود (برخلاف نوع نادر و خطرناک‌تری که توسط بیماری‌های کبدی یا ناسازگاری خونی مادر ایجاد می‌شود) سبب هیچ نوع آسیبی در شیرخواران سالم و رسیده (سن طبیعی حاملگی) نخواهد شد.

تغییرات در شما

اگر درد زایمان شروع شده، بهتر است قبل از رفتن به بیمارستان دستورالعمل ذیل را در خانه انجام دهید: دم عمیقی بکشید و به آرامی بازدم را انجام دهید؛ از همسرتان بخواهید شانه‌ها، گردن، کمر و پاهای شما را ماساژ دهد، می‌توانید با استفاده از کمپرس آب گرم یا سرد حمام کنید.

تغذیه شما

با شروع درد زایمان اجازه خوردن و یا آشامیدن ندارید. معمولاً هنگام درد زایمان به مادر حالت تهوع دست داده و ممکن است استفراغ کند. بنابراین برای راحتی و سلامتی بیشتر، به شما توصیه می‌شود در طول درد زایمان شکم خود را خالی نگه دارید. اگر تشنه شدید چند تکه یخ در دهان خود قرار داده و یا کمی آب بنوشید.

توجه

اگر برای کاهش درد زایمان، می‌خواهید از تکنیک‌های آرامش‌بخش، ماساژ و یا هیپنوتیزم استفاده کنید، بهتر است مشورت با دکتر را به شروع درد زایمان موکول نکرده و قبل از آن با او مشورت کنید.

نکته محرمانه برای پدر

در مورد نقش‌تان در حین درد و زایمان، با همسرتان گفتگو کنید. شاید بتوانید خلوت آرامش‌بخشی را برایش مهیا کنید. زمانی که دیگران برای دیدن او می‌آیند (هنگام درد و یا بعد از زایمان)، سعی کنید اتاق او را آرام و به دور از همهمه نگه دارید. در این ستیز پرفروغ، نقش یک شوالیه شجاع را برایش بازی کنید.

تمرین ورزشی

بهترین تمرین ورزشی ادامه دادن به تنفس‌های عمیق است.

هفته چهلم بارداری

هفته قبل