هفته چهاردهم بارداری

سن جنین: 12 هفتههفته چهاردهم بارداری

کودک شما

گوش‌های کودک از محل گردن به دو طرف سر حرکت کرده و چشم‌ها به طور کامل از دو طرف سر به جلوی صورت حرکت می‌کنند. گردن بلندتر شده و چانه دیگر بر روی قفسه سینه قرار ندارد. رشد اندام‌های جنسی ادامه دارد.

تغییرات در شما

حاملگی می‌تواند موجب تغییر و یا رشد خال‌های پوستی شود. در صورت تغییر خال‌ها، آن را به پزشک نشان دهید. یکی دیگر از مشکلات شایع دوران حاملگی، بواسیر است، که موجب اتساع رگ‌های خونی اطراف مقعد می‌شود. اغلب با نشستن در وان حمام و یا استفاده از شیاف‌های دارویی می‌توان آن را برطرف کرد. با پزشکتان مشورت کنید.

تغذیه شما

اگر دچار اضافه وزن هستید، ممکن است حاملگی مشکلات خاصی را برایتان به وجود آورد. قبل از بارداری، برای رسیدن به وزن ایده‌آل، توصیه‌های دکتر تغذیه را برای کم کردن وزنتان دنبال کنید. احتمالاً باید از غذاهای کم‌کالری و کم‌چربی استفاده کنید.

توجه

قبل از کار دندان‌پزشکی و یا آزمایش تشخیصی باید دندان‌پزشک و یا دکترتان را در جریان حاملگی‌تان قرار دهید تا آن‌ها مراقبت‌های ویژه‌ای را برایتان اعمال کنند.

تمرین ورزشی

در حالی که نشسته‌اید، عضلات قسمت پایینی لگن را تا جای ممکن منقبض کنید. به تدریج عضلات بالاتر را منقبض کنید. در حالی که لگن را بالا می‌آورید، به آرامی تا 10 بشمارید. کمی در این حالت بمانید، سپس به آرامی به حالت اول برگردید. 2 تا 3 مرتبه این حرکت را در طول روز تکرار کنید. موجب تقویت عضلات باسن می‌شود.

هفته چهاردهم بارداری

هفته قبل              هفته بعد