هفته پنجم بارداری

سن جنین: 3 هفتههفته پنجم بارداری

کودک شما

صفحه‌ای که بعداً قلب خواهد شد، تشکیل شده است. سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) و عضلات و استخوان‌ها در حال شکل‌گیری هستند. استخوان‌بندی کودک نیز در حال شکل‌گیری است.

تغییرات در شما

حالت تهوع و استفراغ

اولین نشانه برای برخی از زنان حالت تهوع است؛ اغلب به آن بیماری صبحگاهی گفته می‌شود. شرایطی که اغلب 70 درصد از زنان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اگر به بیماری صبحگاهی دچار هستید باید بدانید که تا هفته چهاردهم کاملاً بهبود می‌یابید.

استفراغ شدید حاملگی

در این حالت مقدار زیادی مواد غذایی و مایعات از دست می‌رود. اگر در طول 24 ساعت نتوانید در حدود 90 گرم مایع را در بدنتان نگه دارید و یا اگر خون و خلط بالا بیاورید بلافاصله باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیگر تغییرات مشهود

در اوایل حاملگی، ممکن است دچار تکرر ادرار شده و در سینه‌ها و یا نوک پستان‌ها احساس سوزش و درد داشته باشید. از دیگر نشانه‌های اولیه بارداری، خستگی مفرط می‌باشد.

تغذیه شما

اگر دچار بیماری صبحگاهی شده‌اید، به برخی از توصیه‌های ذیل عمل کنید: در طول روز چند وعده (به مقدار کم) غذا بخورید؛ مصرف زیاد مایعات؛ شب‌ها دمای اتاق خوابتان نباید گرم باشد و غذاهای کمکی می‌توانند مفید باشند.

اضافه وزن در طول بارداری

اضافه وزن زنان در طول بارداری تا حد زیادی متفاوت است. مقدار اضافه وزنتان بستگی به وزنی که قبل از حاملگی داشته‌اید دارد. برخی از محققین وزن‌گیری 900 تا 1360 گرم در هفته را تا هفته بیستم و پس از آن 453 گرم در هفته را از هفته بیستم تا چهلم توصیه می‌کنند. بهتر است هر گونه پرسشی در این زمینه را از پزشک‌تان بپرسید.

توجه

پیشگیری: از مصرف داروهای سرماخوردگی، بدون تجویز پزشک اجتناب کنید. برخی از آن‌ها حاوی الکل هستند.

نکته محرمانه برای پدر

بدون آن که از شما خواسته شود، خانه را مرتب و یا جارو کنید.

تمرین ورزشی

برای حفظ تعادل، به آرامی پشت صندلی و یا پیشخوان آشپزخانه را بگیرید. بایستید، فاصله پاها به اندازه عرض شانه‌ها است. وزن بدن را بر روی پاشنه‌ها است، زانوها را خم کرده و قسمت پایینی بالاتنه را به حالت چمباتمه در آورید. کمرتان را خم نکنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید، سپس راست شده و به مرحله شروع بروید. 5 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب تقویت کفل‌ها، ران‌ها و عضلات باسن می‌شود.

هفته پنجم بارداری

هفته قبل                      هفته بعد