هفته هفدهم بارداری

سن جنین: 15 هفتههفته هفدهم بارداری

کودک شما

چربی در طول این هفته و هفته‌های پس از آن شکل می‌گیرد. در هفته هفدهم، آب حدود 89 گرم و چربی 4/2 کیلوگرم از وزن کل (5/3 کیلوگرم) بدن جنین را تشکیل می‌دهد. حرکات کودک را احساس می‌کنید.

تغییرات در شما

با پیشرفت حاملگی، بالای رحم تقریباً شکل کروی پیدا می‌کند و طولش به سرعت زیاد می‌شود (در جهت بالا، به سمت شکمتان)، بنابراین رحم شکلی بیضی مانند به خود می‌گیرد. رحم لگن را پر کرده و در ناحیه شکم شروع به رشد می‌کند. روده‌ها با فشار به سمت بالا طرفین می‌‌روند. سرانجام رحم تقریباً تا کبد پیشروی می‌کند.

درد رباط لیگامنت

این گونه دردها در قسمت پایین شکم و یا در دیواره‌های لگنی احساس می‌شوند و معمولاً در 3 ماه دوم بارداری شروع می‌شوند. دلیل آن کشیدگی رباط‌های لگن به دلیل بزرگ شدن رحم است. ممکن است هنگام بیرون آمدن از رختخواب، بلند شدن از صندلی، هنگام سرفه کردن، چرخیدن در رختخواب یا بعد از انجام یک سری فعالیت‌های فیزیکی این درد را احساس کنید. این درد به شما و یا کودکتان آسیب نمی‌زند، چنانچه حتی بعد از استراحت کردن درد شما تسکین نیافت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه شما

آیا رژیم گیاه‌خواری در دوران حاملگی بی‌خطر است؟ می‌تواند باشد، به شرط آن که دقت کافی به نوع و ترکیب غذاهایی که می‌خورید، داشته باشید. هدف شما خوردن منابع مختلف پروتئین و مواد معدنی برای رساندن انرژی به جنین و خودتان است. در مورد رژیم غذایی روزانه‌تان با پزشک متخصص مشورت کنید.

توجه

اگر در حین حاملگی با گرفتگی عضلات پا روبرو شدید، از ایستادن بلندمدت پرهیز کنید. تا جای ممکن به پهلو دراز بکشید. حرکت‌های کششی آرام مفید هستند. حتی می‌توانید به ناحیه گرفته و خشک با پارچه گرم شده‌ای ضربه بزنید (به مدت 5 دقیقه). پتاسیم (کشمش و موز)، کلسیم (1200 میلی‌گرم روزانه) و مقدار زیادی آب، به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

نکته محرمانه برای پدر

به همسرتان ماساژ آرامش بخش عضلات سر و صورت، کمر و پاها هدیه کنید.

تمرین ورزشی

بر روی زمین بنشینید، در حالی که پاها را در جلوی بدنتان کمی از هم باز کرده‌اید. دست‌ها را به جلوی بدنتان بکشید. به اندازه 6 گام با باسن‌تان به سمت جلو حرکت کنید، سپس با همان حرکت به نقطه شروع برگردید. 7 مرتبه حرکت به جلو و عقب را تکرار کنید. موجب تقویت عضلات شکم و قسمت پایین کمر می‌شود.

هفته هفدهم بارداری

هفته قبل               هفته بعد