هفته هفتم بارداری

سن جنین: 5 هفتگیهفته هفتم بارداری

کودک شما

جوانه پاها شکل باله‌های ماهی به خود می‌گیرند. جوانه دست‌ها رشد کرده و به قسمت دست و شانه و انگشتان تقسیم می‌شوند. قلب به صورت برآمدگی بر بدن ظاهر می‌شود. نیمکره‌های مغز نیز رشد کرده و چشم‌ها و سوراخ‌های بینی نیز پدیدار می‌شوند. روده‌ها شکل گرفته و آپاندیس و پاناکراس حضور می‌یابند.

مغز کودک در حال رشد و تکامل است. قلب به دو حفره راست و چپ تقسیم می‌شود.

تغییرات در شما

تغییرات در شما تدریجی است و هنوز به طور کامل حاملگی را «نشان» نمی‌دهید. کل بدنتان وزن می‌گیرد، اما در این مرحله از بارداری باید تنها چند گرم وزن اضافه کنید. اگر اضافه وزن نداشته و یا چند کیلو هم کم کرده‌اید، غیرعادی نیست.

در هفته‌های بعد به سمت اضافه وزن خواهید رفت.

تغذیه شما

از آنجا که لبنیات حاوی کلسیم است، لذا در دوران حاملگی نقش مهمی را ایفا کرده و برای شما و کودکتان لازم است. همچنین شامل ویتامین D نیز می‌باشند که موجب جذب کلسیم می‌شود. روزانه به 1200 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارید.

اگر در گرفتن کلسیم از مواد غذایی با مشکل مواجه شدید، با پزشکتان در مورد مصرف جایگزین‌های غذایی مشورت کنید.

آیا به آهن بیشتری نیاز دارید؟

در دوران حاملگی نیاز شما به آهن افزایش می‌یابد. تعداد کمی از زنان برای برآورده ساختن آهن مورد نیاز بدنشان در این دوران، دارای ذخیره کافی هستند. در طول حاملگی طبیعی، حجم خون تا 50 درصد افزایش می‌یابد. مقدار زیادی از آهن موردنیاز، صرف ساختن سلول‌های اضافی می‌شود. امروزه، مقدار مجاز مصرف آهن، 27 میلی‌گرم در روز است.

زینک

تحقیقات نشان داده است که مصرف زینک برای زنان لاغر، در دوران حاملگی مفید است. عقیده داریم که مواد معدنی به زنان لاغر کمک می‌کند تا کودکانی درشت‌تر و سالم‌تر به دنیا بیاورند.

توجه

هیچ‌گونه دارویی را بدون تجویز دکترتان، به مدت بیش از 48 ساعت مصرف نکنید.

تمرین ورزشی

در حالی که سمت راست بدنتان به سمت مبل و یا صندلی محکمی است، بایستید. صندلی یا مبل را با دست راستتان بگیرید. پای راستتان را بلند کرده و بر روی دسته صندلی قرار دهید. به جلو خم شوید تا جایی که در پایتان  احساس کشیدگی کنید. 10 ثانیه بمانید. همین عمل را با پای چپ تکرار کنید. موجب کشش زردپی و تقویت عضلات ران‌ها می‌شود.

هفته هفتم بارداری

هفته قبل                هفته بعد