هفته هشتم بارداری

سن جنین: 6 هفتههفته هشتم بارداری

کودک شما

چین پلک‌ها در صورت شکل گرفته و سلول‌های عصبی در شبکیه شروع به رشد می‌کنند. آرنج‌ها و نوک دماغ ظاهر شده، گوش‌ها شکل گرفته و دست‌ها و پاها به سمت جلو کشیده می‌شوند. پرتو دیجیتالی، که همان انگشتان هستند از یکدیگر شکاف می‌خورند. پرتو انگشتان پاها نیز شکل می‌گیرد.

تغییرات در شما

تغییرات در رحم

با پیشرفت بارداری و رشد رحم، ممکن است در قسمت پایین شکم و یا پهلوها احساس گرفتگی عضلات و یا درد داشته باشید. برخی زنان دچار فشردگی یا انقباض رحمی می‌شوند.

درد عصب سیاتیک

با پیشرفت حاملگی، برخی زنان گاهاً درد مشقت‌باری را در ناحیه باسن و قسمت پایین کمر و یا اطراف ران‌ها تجربه می‌کنند. بهترین درمان: به پهلو بر روی زمین دراز بکشید تا بر اثر فشار وارده بر عصب‌ها، درد برطرف شود.

تغذیه شما

غذا خوردن مشکل می‌شود، در نتیجه ممکن است مقدار مواد مغذی که بدنتان به آن نیاز دارد را دریافت نکنید. ویتامین‌ها جایگزین غذا نیستند، بنابراین برای تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن، نمی‌توانید صرفاً روی آن‌ها حساب کنید. باید غذا بخورید!

توجه

دست‌هایتان را در طول روز چندین مرتبه بشویید. بخصوص پس از دست زدن به گوشت خام و یا قبل از بیرون آمدن از دستشویی، رعایت این نکات ساده از پخش باکتری‌ها و ویروس‌ها و در نتیجه ابتلا به عفونت جلوگیری می‌کند.

نکته محرمانه برای پدر

اگر در خانه حیوان خانگی نگهداری می‌کنید (مانند سگ، گربه و یا پرنده)، در دوران بارداری همسرتان، مراقبت از آن‌ها را شما به عهده گرفته و هر چند وقت یک بار آن‌ها را نزد دامپزشک ببرید.

تمرین ورزشی

در وضعیتی راحت بر روی زمین بنشینید. با بالا بردن دست راستتان (بالای سر)، عمل دم را انجام دهید. تا جای ممکن دستتان را به سمت بالا ببرید، تا زمانی که در کمرتان احساس کشیدگی کنید. با عمل بازدم، آرنج‌تان را خم کرده و دست را به سمت پایین برگردانید. همین حرکت را با سمت دیگر بدنتان انجام دهید. (هر سمت 4 تا 5 مرتبه). برای برطرف کردن درد در ناحیه بالایی کمر و خشکی شانه‌ها، گردن و پشت مفید است.

هفته هشتم بارداری

هفته قبل                 هفته بعد