هفته هجدهم بارداری

سن جنین: 16 هفتههفته هجدهم بارداری

کودک شما

رشد کودک ادامه دارد اما میزان رشد او کمی کند شده است. او اکنون ظاهر انسانی پیدا کرده است. در این هفته اندازه او از تاج سر تا کفل حدود 5/12 سانتی‌متر است.

تغییرات در شما

نزدیک به 50 درصد از زنان در دوران حاملگی دچار کمردرد می‌شوند. اغلب، این درد در طول سه ماهه آخر بارداری، با بزرگ‌تر شدن شکم اتفاق می‌افتد. اگرچه، ممکن است درد در اوایل بارداری شروع شده و پس از زایمان نیز ادامه داشته باشد (تا 5 یا 6 ماه بعد). برای بهبود و یا کاهش درد چه باید کرد؟

– رژیم غذایی و وزن‌گیری‌تان باید اصولی باشد.

– در دوران بارداری به تمرینات ورزشی مناسب بپردازید.

– هنگام خواب به پهلو دراز بکشید.

– محل درد را گرم کنید.

تغذیه شما

آهن در زمان حاملگی بسیار مهم است. برای برآورده ساختن نیازهای در حال افزایش بارداری، روزانه حدود 30 گرم آهن لازم دارید. در طول بارداری، کودک ذخیره آهن شما را دریافت می‌کند تا آن را برای چند ماه اول زندگی ذخیره سازد. اکثر ویتامین‌های پیش از تولد حاوی آهن کافی موردنیاز شما هستند.

توجه

در حین تمرینات ورزشی، باید اکسیژن بیشتری به بدن شما برسد. ممکن است توازن بدنتان تغییر کرده و به راحتی خسته شوید.

نکته محرمانه برای پدر

پیشنهاد برای اجرای مأموریت، در شستن، خشک کردن و جمع‌آوری لباس‌ها به همسرتان کمک کنید. ماشین او را به کارواش ببرید.

تمرین ورزشی

در حالی که دستهایتان کنار پهلوها قرار دارند، بایستید. همانطور که دست‌ها را به سمت جلو بدنتان و بالای سرتان می‌کشید، با پای راست به جلو خیز بردارید. با پایین آوردن دست‌ها به طرفین، به محل شروع برگردید. این حرکت را 7 مرتبه تکرار کنید، سپس با پای چپ حرکت را انجام دهید. موجب انعطاف دست‌ها، قسمت بالای کمر، پشت ران‌ها و عضلات باسن می‌شود.

هفته هجدهم بارداری

هفته قبل               هفته بعد