هفته نوزدهم بارداری

سن جنین: 17 هفتههفته نوزدهم بارداری

کودک شما

رشد و نمو مغز ادامه می‌یابد. مایع نخاعی مغزی (CSF) در اطراف مغز و ستون فقرات جریان دارد. این مایع باید بدون هیچ‌گونه محدودیتی جریان داشته باشد، در غیر این صورت شرایطی به نام تجمع غیرعادی مایع (آب در مغز) به وجود می‌آید. تست آلتراساند (سونوگرافی) بهترین راه تشخیص این مشکل است.

تغییرات در شما

احساس سرگیجه در دوران حاملگی نشانه‌ای کاملاً رایج است. اغلب به دلیل فشار خون خیلی پایین به وجود می‌آید. سرگیجه، معمولاً تا قبل از دوره سوم حاملگی پدیدار نمی‌شود. برای بالا بردن سریع فشار خون، مقداری میوه و یا بیسکویت همراه خود داشته باشید.

تغذیه شما

استفاده گیاهی

آیا در گذشته، برای درمان بیماری‌های مختلف و مشکلات سلامتی، از گیاهان و یا مشتقات آن‌ها به شکل جوشانده، چای، قرص و یا پودر استفاده کرده‌اید؟ توصیه می‌کنیم. در دوران حاملگی بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان از گیاهان دارویی استفاده نکنید. شاید باور عموم بر این باشد که گیاهان دارویی بی‌ضرر هستند، اما باید گفت مصرف آن‌ها در حین بارداری ممکن است بسیار خطرناک باشد.

جذب کلسیم

در این دوران، مصرف روزانه کلسیم امر بسیار مهمی است. روزانه باید 1200 میلی‌گرم کلسیم به بدن شما برسد.

توجه

ماهی می‌تواند غذایی سالم برای دوران حاملگی باشد، اما حدوداً بیشتر از 335 گرم در هفته مصرف نشود. فهرست ماهی‌هایی را که می‌توانید مصرف کنید از پزشک‌تان بپرسید.

نکته محرمانه برای پدر

زمانی را برای گذراندن با همسرتان اختصاص دهید (فارغ از کار و یا امور دیگر). خودتان را آماده به دنیا آمدن بچه کرده و برایش نقشه بکشید.

تمرین ورزشی

به پهلو راست به فاصله 2 پا از دیوار بایستید. پای چپ را به اندازه 30 سانت جلوی پای راست قرار دهید. زانوها را به آرامی خم کنید. برای تکیه دست راست را بر روی دیوار قرار دهید. سر را خم کرده، دست چپ را بالا آورده و به سمت دیوار بکشید. سپس، سر را با دست چپ چرخانده و گوش راست خود را بگیرید. 5 ثانیه بمانید. به مرحله اول برگردید. این حرکت را 5 مرتبه تکرار کرده، سپس برگشته و با دست راست بر دیوار فشار وارد کنید. موجب انبساط عضلات پایین کمر و پهلوها می‌شود.

هفته نوزدهم بارداری

هفته قبل               هفته بعد