هفته نهم بارداری

سن جنین: 7 هفتههفته نهم بارداری

کودک شما

دست‌ها، پاها و انگشتان کودکتان بلندتر شده است. پاها به وسط بدن می‌رسند. سرکشیده‌تر شده و گردن رشد بیشتری داشته است. پلک‌ها همچنان چشم‌ها را پوشانده‌اند. گوش خارجی شکل گرفته و آشکار می‌شود. اکنون جنین بدن و دست و پاهایش را تکان می‌دهد. این حرکات ممکن است در حین آزمایش اولتراساند (سونوگرافی) دیده شوند.

تغییرات در شما

افزایش حجم خون

حجم خون شما به میزان 50 درصد بیشتر از مقدار قبل از حاملگی افزایش خواهد یافت، اما این مقدار در زنان متفاوت است. افزایش حجم خون مهم است، نیازهای رحم در حال رشد را برآورده می‌کند. این افزایش شامل خون جنین نمی‌شود. زیرا گردش خونش جدا است. خون بیشتر در سیستم گردش خون‌تان، شما و کودک را از اثرات مضر نشستن و یا ایستادن مصون می‌دارد. افزایش خون موجب مصونیت مادر در زمان زایمان می‌شود.

تغذیه شما

مصرف میوه‌جات و سبزیجات در دوران بارداری بسیار مهم است. بهترین منابع ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرها هستند که آهن، اسیدفولیک، کلسیم و ویتامین C لازم را به بدن شما می‌رسانند. بهتر است همراه با سبزیجات خام، مقدار کمی چربی نیز مصرف کنید، زیرا چربی موجب جذب مواد مغذی موجود در سبزیجات می‌شود. کمی سالاد که با تکه‌ای آواکادو و یا مقداری مغز تزیین شده به غذای شما طعم بهتری می‌دهد. زمانی که تمایلی به خوردن سبزیجات ندارید، آش سبزیجات مواد غذایی بیشتر و کالری کم‌تری را نسبت به ساندویچ و یا پاستا، به بدنتان می‌رساند.

توجه

خیلی از زنان باردار در سه ماه اول بارداری دچار ریزش مو می‌شوند که دلیل آن تغییرات هورمونی است، در این زمان حتماً باید با پزشک خود مشورت کرده و مقادیری آهن، کلسیم، ویتامین D، استفاده کنند. پس از این که سه ماه اول بارداری سپری شد طبیعتاً ریزش مو متوقف می‌شود. در سه ماهه دوم بارداری، موها و ساقه آن‌ها نازک‌تر می‌شود ولی ریزشی که در سه ماهه اول شاهد آن بودید متوقف می‌شود. در سه ماهه سوم ریزش مو یا وجود دارد و یا وجود ندارد.

نکته محرمانه برای پدر

هنگامی که قرار است همسرتان نزد پزشک برود، از او بخواهید تا در صورت تمایل همراهی‌اش کنید.

برخی از زوج‌ها اکثراً، با یکدیگر نزد پزشک می‌رود.

تمرین ورزشی

چارچوب در را با دستتان نگه دارید، از پای راست شروع کنید، انگشت شست پا را نشان کرده و پا را 90 درجه به جلو بکشید، سپس آن را به سمت زمین پایین آورید. بدون توقف، همان پا را به پهلو باز کنید، اما نه 90 درجه، به نقطه شروع برگشته و حرکت را 10 مرتبه با هر پا انجام دهید. پاها و عضلات باسن را تقویت می‌کند.

هفته نهم بارداری

هفته قبل                        هفته بعد