هفته ششم بارداری

سن جنین: 4 هفتههفته ششم بارداری

کودک شما

دوره جنینی آغاز شده است، دوره فوق‌العاده مهمی در رشد کودکتان نتیجه این رشد است. پدیدار شدن سر و ناحیه دم مانند در بدن است. حفره اولیه مغزی و چشم‌ها نیز در حال تشکیل شدن هستند و دست‌ها و پاها در حال جوانه زدن می‌باشند. لوله‌های قلب پدیدار شده و انقباضات قلبی شروع می‌شود.

سوزش معده

سوزش معده یکی از شایع‌ترین شکایات دوران حاملگی است. سوزش معده این‌طور تعریف می‌شود: احساس سوختن در وسط سینه که بلافاصله پس از غذا خوردن اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است در دهانتان مزه اسیدی و یا تلخی احساس کنید و درد آن با دولا شدن و یا درازکشیدن افزایش می‌یابد.

وعده‌های غذایی را بیشتر کرده و مقدار غذایتان را کم کنید، پس از غذا خوردن به مدت 30 دقیقه دولا نشده و دراز نکشید.

یبوست

در دوران حاملگی، به احتمال زیاد، عادات شکمی‌تان تغییر می‌کند. برخی از زنان دچار یبوست می‌شوند و برخی دیگر نیز حرکات نامنظم شکمی را تجربه می‌کنند. استفاده از مایعات را افزایش داده و فیبر بیشتری را در مواد غذایی‌تان بگنجانید. تمرینات ورزشی نیز مفید هستند.

تغذیه شما

انتخاب غذاهایتان باید به صورت گلچین باشد! غذای شما باید سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی بخصوص آهن، کلسیم، منیزیم، فولیک‌اسید و زینک باشد. همچنین برای برطرف کردن هرگونه مشکل ناشی از یبوست، به آب و فیبر نیز نیاز دارید.

توجه

اگر بین وقت‌هایی که دکتر برای ویزیت به شما داده است، برایتان سؤالی پیش آمد، حتماً با او تماس بگیرید. زمانی که جواب سؤالتان را دریافت می‌کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

نکته محرمانه برای پدر

اگر همسرتان دچار حالت تهوع شدید نیست، غذای مورد علاقه او را گرفته و به خانه بیاورید و یا خودتان در خانه آن را درست کنید.

تمرین ورزشی

در حالی که سمت چپ بدنتان به سمت مبل و یا صندلی محکمی است، بایستید. دست چپ‌تان را پشت کمرتان قرار دهید. پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید و پای راست‌تان را به اندازه پا به سمت عقب ببرید. پای‌تان را خم کرده تا در نتیجه ران‌تان موازی با زمین شود. زانو باید درست بالای انگشتان پا باشد. 3 ثانیه در این حالت بمانید و سپس برای این که بایستید، پای راستتان را به جلو کشیده و عضلات باسن را به مدت 1 ثانیه با دست بفشارید. 3 مرتبه این حرکت را انجام دهید. همین حرکت را بر روی پای دیگر تکرار کنید. موجب تقویت کفل‌ها، ران‌ها و عضلات باسن می‌شود.

هفته ششم بارداری

هفته قبل                 هفته بعد