هفته شانزدهم بارداری

سن جنین: 14 هفتگیهفته شانزدهم بارداری

کودک شما

موهای کرک‌دار سر جنین را پوشانده و بند ناف به شکم چسبیده است. ناخن‌ها به خوبی شکل گرفته‌اند و پاها از دست‌ها بلندتراند و دست‌ها و پاها در حال حرکت هستند. در این مرحله از بارداری، می‌توانید حرکت‌های جنین را حس کنید.

تغییرات در شما

تست‌های مکرر

تست‌های مکرر، از قبیل: سونو سه بعدی و تست چهارگانه، معمولاً بین هفته پانزدهم تا هجدهم پس از آخرین قاعدگی، انجام می‌شود. این تست‌ها مقدار مواد خاص در خون را اندازه‌گیری کرده و همچنین بر اساس سن، وزن، نژاد و عواملی چون سیگار کشیدن و یا ابتلا به دیابت، عمل می‌کنند.

سونو سه‌بعدی

سونوگرافی سه‌بعدی مغز جنین، نه تنها پزشک را قادر می‌سازد تا اطلاعات تمام مغز را با وجود دوران کوتاه آن به دست آورد، بلکه تجزیه و تحلیل ساختار چندوجهی مغز را نیز ممکن می‌سازد.

تغذیه شما

خبر خوب: زنان حامله گاهاً می‌توانند از وعده‌های غذایی مختصر استفاده کنند، بخصوص در نیمه دوم حاملگی‌شان، در طول روز، علاوه بر غذای اصلی‌تان، می‌توانید 3 تا 4 وعده غذایی نیز داشته باشید. وعده‌های غذایی مختصر باید مغذی باشند و برای گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی باید غذای اصلی‌تان را کم کنید.

توجه

پس از هفته شانزدهم حاملگی نباید به حالت طاق باز (پشت بر روی زمین) بخوابید. وزن رحم ممکن است موجب کاهش جریان حیاتی خون در جنین شود.

نکته محرمانه برای پدر

آیا از چیزی نگران هستید و در موردش با کسی صحبت نکرده‌اید؟ آیا نگران سلامت همسر و یا کودکتان هستید؟ آیا نگران نقش‌تان هنگام زایمان هستید؟ افکارتان را با همسرتان سهیم شوید. این کار موجب سنگینی و آشفتگی او نخواهد شد. در حقیقت، حس تنها نبودن را در او تقویت می‌کنید.

تمرین ورزشی

بر روی زمین به حالت چهارزانو بنشینید. کمرتان را به دیوار تکیه دهید، برای راحتی بیشتر بالش کوچکی را در کمرتان قرار دهید. از طریق بینی نفس کشیده و انتهای شکم را به سمت ستون فقرات بکشید. 5 ثانیه بمانید سپس عمل بازدم را از طریق بینی انجام دهید. 5 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب تقویت عضلات شکم شده و قسمت پایین ستون فقرات  کمر را قوی می‌سازد.

هفته شانزدهم بارداری

هفته قبل                   هفته بعد