هفته سی و یکم بارداری

سن جنین: 29 هفتههفته سی و یکم بارداری

کودک شما

محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) یک اصطلاح پزشکی است که به کمبود وزن جنین نسبت به سن حاملگی گفته می‌شود. طبق تعریف وقتی که وزن نوزاد در منحنی رشد زیر منحنی 10 درصد نرمال است از این اصطلاح استفاده می‌شود، به این معنی که 9 نفر از 10 نوزاد با رشد طبیعی، درشت‌تر از کودک دچار «محدودیت رشد داخل رحمی» هستند. برای جلوگیری از این عارضه، از استعمال سیگار و تنباکو اجتناب کرده و غذاهای مغزی و سالم مصرف کنید.

تغییر در شما در هفته سی و یکم بارداری

افزایش بزاق

در هفته سی و یکم بارداری برخی از زنان در دوران حاملگی با افزایش آب دهان روبرو می‌شوند. نوسان در هورمون‌ها موجب این امر می‌شود. به بزاق بیش از حد «سیلان بزاق» گفته می‌شود و با افزایش استروژن اتفاق می‌افتد. آب بیشتری بنوشید. یک شیشه‌ی آب کنار دست خود بگذارید و مکرراً جرعه‌ای کوچک بنوشید. آب نبات سفت بمکید یا آدامس بدون قند بجوید. این عمل از میزان ترشح بزاق نمی‌کاهد ولی بلع آن را آسان‌تر می‌سازد. از مصرف آدامس و آب نبات‌های ترش خودداری کنید زیرا ترشح بزاق را افزایش می‌دهد.

ورم در پاها

این وضعیت بر اثر افزایش مایعات در بدن بخصوص در اندام تحتانی ایجاد می‌شود و در اواخر بارداری، فشار رحم روی عروق خونی که مسئول برگرداندن خون هستند، عامل ورم می‌باشد. آب لیموی تازه در آب گرم ریخته و بنوشید این محلول باعث می‌شود مایع اضافی در بدن نماند روزی چند بار دراز کشیده و زیر پا و ساق پا بالش بگذارید. از پوشیدن شلوار و جوراب تنگ پرهیز کرده، هنگام نشستن پاها را روی هم قرار ندهید و از یک چهارپایه برای زیر پا استفاده کنید.

تغذیه شما در هفته سی و یکم بارداری

عفونت سالمونلا، عفونت عمومی بدن در اثر میکروبی از خانواده سالمونلا است. این باکتری معمولاً لوله گوارش و دستگاه لنفاوی را درگیر می‌سازد. عفونت با باکتری سالمونلا پس از خوردن غذاهایی نظیر گوشت، مرغ، شیر تازه یا تخم‌مرغ نپخته و یا آشامیدن آب آلوده به باکتری به وجود می‌آید. باکتری سالمونلا در شرایط انجماد مواد غذایی نیز زنده می‌ماند ولی با پختن کامل می‌توان آن را از بین برد. این عفونت می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد.

توجه

بستن ساعت و یا انگشتر می‌تواند موجب مشکلات گردش خون شود. هنگامی که بدن شما ورم کرده است، هرگز از ساعت و یا انگشتر استفاده نکنید. می‌توانید حلقه ازدواج‌تان را داخل زنجیری انداخته و به گردن بیاویزید.

تمرین ورزشی هفته سی و یکم بارداری

بر روی صندلی و یا زمین بنشینید، کمر باید صاف باشد، انگشتان دست را در هم قلاب کرده و پشت سر ببرید؛ آرنج‌ها را از هم باز کنید. با عمل دم، سر را به سمت سقف فشار دهید. با عمل بازدم دست‌ها را بدون حرکت پشت سر، قرار دهید. 5 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب انعطاف دست‌ها و عضلات شانه‌ها می‌شود.

هفته سی و یکم بارداری

هفته قبل                    هفته بعد