هفته سی و چهارم بارداری

سن جنین: 32 هفتههفته سی و چهارم بارداری

کودک شما

التراسوند (سونوگرافی) پزشکان را قادر ساخته تا بتوانند کودک درون رحم را مشاهده کرده و به همان ترتیب مغز، قلب و دیگر اندام‌های بدنش را ارزیابی کنند. همراه با آزمایشات آلتراسوند، نظارت جنین توسط آزمایش بدون استرس (NST) و آزمایش استرس انقباضی (CST)، نیز سلامت و یا مشکلات موجود در جنین را مشخص می‌کند.

تغییر در شما

بی‌اختیاری ادراری

در طول سه ماهه آخر بارداری، ممکن است در حین سرفه، عطسه، انجام تمرینات ورزشی و یا بلند کردن چیزی، متوجه ترشح چند قطره ادرار بر روی لباس‌تان شوید. از آنجا که رحم شما بزرگ شده و به مثانه فشار وارد می‌کند، لذا این امر کاملاً طبیعی است.

آیا خطر افتادن کودک وجود دارد؟

چند هفته قبل از شروع درد زایمان و یا با شروع آن، ممکن است متوجه تغییر در شکم خود شده باشید. زمانی که توسط دکتر معاینه می‌شوید، به شما گفته می‌شود که اندازه پایین شکم‌تان به نسبت آخرین معاینه کوچک‌تر شده است. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که سر جنین وارد کانال تولد شده است. ممکن است برای همه زن‌ها و یا در همه حاملگی‌ها این اتفاق رخ ندهد. افتادن کودک قبل از درد زایمان و یا در حین درد زایمان نیز امر شایعی است.

تغذیه شما

زمانی که برای خوردن، دنبال تنقلات می‌گردید، کمی سیب‌زمینی تنوری یا آب‌پز میل کنید. سرشار از پروتئین، فیبر، کلسیم، آهن، ویتامین B و C است. بروکلی نیز از جمله غذاهای سرشار از ویتامین است. آن را به سیب‌زمینی اضافه کرده و کمی ماست کم چرب به آن بیفزایید.

تمرین ورزشی

لبه صندلی نشسته و شی نسبتاً سبکی را در دست‌هایتان بگیرید. (حدوداً نیم کیلو). دست‌ها را از طرفین بدن، تا سطح شانه‌ها بالا برده و آرنج‌ها را خم کنید، گویی با دست‌هایتان به سقف اشاره می‌کنید. به آرامی آرنج‌ها و دست‌ها را با یکدیگر به سمت صورتتان حرکت دهید. 4 ثانیه آن‌ها را جلوی صورتتان نگه دارید، سپس به آرامی آن‌ها را در امتداد شانه‌ها باز کنید. این حرکت را 8 مرتبه تکرار کنید. موجب سفت شدن عضلات سینه‌ها شده و از افتادگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته قبل            هفته بعد