هفته سی و پنجم بارداری

سن جنین: 33 هفتههفته سی و پنجم بارداری

کودک شما

از آزمایش آلتراسوند (سونوگرافی) می‌توان به طور تقریبی برای تعیین وزن کودک استفاده کرد، اما باید بخاطر داشت که امکان وقوع اشتباه نیز وجود دارد. بنابراین با مشخص شدن وزن کودک و نحوه قرارگیری رحم در لگن، دکتر تشخیص می‌دهد که شما باید سزارین شوید و یا امکان زایمان طبیعی برایتان وجود دارد.

تغییر در شما

کفش‌ها و پاها

پاهای شما در طول بارداری تغییر کرده و بزرگ می‌شوند. در صورت چنین اتفاقی، از کفش‌های راحتی و یا صندل استفاده کنید. ماساژ پاها احساس بهتری در شما ایجاد می‌کند. (مراقب باشید اطراف قوزک پاها را نباید ماساژ داد، منجر به سقط جنین می‌شود).

تغییرات احساسی

هر چه به زمان وضع حمل نزدیک‌تر می‌شوید، شما و همسرتان در مورد اتفاقاتی که قرار است رخ دهد، مضطرب‌تر خواهید شد. زودرنجی و تحریک‌پذیری زیاد در اکثر زنان باردار دیده می‌شود. با همسرتان در مورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید. با مشاهده نگرانی‌های او در مورد شما و نقش خودش هنگام زایمان، متعجب خواهید شد. با صحبت کردن، همسرتان درک بهتری از آنچه شما تجربه می‌کنید، پیدا خواهد کرد.

تغذیه شما

بدن شما همچنان به مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی برای رشد کودک نیاز دارد. و در صورت شیر دادن به کودک شما نیز به آن‌ها نیاز خواهید داشت. در مورد مقدار مصرف ویتامین و مواد معدنی در این دوره و در زمان شیردهی، با دکترتان مشورت کنید.

توجه

با بزرگ‌تر شدن سینه‌ها بهتر است از سوتینهای مخصوص حاملگی استفاده کنید. بخصوص شب‌ها احساس‌ راحت‌تری خواهید داشت.

تمرین ورزشی

در حالی که پاهایتان کمی از هم فاصله دارند، بایستید و زانوها را به آرامی خم کنید. دست‌ها را به جلوی بدن کشیده به صورتی که با زمین در یک خط موازی قرار بگیرند، کف دست‌ها رو به بیرون و اشاره انگشت‌ها رو به بالا است. تیغه شانه‌ها را با هم بکشید و 3 ثانیه بمانید، سپس رها کنید. 10 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب تقویت وضعیت بدنی شما و برطرف کردن فشارهای قسمت بالایی کمر می‌شود.

هفته سی و پنجم بارداری

هفته قبل              هفته بعد