هفته سی و هفتم بارداری

سن جنین: 35 هفتههفته سی و هفتم بارداری

کودک شما

حتی در این چند هفته پایانی بارداری نیز کودک به رشد و وزن‌گیری خود ادامه می‌دهد. معمولاً سر کودک باید به سمت لگن حرکت کرده باشد. اگر چه حدوداً در 3 درصد از حاملگی‌ها، جنین با پا و باسن در لگن مادر قرار می‌گیرد، که به آن بریچ می‌گویند.

تغییر در شما

در طول ملاقات‌های سه ماهه سوم، پزشک به بررسی فشار خون، ادرار و وزن شما و ضربان قلب نوزاد می‌پردازد. ممکن است برای بررسی وضعیت نوزاد، آزمایش‌های مربوط به لگن انجام شود و ممکن است پزشک از شما بخواهد حرکت‌های نوزاد را شمرده و گزارش روزانه خود را در ملاقات بعدی گزارش دهید.

تغذیه شما

اگر با همسرتان به مهمانی بزرگی دعوت شدید، همچنان در خوردن غذاهای مغذی و تازه کوشا باشید. قبل از رفتن به مهمانی کمی غذا بخورید تا جلوی اشتهایتان را بگیرد و یا یک لیوان بزرگ آب بنوشید. از خوردن غذاهای سرد، الکل، غذاهای دریایی خام یا نیم‌پز، و پنیر نرم پرهیز کنید.

توجه

با بستن لوازم ضروری‌تان برای رفتن به بیمارستان و زایمان آماده شوید.

نکته محرمانه برای پدر

با نزدیک شدن زمان زایمان، بیشتر در دسترس باشید تا همسرتان به راحتی بتواند شما را پیدا کند. همواره موبایلتان را همراه داشته باشید. این امر موجب راحتی خاطر و آرامش ذهنی او می‌شود.

تمرین ورزشی

به حالت چهارزانو بر روی صندلی و یا زمین بنشینید به آرامی سر را به سمت راست کج کنید، تا جایی که احساس کشیدگی در گردن داشته باشید. زمانی که گردن را ثابت در حالت کشیده نگه داشتید، 3 مرتبه نفس عمیق بکشید. به آرامی سر را به مرکز برگردانده و سپس سر را به سمت چپ کشیده و 3 مرتبه نفس عمیق بکشید. این حرکت را 4 مرتبه برای هر طرف تکرار کنید. موجب کشش گردن شده و فشار خشکی گردن و شانه‌ها را برطرف می‌کند.

هفته سی و هفتم بارداری

هفته قبل              هفته بعد