هفته سی و هشتم بارداری

سن جنین: 36 هفتههفته سی و هشتم بارداری

کودک شما

اگر فکر می‌کنید درد زایمان شروع شده و باید به بیمارستان بروید، از دستگاه بررسی درد استفاده کنید. مانیتوری بر روی شکم شما قرار می‌گیرد و علائم حیاتی را نشان می‌دهد. با این بررسی مشخص می‌شود که درد زایمان شروع شده است یا نه. در صورتی که درد زایمان شروع نشده باشد، دکتر شما را به همراه یک دستورالعمل به خانه می‌فرستد. دستورالعمل شامل رعایت پیشگیری‌های لازم و علائم هشداردهنده است.

تغییر در شما

دوره بعد از زایمان زمانی است که بیشترین خطر برای بروز اختلالات خلقی شامل اندوه، افسردگی و سایکوز وجود دارد. افسردگی پس از زایمان سندرمی بالینی است که شدیدتر از اندوه قبل از زایمان است و تأثیر بیشتری بر خانواده دارد. این سندرم ترکیبی از ناخوشی‌های جسمی، روحی و تغییرات رفتاری است که بعضی از زنان پس از تولد فرزند آن را تجربه می‌کنند. اما درصدش در زنان متفاوت است. تحقیقات نشان داده است که اگر مادر نتواند در یکسال اول زندگی کودک با او ارتباط برقرار کند، رشد مغزی کودک کند می‌شود. توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر گونه علائم افسردگی حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

تغذیه شما

در این مرحله از بارداری ممکن است اشتهایی به غذا نداشته باشید. اما برای بالا بردن سطح انرژی بدنتان و جلوگیری از سوزش معده، سعی کنید تنقلات کم حجمی مانند موز، میوه‌جات خشک، مخلوط میوه‌جات، بیسکویت‌های فاقد نمک، گوجه‌فرنگی تازه و یا مرغ با سالاد میل کنید.

تمرین ورزشی

در حالی که پاها را به عرض شانه‌ها باز کرده‌اید، بایستید، زانوها را خم نکنید. دست‌ها در اطراف بدنتان قرار دارند. شی سبکی را در هر یک از دست‌ها بگیرید، کمر صاف و سر را راست نگه دارید. حرکت دست‌ها در امتداد پهلوها و به سمت بالا است. با بالا بردن دست‌ها در امتداد پهلوها و به سمت بالا است. با بالا بردن دست‌ها عمل دم را انجام دهید، 5 ثانیه بمانید و با پایین آوردن دست‌ها عمل بازدم را انجام دهید. 8 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب تقویت ماهیچه‌های دست می‌شود.

هفته سی و هشتم بارداری

هفته قبل             هفته بعد