هفته سی و نهم بارداری

سن جنین: 37 هفتههفته سی و نهم بارداری

کودک شما

کودک همچنان به وزن‌گیری ادامه می‌دهد، با وجود این که یک یا دو هفته به زایمان مانده است. دیگر جای زیادی برای تکان خوردن در رحم ندارد. در این مرحله، تمام اندام‌ها رشد کرده و در جای خود قرار دارند. ریه‌ها آخرین عضوی هستند که به بلوغ کامل می‌رسند.

تغییرات در شما

در این مرحله از حاملگی به شدت احساس ناراحتی و سنگینی می‌کنید، که امری طبیعی است. رحم و لگن شما و قسمت بیشتر شکم‌تان پر شده است. برخی از زنان می‌خواهند پس از زایمان لوله‌های رحم‌شان در بیمارستان بسته شود. الان فرصت خوبی برای این تصمیم‌گیری نیست.

تغذیه شما

اگر قرار است کودک را با شیر خودتان تغذیه کنید: احتمالاً به شما توصیه می‌شود که روزانه 500 کالری بیشتر غذا مصرف کنید. غذایی که مصرف می‌کنید همچنان باید سالم و مغذی باشد. از خوردن شکلات و غذاهایی که گاز تولید می‌کنند پرهیز کنید. اگر قرار است کودک با شیر خشک تغذیه شود: به خوردن غذاهایی با ترکیب کربوهیدرات مانند: حبوبات، میوه و سبزیجات ادامه دهید. برای تأمین پروتئین بدن مقدار کمی مرغ و ماهی استفاده کنید. در این زمان به کالری کم‌تری نیاز دارید. به امید کم کردن سریع وزن‌تان، مصرف کالری را قطع نکنید. به خاطر داشته باشید که انرژی‌تان باید در سطح خوبی باشد.

نکته محرمانه برای پدر

هنگام زایمان، همسرتان و شما به چه چیزهایی نیاز دارید؟ آیا می‌خواهید خانواده‌ها و یا دوستانتان در کنار شما باشند و این تجربه شگرف را با آن‌ها سهیم شوید؟ و یا دوست دارید این لحظات را بطور خصوصی بگذرانید؟ تصمیم آن با شما است.

تمرین ورزشی

در حالی که کمی پاها را از هم باز کرده‌اید بایستید، زانوها باید صاف باشند. در صورت لزوم می‌توانید با یک دست صندلی را بگیرید. عضلات شکم را در دستانتان بگیرید. پای راست را تا جایی بالا بیاورید که بتوانید عضلات شکم را روی پایتان حس کنید. سپس پا را به آرامی بر روی زمین قرار داده و پای چپ را بالا آورید. این حرکت را 8 مرتبه بر روی هر یک از پاها تکرار کنید. موجب انعطاف عضلات پا می‌شود.

هفته سی و نهم بارداری

هفته قبل                  هفته بعد