هفته سی و ششم بارداری

سن جنین: 34 هفتههفته سی و ششم بارداری

کودک شما

قسمت مهم رشد و نمو کودک، تکامل شش‌ها و دستگاه تنفسی است. مشکل رایجی که کودکان نارس هنگام به دنیا آمدن دارند، نشانگان ناراحتی تنفسی است که به آن بیماری غشاء شفاف نیز گفته می‌شود. در این شرایط، شش‌ها هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند و کودک قادر به نفس کشیدن نیست و باید از اکسیژن استفاده کرد. با توجه به این که بچه زودرس به کمک ماسک اکسیژن تنفس می‌کند، از طریق لوله معده نیز تغذیه می‌شود.

تغییر در شما

بعد از این مرحله وزن شما ثابت باقی می‌ماند همچنین ممکن است حرکت‌های متفاوتی از جنین را احساس کنید. با پایین‌تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت‌تر شود. در صورتی که این اولین حاملگی شما باشد احتمال پایین‌تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است. با این حال در صورتی که این اتفاق بیفتد شما فشار بیشتری بر قسمت پایینی شکم خود احساس خواهید کرد که در نتیجه راه رفتن و پیاده‌روی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد شد. برخی خانم‌ها می‌گویند که در این حالت احساس می‌کنند یک توپ بولینگ را بین پاهای خود حمل می‌کنند و نزدیک است این توپ بیرون بیفتد. البته نگران نباشید او بیرون نمی‌افتد!

تغذیه شما

به پایان دوران حاملگی نزدیک می‌شوید، به خوردن غذاهای مغذی ادامه دهید. مصرف یک برگ سبزیجات سبز، ویتامین A و C و فیبر و نوشیدن مایعات به اندازه کافی توصیه می‌شود.

تمرین ورزشی

برای حفظ وضعیت بدنی‌تان بر روی زمین نشسته و یا بایستید، دستهایتان را پشت سر برده و در هم جفت کنید. دست‌ها را بکشید، تا جایی که به خوبی در قسمت بالای سینه و  دست‌ها احساس کشیدگی کنید. 5 ثانیه بمانید و سپس دست‌ها را پایین بیاورید. 8 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب کشش دست‌ها و عضلات کمر شده و قسمت بالای سینه را باز می‌کند.

هفته سی و ششم بارداری

هفته قبل               هفته بعد