هفته سی و سوم بارداری

سن جنین: 31 هفتههفته سی و سوم بارداری

کودک شما

قطع ناگهانی جفت، جدایی جفت نارس از دیوار رحم است. به طور معمول، جفت تا زمان وضع حمل کودک، از رحم خارج نمی‌شود. این جدایی قبل از وضع حمل می‌تواند بسیار جدی باشد. شرایط خاصی موجب افزایش چنین اتفاقی می‌شود، مانند: جراحت فیزیکی مادر، کوتاهی بند ناف، بیماری فشار خون، فقر غذایی و اختلالات رحمی.

تغییر در شما

تومورهای لیفی (فیبروئید) که در دیواره رحم رشد می‌کنند، سرطان‌زا نیستند (خوش‌خیم هستند). فیبروئید به تنهایی عواقب خطرناکی برای حاملگی ندارد، اما هورمون حاملگی موجب رشد فیبروئیدها می‌شود از این رو افزایش تدریجی آن‌ها منجر به سقط جنین و یا زایمان زودرس می‌گردد. در مورد این وضعیت حتماً باید با پزشکتان مشورت کنید.

تغذیه شما

مصرف میوه‌جات و سبزیجات تازه، محصولات لبنی، غلات و پروتئین همگی در سلامت رشد و نمو کودک شما دخیل هستند. در دوران حاملگی از مصرف غذاهایی با مواد افزودنی خودداری کنید.

توجه

هرگز به خاطر چاق شدن، از خوردن غذا پرهیز نکنید. شما و کودکتان به تمام کالری‌ها و مواد مغذی موجود در غذاهای سالم نیاز دارید.

نکته محرمانه برای پدر

آیا خانه‌تان برای کودک امن و بی‌خطر است؟ امن بودن شامل: وجود حیوانات خانگی، مبلمان، دود سیگار، پوشش پنجره‌ها و یا هر چیز دیگری که وضعیت خطرناکی را برای او به وجود بیاورد، بهتر است. از همین حالا به بررسی خانه بپردازید.

تمرین ورزشی

در حالی که پاهایتان کمی از هم فاصله دارند و زانوها در وضعیت راحتی هستند، بایستید، دست‌ها در اطراف بدن قرار دارند. در هر یک از دستانتان شی 1 تا 2 کیلویی را نگه دارید. دست چپ را به جلو بکشید و دست راست را به عقب؛ سپس دست‌ها را به عرض شانه‌ها بالا ببرید، مراقب باشید، دست‌ها نباید تاب بخورند. حرکت آن‌ها را کنترل کنید. دست‌ها را به نقطه شروع برگردانید. 16 مرتبه این حرکت را تکرار کنید، جلو و عقب بردن دست‌ها به تناوب است. موجب تقویت بالا تنه می‌شود.

هفته سی و سوم بارداری

هفته قبل            هفته بعد