هفته سی و دوم بارداری

سن جنین: 30 هفتههفته سی و دوم بارداری

کودک شما

حتی اگر شما جوان و کاملاً سالم نیز باشید، دو قلو و یا چندقلو حامله بودن، «پرخطر» تلقی می‌شود. دوقلو و یا چندقلو حامله بودن، احتمال زایمان زودرس (زایمان پیش از هفته سی  و هفتم بارداری) و همچنین عوارض دیگر را افزایش می‌دهد. مراقبت‌های مناسب دوران بارداری، کمک می‌کند تا شما و کودکانی که در شکم دارید، در طول دوران حاملگی از وضعیت مناسبی برخوردار باشید. شما در مقایسه با مادرانی که تنها یک کودک در شکم دارند، باید در دوران حاملگی دفعات بیشتری توسط پزشک معاینه شوید. یک قانون کلی می‌تواند این باشد: در 24 هفته اول از حاملگی، هر ماه یک بار توسط پزشک معاینه شوید؛ سپس تا 32 هفتگی به صورت یک هفته در میان به دیدار پزشک بروید؛ و پس از آن نیز هر هفته (یا بیشتر) با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

تغییر در شما

با گذشت 7 ماه از حاملگی‌تان، به احتمال زیاد دکترتان را خوب شناخته و آنقدر با او احساس راحتی می‌کنید که نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید. اکنون زمان مناسبی است برای پرسش در مورد نگرانی‌های درد زایمان و زایمان.

تغذیه شما

اگر دوقلو و یا چندقلو حامله هستید، تغذیه و وزن‌گیری‌تان در دوران حاملگی فوق‌العاده مهم است. غذا بهترین منبع تأمین مواد مغزی است، اما باید ویتامین‌های دوره بارداری را نیز مصرف کنید. به علاوه، ایده‌آل است که تا هفته بیستم نصف وزن‌گیری را انجام داده باشید، چون ممکن است کودکان زودتر از زمان موعد به دنیا بیایند. روزانه باید لبنیات و پروتئین بیشتری مصرف کنید.

توجه

اگر بیشتر از یک کودک را در شکم خود حمل می‌کنید، نیاز شما به کالری، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی افزایش می‌یابد. باید به ازای هر کودک 300 کالری بیشتر استفاده کنید.

نکته محرمانه برای پدر

یک شبکه خبری کوچک درست کنید: ممکن است بخواهید تولد نوزادتان را به افراد زیادی اطلاع دهید. نام آن‌ها را به همراه شماره تماس یا آدرس ایمیل در یک لیست بنویسید. این خبر را می‌توانید در همان لحظات اولیه تولد نوزادتان پخش کنید.

تمرین ورزشی

تکنیک‌های تنفسی ذیل را تمرین کنید، به زودی (هنگام درد زایمان و زایمان) از فواید آن‌ها بهره‌مند خواهید شد.

– از طریق بینی نفس بکشید و عمل بازدم را از بین لب‌های غنچه شده انجام دهید. اگر کمی صدای صوت مانند ایجاد شد اشکالی ندارد. 4 ثانیه دم و 6 ثانیه بازدم.

– به پشت دراز بکشید، می‌توانید به چند بالش تکیه کنید. در حین نفس کشیدن، دستتان را بر روی شکم قرار دهید. نفس باید با استفاده از عضلات دیافراگم باشد، هنگام دم شکم بالا رفته و با عمل بازدم شکم پایین می‌آید.

هفته سی و دوم بارداری

هفته قبل                  هفته بعد