هفته سی ام بارداری


هفته سی ام بارداری

سن جنین: 28 هفته

کودک شما

معمولاً کودک در دوران بارداری از خود فعالیت نشان می‌دهد. گاهی در اوایل بارداری، حرکت کودک موجب ایجاد گره در بند ناف می‌شود، حلقه‌ای از بند ناف تشکیل شده که کودک درون آن می‌رود و در نتیجه بند ناف گره می‌خورد. حرکات و فعالیت‌های شما موجب به وجود آمدن و یا برطرف شدن این وضعیت نمی‌شود.

تغییر در شما

غشایی که اطراف کودک را احاطه کرده از مایع آمنیوتیک پر شده که به آن کیسه آب می‌گویند. معمولاً نباید تا قبل از شروع درد زایمان و یا در حین درد زایمان، پاره شود، اما در مواردی نیز زودتر از این زمان پاره می‌شود. در این شرایط امکان ایجاد عفونت در شما افزایش می‌یابد، عفونت ممکن است به کودک آسیب برساند. به محض پاره شدن کیسه آب به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه شما

برخی از زنان در مورد مصرف چای گیاهی در دوران حاملگی می‌پرسند. تنها برخی از چای‌های گیاهی بدون خطر هستند. چای گیاهی که مجاز به استفاده از آن هستید شامل: بابونه، گل قاصدک، زنجبیل، برگ گزنه، نعناع و تمشک قرمز است. چای گیاهی که نباید استفاده کنید: چای سبز، کوهوش آبی (قاعده‌آور است م.) کوهوش سیاه، پونه، بومادران، گولدن سیل، گل مینا، اسفرزه، برنجاسف، سنفیتون، کاسنی، مریم گلی و سنجد.

توجه

داشتن وضعیت خوب بدنی (مانند صاف نگه داشتن ستون فقرات و کمر م.) به کم شدن فشارهای ناحیه پایین کمر و برطرف شدن کمردرد کمک می‌کند. قرار گرفتن در وضعیت خوب بدنی نه تنها تأثیرات مفیدی برایتان دارد، بلکه در کاهش دردهای بدنی بسیار مؤثر است.

تمرین ورزشی

با کمری صاف، بر روی صندلی بنشینید. در حالی که دست‌هایتان را به اندازه عرض شانه‌ها از هم باز کرده‌اید، حوله‌ای را بالای سر خود نگه دارید. خیلی آرام کمرتان را به سمت چپ بچرخانید، تا جایی که احساس راحتی می‌کنید. سپس به مرکز برگشته و آرام به سمت راست بچرخید. 8 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب کشش ستون فقرات و تقویت شانه‌ها و عضلات قسمت پایین کمر می‌شود.