هفته سیزدهم بارداری

سن جنین: 11 هفتههفته سیزدهم بارداری

کودک شما

بدن کودک شما در داخل رحم، کاملاً شکل گرفته است. در مقایسه با چند هفته پیش، اندازه اندام‌های کودک شما متناسب‌تر شده و اندازه سر او در حدود یک سوم کل بدن است. انگشتان کوچک او (که هر کدام یک اثر انگشت منحصر به فرد دارند) در سر جای خودشان هستند. کلیه‌ها و مجاری ادراری او در حال فعالیت‌اند و او ادرار خود را به داخل مایع آمنیوتیک (که قبلاً آن را می‌بلعید) می‌ریزد. با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، بخش حساس و بحرانی رشد کودک شما پایان یافته و احتمال وقوع سقط جنین بسیار کاهش می‌یابد.

تغییرات در شما

دور کمرتان را از دست می‌دهید! زمان آن رسیده که از لباس‌های راحت و مناسب‌تری استفاده کنید.

علائم کشش

نزدیک به 9 تا 10 درصد از زنان باردار، با علائم ترکیدگی پوست در سینه‌ها، شکم، کفل‌ها، باسن و یا دست‌هایشان مواجه می‌شوند. علائم ترکیدگی پوست ممکن است در اوایل و یا اواخر بارداری اتفاق بیفتد. بعد از حاملگی، این خطوط کم‌رنگ شده و به رنگ پوستتان در می‌آیند، اما کاملاً از بین نمی‌روند. با وزن‌گیری تدریجی، نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهای سالم، شدت آن‌ها را کاهش دهید.

تغییرات سینه‌ها

تقریباً پس از 8 هفتگی، با رشد غدد و مجاری لنفی در سینه‌ها، آن‌ها بزرگ‌تر و سفت می‌شوند. با تغییر سینه‌ها در طول بارداری، متوجه پدیدار شدن رگ‌های خونی در زیر پوست می‌شوید.

تغذیه شما

تحقیقات نشان داده است که در دوران بارداری شما نسبت به کافئین حساس‌تر می‌شوید. مصرف زیاد کافئین موجب وزن کم نوزاد و کوچک شدن اندازه سر او می‌شود. برخی از محققین بر این باورند که بین مصرف کافئین و سقط جنین، زایمان جنین مرده و یا نارس، رابطه مستقیمی وجود دارد.

توجه

با حذف کافئین از رژیم غذایی در دوران بارداری، به برچسب‌های مواد مختلف توجه کنید: بیش از 200 ماده غذایی، مواد آشامیدنی و داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند، حاوی کافئین هستند!

تمرین ورزشی

در حالی که پاهایتان از یکدیگر فاصله دارند، بایستید، زانوها باید آرام و رها باشند. شی سبکی را با دست راست نگه دارید (حدود 30 گرم)، دستتان را به سمت سرتان در جهت بالا بکشید. عضلات شکم را منقبض کرده، کمی کمر را خم کنید، سپس دستتان را به سمت پای چپ پایین بیاورید. این حرکت را 8 مرتبه انجام دهید. موجب تقویت عضلات کمر و شانه‌ها می‌شود.

هفته سیزدهم بارداری

هفته قبل                هفته بعد