هفته سوم بارداری

سن جنین: 1 هفتههفته سوم بارداری

کودک شما

با وجود این که اولین مراحل حاملگی را می‌گذرانید، اما حادثه‌ای بزرگ در حال وقوع است. شما در مرحله‌ی تخمک‌گذاری هستید و می‌توانید باردار شوید. این مرحله‌ای است که تخمدان‌، یک تخمک را در لوله رحم رها می‌سازد و تخمک در آن جا منتظر لقاح به وسیله‌ی یک اسپرم می‌ماند. تنها یک اسپرم از میلیون‌ها اسپرم رها شده لازم است که تخمک شما را بارور کند.

بلاستومر:

3 روز پس از عمل لقاح، 9 سلول به تشکیل رویان کمک می‌کنند. رویان از بلاستومرهای زیادی تشکیل می‌شود؛ از تجمع بلاستومرها، بلاستوسیت به وجود می‌آید.)

تغییرات در شما

برخی از زنان می‌توانند زمان تخمک‌گذاری را بگویند. احساس دل درد خفیف و یا حتی افزایش ترشحات واژن را تجربه می‌کنند. بعضی اوقات تثبیت تخمک در حفره رحم، ممکن است با خونریزی بسیار کمی همراه باشد. هنوز برای تغییرات چشمگیر خیلی زود است.

تغذیه شما

مصرف فولیک‌اسید، فولیت و یا همان ویتامین B9، در طول دوران حاملگی از اهمیت خاصی برخورد است. تحقیقات نشان داده است که مصرف فولیک‌اسید در دوران حاملگی، نقص در لوله عصبی را کاهش می‌دهد، خطر بسته شدن لوله‌های عصبی در اوایل حاملگی بیشتر است.

سپینا بیفیدا (SPINA BIFIDA)

که شایع‌ترین شکل نقص لوله عصبی در جنین است، در واقع نوعی فلج و از کار افتادگی است که ستون فقرات به طول کامل بسته نمی‌شود و این عارضه در طول ماه اول بارداری به وجود می‌آید. نقص لوله عصبی، اولین نقص عمده است و محققین معتقداند با تغذیه خوب می‌توان از آن جلوگیری کرد. نقص لوله عصبی ممکن است به علت کمبود ویتامین در بدن مادر باشد.

توجه

قبل از شروع تمرینات ورزشی در نظر گرفته شده برای دوران حاملگی، باید با پزشکتان مشورت کنید.

نکته محرمانه برای پدر

بدون هیچ دلیل خاصی با چند شاخه گل به خانه بیایید.

تمرین ورزشی

در حالت ایستاده به اندازه یک پا از دیوار فاصله بگیرید، کف دست‌ها را به دیوار چسبانده (صورت رو به دیوار است) و به جلو خم شوید. همانطور که بدنتان را به سمت دیوار می‌کشید، آرنج‌هایتان را خم کنید، پاشنه‌ها را بلند نکنید. به آرامی و با فشار خود را از دیوار عقب کشیده و راست بایستید. 10 تا 20 مرتبه این حرکت را انجام دهید. موجب تقویت قسمت فوقانی، کمر، سینه و دست‌ها شده و گرفتگی عضلات ناحیه پایینی پاها را برطرف می‌کند.

هفته سوم بارداری

هفته قبل              هفته بعد