هفته دوازدهم بارداری

سن جنین: 10 هفتههفته دوازدهم بارداری

کودک شما

اکنون اندازه کودک شما حدوداً 5 سانتی‌متر یعنی تقریباً اندازه یک لیموترش است و حدوداً 15 گرم وزن دارد. صورت او به صورت یک انسان کامل، شباهت بیشتری پیدا کرده است. چشم‌هایش که در ابتدا در دو طرف صورت شکل گرفته بودند، به یکدیگر نزدیک‌تر شده و گوش‌های او در نزدیکی مکان نهایی خود در دو طرف سر قرار دارند. روده‌های کودک که رشد سریعی داشته و تا حدی وارد بند ناف هم شده‌اند، حرکت بازگشتی خود را به سمت حفره شکمی آغاز می‌کنند. کلیه‌های او، ادرار را در مثانه جمع‌آوری می‌کنند. سلول‌های عصبی او به سرعت زیاد شده و ارتباطات عصبی مغز در حال شکل‌گیری است.

اکنون ممکن است کودک شما واکنش‌های بیشتری مثل مکیدن نشان بدهد؛ اگر شما به شکم خود فشار وارد کنید، او حتی ممکن است در داخل رحم شما پیچ و تاب هم بخورد؛ با این حال برای چند هفته دیگر هم شما قادر به احساس کردن حرکات او نخواهید بود.

تغییرات در شما

احتمالاً هر گونه تهوع، استفراغ و یا یبوست باید برطرف شده باشد ولی هنوز هم تمایل خاصی به مصرف برخی از مواد غذایی وجود دارد. در این دوره از بارداری هنوز با اضافه وزن خیلی زیاد مواجه نشده‌اید، بنابراین می‌توانید راحت بنشینید.

تغییرات پوست

در طول بارداری پوست شما تغییرات گوناگونی خواهد داشت. ممکن است رنگدانه‌هایی بر روی پوستتان ظاهر شود، پوستتان خشک و یا دچار خارش شود. استفاده از مرطوب‌کننده، خشکی پوست را برطرف می‌کند اما خوردن امگا 3 نیز برای شما و کودکتان بسیار مفید است.

ورود به حاملگی با فشار خون بالا

اگر قبل از بارداریتان، برای مدتی دچار فشار خون بالا بوده‌اید، به فشار خون مزمن مبتلا هستید.

در دوران حاملگی نباید به آن مبتلا شوید و برای اجتناب از هر گونه مشکلی (مانند سکته و یا ناراحتی‌های قلبی) باید آن را کنترل کنید. برای بررسی وضعیت رشد کودک، باید بیشتر تحت آزمایش آلتراسواند قرار بگیرید.

توجه

اگر به مدت 24 ساعت دچار اسهال شدید، نزد پزشک بروید.

تمرین ورزشی

در حالی که بر روی پهلوی چپ‌تان قرار دارید، بر روی زمین دراز بکشید (بدن در یک خط صاف)، سرتان را با دست چپ نگه دارید و برای حفظ تعادل، دست راست را بر روی زمین جلوی بدنتان بگذارید. نفس کشیده و آرام باشید. با عمل دم پای راست را تا جایی ممکن بالا بیاورید، زانو نباید خم شود. با عمل بازدم پا را به آرامی بر روی زمین قرار دهید. این حرکت را 10 مرتبه با هر دو طرف بدن انجام دهید. موجب تقویت و انعطاف کفل، باسن و ران‌ها می‌شود.

هفته دوازدهم بارداری

هفته قبل                 هفته بعد