هفته دهم بارداری

سن جنین: 8 هفتههفته دهم بارداری

کودک شما

در این زمان دوره رویانی به پایان رسیده و دوره جنینی آغاز می‌شود. در دوره رویانی، رویان در برابر چیزهایی که رشدش را با مشکل مواجه کند بسیار حساس است. از مصرف موادمخدر، استرس و یا قرار گرفتن در معرض اشعه X اجتناب کنید. در پایان هفته دهم، اندام‌های جنین رشد کرده و بدنش در حال حرکت است. کودک شما هر چه بیشتر شبیه انسان می‌شود!

کودک وصل شده به جفت از طریق بند ناف را نشان می‌دهد.

تغییرات در شما

زمانی که حاملگی‌تان تأیید شد، ممکن است خود را از راه‌های متفاوتی نشان دهد. شاید این مسئله حساسیت شما را بالا ببرد و احساس خوبی نسبت به آن نداشته باشید. بهتر است تحت مراقبت‌های بارداری قرار گرفته و از توصیه‌های پزشک خود پیروی کنید. در تمام جلسات مراقبت‌های بارداری شرکت کنید و ارتباط خوبی را با دکتر و دستیارانش برقرار کنید. از پرسیدن نترسید! اگر چیزی نگرانتان می‌کند در موردش با فرد مورد اعتمادی مشورت کنید.

تغذیه شما

پروتئین، اسیدآمینه بدن را که برای رشد رویان / جنین، جفت، رحم و سینه‌ها نقش اساسی دارد، تأمین می‌کند. در دوران حاملگی باید پروتئین بیشتری به بدن شما برسد. به طور متوسط مادر باردار، باید 10 تا 16 گرم پروتئین علاوه بر نیاز پیش از بارداری مصرف کند که بطور معمول 60 گرم کافی است. همچنین باید به ساخته شدن سلول‌های مغزی کودک در طول دوره جنینی و پس از تولد کمک کنید (در این خصوص، شیر مادر بهترین گزینه است). توجه: در اوایل حاملگی، سوزش سینه‌ها امری طبیعی است. در حقیقت، یکی از اولین نشانه‌های حاملگی است.

نکته محرمانه برای پدر

آیا در دوران بارداری همسرتان، نگران انجام عمل جنسی هستید؟ ممکن است سؤالاتی در این زمینه برای هر دوی شما پیش آید. بهتر است در موردش با یکدیگر صحبت کرده و در نهایت با پزشک مشورت کنید. اغلب در دوران حاملگی باید از مقاربت جنسی اجتناب کنید. بارداری را فرصت خوبی برای افزایش همدلی و صمیمیت با همسرتان در نظر بگیرید.

تمرین ورزشی

بر روی زمین زانو زده و دست‌ها را جلوی بدنتان بر روی زمین قرار دهید. با عمل دم، سر را بلند کرده و به روبرو خیره شوید، سپس در حالی که به آرامی سر را به سمت شانه‌ها در جهت شکم، پایین می‌آورید عمل بازدم را انجام دهید. موجب تقویت عضلات شکم و کمر و همچنین افزایش انعطاف بدن می‌شود.

هفته دهم بارداری

هفته قبل                   هفته بعد