هفته بیست و یکم بارداری

سن جنین: 19 هفتههفته بیست و یکم بارداری

کودک شما

اگر چه کودک به رشد و نمو خود ادامه می‌دهد، اما از میزان رشد سریع او کاسته شده است. اندام‌های مختلف بدن او مانند سیستم گوارش جنینی، در حال کامل شدن هستند. در هفته یازدهم حاملگی، روده کوچک شروع به انقباض می‌کند در نتیجه مواد غذایی در سراسر روده حرکت می‌کند. روده کوچک قادر به عبور شکر از داخل خود به بدن کودک می‌باشد.

تغییر در شما

علاوه بر رشد رحم، دیگر قسمت‌های بدن شما نیز در حال تغییر و بزرگ شدن هستند. ممکن است قسمت پایین پاهایتان متورم شود (بخصوص در پایان روز). هفتاد و پنج درصد از زنان حامله از تورم انگشتان، پاها و قوزک پاها رنج می‌برند. اگر دچار ورم پا شده‌اید، در مورد پوشیدن جوراب‌های کشی که از تجمع خون در پاها جلوگیری می‌کند، با پزشک خود مشورت کنید.

تغذیه شما

برخی از زنان در دوران حاملگی دچار ویار بارداری می‌شوند. ممکن است ویارتان غذایی سالم و مغذی باشد، اما اگر غذایی پرچرب و یا پر شکر را ویار کرده‌اید، مراقب باشید. سعی کنید برای فرونشاندن ویار حاملگی، چیز دیگر مانند میوه‌ای تازه و یا مقداری پنیر بخورید.

توجه

بهترین راه برای افزودن کلسیم به رژیم غذایی، پختن برنج و یا سوپ جو دو سر با شیر بدون چربی است.

نکته محرمانه برای پدر

بهتر است به فکر انتخاب اسم برای کودک باشید.

تمرین ورزشی

این تمرین ورزشی را می‌توان هر جایی انجام داد. ایستاده و یا نشسته، نفس عمیقی بکشید. یا عمل دم عضلات شکم را تا جایی ممکن منقبض کنید، گویی زیپ شلوار جین تنگی را بالا می‌کشید. 6 تا 8 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. موجب تقویت عضلات شکم می‌شود.

هفته بیست و یکم بارداری

هفته قبل               هفته بعد