هفته بیست و چهارم بارداری

سن جنین: 22 هفتههفته بیست و چهارم بارداری

کودک شما

صورت و بدن کودک هر چه بیشتر شبیه نوزادی است که به زودی به دنیا می‌آید. حدود 450 گرم وزن دارد، هنوز خیلی ظریف است. دوازده روز پس از لقاح، کیسه آمنیوتیک به وجود می‌آید. کودک در مایع آمنیوتیک داخل کیسه رشد و نمو می‌کند. این مایع فضایی را برای کودک به وجود می‌آورد که بتواند حرکت کرده و رشد کند.

تغییر در شما

مشکلات مربوط به بینی

برخی از زنان باردار از گرفتگی بینی و یا خون دماغ شدن‌های مکرر شکایت می‌کنند. برخی از محققین معتقداند، این نشانه‌ها در اثر تغییرات گردش خون ناشی از دگرگونی‌های هورمونی زمان بارداری رخ می‌دهند. می‌توان از برخی اسپری‌های ضداحتقاق دماغی که بدون خطر نیز می‌باشند، استفاده کرد. قبل از استفاده از هر محصولی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

افسردگی دوران بارداری

محققان بر این باورند که یکی از شایع‌ترین عوارض پزشکی که در زنان باردار رخ می‌دهد، افسردگی است. مطالعات نشان داده است که تا بیشتر از 25 درصد مادران باردار دچار افسردگی می‌شوند. درمان افسردگی در دوران بارداری برای سلامت شما و کودک در حال رشدتان خطرناک است.

تغذیه شما

اکثر زنان باردار نگران غذا خوردن بیرون از خانه هستند، زیرا غذاهای پرادویه و سنگین ممکن است به کودک آسیب برساند. ماهی، مرغ، سبزیجات تازه، انواع سالاد و غذاهای کم‌نمک و کم‌سدیم معمولاً انتخاب‌های خوبی هستند.

توجه

غذا خوردن بیش از حد و یا خوردن غذا قبل از خواب، دو دلیل عمده سوزش معده هستند. خوردن 5 تا 6 وعده غذایی سبک و مغذی در طول روز و پرهیز از خوردن تنقلات قبل از خواب کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید.

نکته محرمانه برای پدر

اکنون زمان خوبی است تا برای همسرتان کلاس‌های پیش از تولد کودک را پیدا کرده و او را ترغیب کنید تا در آن‌ها شرکت کند. سعی کنید کلاس تا یک ماه قبل از بدنیا آمدن کودک کامل شده و به پایان رسد.

تمرین ورزشی

در حالی که سمت راست بدنتان به پشت مبل یا صندلی است، بایستید. با دست راست کمر خود را نگه دارید. زانو را خم کرده و پای چپ را تا ناحیه باسن بالا بیاورید. با دست چپ پا را بگیرید. زانوی راست را کمی خم کنید. 10 ثانیه بمانید. همین حرکت را روی پای راست تکرار کنید. موجب تقویت ماهیچه 4 سر ران‌ها می‌شود.

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته قبل                   هفته بعد