هفته بیست و هفتم بارداری

سن جنین: 25 هفتههفته بیست و هفتم بارداری

کودک شما

در ابتدای رشد جنین، چشم‌ها در دو طرف سر قرار داشتند، بین هفته هفتم تا دهم چشم‌ها به سمت وسط صورت حرکت می‌کنند. در حدود هفته هشتم آبستنی، رگ‌های خونی به چشم‌ها هدایت می‌شوند. در طول هفته نهم، مردمک شکل گرفته و ارتباط عصبی از چشم‌ها به مغز شکل می‌گیرد. پلک‌ها در طول هفته‌های 11 تا دوازدهم چشم‌های کودک را می‌پوشانند و حدوداً تا هفته بیست و هفتم تا بیست و هشتم حاملگی، باز نخواهند شد.

تغییر در شما

احساس حرکت کردن کودکتان یکی از گرانبهاترین قسمت‌های بارداری است. این حرکت شروع پیوند شما با کودکتان است. اکثر زنان قبل از زایمان، با احساس حرکات کودک، با او و شخصیتش ارتباط برقرار می‌کنند.

تغذیه شما

برخی از ویتامین‌های مهمی که در دوران حاملگی به آن‌ها نیاز دارید عبارتند از ویتامین B، A و E. ویتامین A برای تولیدمثل لازم و ضروری است. و آن را می‌توان با خوردن بسیاری از غذاها بدست آورد. ویتامین B موجب رشد عصب‌های کودک و تشکیل سلول‌های خونی می‌شود. بهترین منبع ویتامین B: شیر، تخم‌مرغ، موز، سیب‌زمینی، آواکادو و برنج قهوه‌ای است. ویتامین E به سوخت‌وساز چربی‌ها، ساختن عضلات و سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند، که می‌توان آن را در گوشت، روغن زیتون، گندم، اسفناج و میوه‌های خشک پیدا کرد.

توجه

از پزشکتان بخواهید شما را با کلاس‌های آموزش زایمان آشنا کند.

تمرین ورزشی

احتمالاً در خانه و یا محل کار، زیاد از اشیاء و وسایل استفاده می‌کنید. برای کنترل تنفس‌تان، این امر را به یک حرکت ورزشی تبدیل کنید. قبل از کشش بدنتان، عمل دم را انجام داده، خود را به روی پنجه‌های پا کشیده و همزمان هر دو دستتان را بالا ببرید. سپس به آرامی بر روی پاشنه‌ها برگردید. با پایین آوردن دست‌ها، به آرامی عمل بازدم را انجام دهید.

هفته بیست و هفتم بارداری

هفته قبل                هفته بعد