هفته بیست و هشتم بارداری

سن جنین: هفته 26هفته بیست و هشتم بارداری

کودک شما

تا این زمان، سطح مغز در حال رشد کودک، به نظر صاف می‌آمد. حدود هفته بیست و هشتم حاملگی، سطح مغز حالت شیاردار و دندانه مانند به خود می‌گیرد مقدار بافت‌های مغز نیز افزایش می‌یابد. ابروها و مژه‌های کودک نیز ظاهر شده‌اند. موهای سر کودک بلندتر شده است. بدن کودک فربه‌تر و کامل‌تر شده است.

تغییر در شما

برخی از زنان از مزه بدی که در دهانشان حس می‌کنند، شکایت دارند. به آن نارسایی چشایی گفته می‌شود که شرایطی عادی است. همچنین هورمون‌های بارداری نیز موجب تغییر و یا حذف مزه‌ها می‌شوند. اگر مزه شیرین در دهان شما بسیار شیرین بنظر می‌رسد، کمی نمک به غذا اضافه کنید. اگر دهانتان تلخ مزه است، به جای ظروف استیل از ظروف پلاستیکی و یا چینی استفاده کنید.

جفت

جفت نقش اساسی در رشد و نمو و زنده ماندن، جنین بازی می‌کند. کار جفت، حرکت اکسیژن و دی‌اکسیدکربن به بدن جنین و خروج آن از بدن او و همچنین رساندن مواد غذایی و خروج مواد زائد از بدن جنین است.

تغذیه شما

مصرف ویتامین D به اندازه کافی، در طول سه ماهه سوم حاملگی مهم و ضروری بوده و تأثیر بلندمدتی بر کودک خواهد داشت. بر طبق مطالعات اخیر، مادرانی که در اواخر بارداری‌شان، ویتامین D کافی مصرف نمی‌کنند، توده استخوانی کودک‌شان در سن 9 سالگی کم‌تر می‌شود. ویتامین D را می‌توان از منابع زیادی تأمین کرد، مانند: شیر، تخم‌مرغ و یا مکمل‌های غذایی.

تمرین ورزشی

به پشتی صندلی تکیه کنید، کمر باید صاف باشد، زانوها خم و دست‌ها بدون گرفتگی در اطراف بدن و کف پاها بر روی زمین قرار دارد. پای چپ را از زمین بلند کرده و کمی به بالا بکشید، 8 ثانیه بمانید؛ پای چپ را پایین بیاورید، کمر باید صاف باشد حرکت را بر روی هر پا 5 مرتبه تکرار کنید. موجب تقویت زانو و عضلات پشت ران می‌شود.

هفته بیست و هشتم بارداری

هفته قبل                     هفته بعد