هفته بیست و نهم بارداری

سن جنین: 27 هفتههفته بیست و نهم بارداری

کودک شما

کودک از نظر اندازه و وزن تغییر چشمگیری داشته است؛ کودکان نارس ممکن است لاغر به دنیا بیایند. حتی چند هفته آخر بارداری نیز تأثیر بسزایی در اندازه کودک دارد. بعد از هفته 36 آبستنی نیز کودک به رشد خود ادامه می‌دهد، اما سرعت آن کند می‌شود.

تغییر در شما

برای جلوگیری از زایمان زودرس (زایمان پیش از زمان طبیعی خود)، روش‌های متفاوتی مانند استراحت در رختخواب و درمان دارویی تجویز می‌شود. به برخی از زنان گفته می‌شود که در رختخواب مانده و به پهلو دراز بکشند. نزدیک به 1 میلیون زن حامله، زمانی که بارداریشان به مرحله بغرنجی می‌رسد، استراحت مطلق در رختخواب به آن‌ها توصیه می‌شود. اصطلاح استراحت مطلق، یعنی صرف‌نظر کردن از هر گونه فعالیتی در طول 24 ساعت و فقط برای رفتن به دستشویی و حمام می‌توان از رختخواب خارج شد.

تغذیه شما

همواره تنقلات مغزی و ساده کنار دست خود داشته باشید. کشمش، میوه‌جات خشک و مغزها انتخاب خوبی هستند.

توجه

اگر استراحت مطلق به شما توصیه شده است، دستورالعمل‌های پزشکتان را دنبال کنید. ممکن است قطع فعالیت‌ها و نشستن در رختخواب برایتان سخت باشد، اما بخاطر داشته باشید، تمام این‌ها بخاطر سلامت شما و کودکتان است.

نکته محرمانه برای پدر

پس از بدنیا آمدن کودک، بهتر است به مدت چند هفته در کنار همسرتان بمانید. اگر لازم است از همین حالا برای گرفتن مرخصی کاری اقدام کنید.

تمرین ورزشی

به حالت دو زانو بر روی زمین بنشینید، پاها زیر ران‌ها و انگشتان پاها به حالت برگشته و به سمت زمین هستند. کمر باید صاف باشد با انگشتان پاها بر زمین فشار وارد کنید. بمانید. 5 تا 6 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. ساق پا و عضلات پا را نرم و منعطف می‌سازد؛ از گرفتگی عضلات پاها جلوگیری می‌کند.

هفته بیست و نهم بارداری

هفته قبل            هفته بعد