هفته بیست و سوم بارداری

سن جنین: 21 هفتههفته بیست و سوم بارداری

کودک شما

بدن کودک در حال فربه شدن است اما پوست او هنوز چروکیده است؛ تا پایان حاملگی وزن بیشتری خواهد گرفت. ظاهر کودک نیز در حال رشد و نمو است.

تغییر در شما

از این هفته به بعد، پزشک شما در هر جلسه معاینه، شما را اندازه‌گیری می‌کند. وزن و فشار خون شما را بررسی کرده و رشد رحم را نسبت به معاینه قبلی در نظر می‌گیرد. مقدار تغییرات نشانه سلامت کودک و رشد قابل قبول او می‌باشد.

بی‌اختیاری در ادرار

با پیشرفت حاملگی، رحم شما بزرگ‌تر شده و سنگین‌تر می‌شود. با افزایش اندازه رحم، ممکن است فشار زیادی به مثانه وارد شود، در نتیجه مقداری ادرار از شما خارج خواهد شد.

تغییرات  احساسی ادامه دارد

آیا هنوز به راحتی به گریه می‌افتید؟ آیا هر چیز کوچکی باعث ناراحتی‌تان می‌شود؟ نگران نباشید. در این مرحله از حاملگی، این نوع احساسات عادی هستند. محققین بر این باورند که این تغییرات احساسی در زنان باردار، نتیجه دگرگونی‌های هورمونی است.

تغذیه شما

مراقب مصرف سدیم در دوران حاملگی باشید. مصرف بیش از اندازه سدیم موجب تورم بدن می‌شود. از غذاهایی که شامل سدیم و یا نمک زیاد هستند، مانند مغزهای شور، چیپس، خیارشور، کنسرو و غذاهای فرآوری شده، پرهیز کنید.

توجه

مصرف سدیم روزانه خود را به 3 گرم یا کم‌تر کاهش دهید. این امر به حفظ مایعات در بدن شما کمک می‌کند.

نکته محرمانه برای پدر

مطالعات نشان داده، 50 درصد از پدرهایی که همسرانشان در دوران حاملگی بسر می‌برند، نشانه‌های فیزیکی بارداری را تجربه می‌کنند. نشانه‌های بارداری در پدری که منتظر به دنیا آمدن کودکش است، می‌تواند شامل حالت تهوع، اضافه وزن و یا ویار غذایی باشد.

تمرین ورزشی

لبه صندلی نشسته و کف پاهایتان را بر روی زمین قرار دهید. شانه‌ها را آرام کرده و دست‌ها را بر روی سرتان قرار دهید. کمر باید صاف باشد، در حالی که یک پا را به جلو می‌کشید، عضلات شکم را کمی منقبض کنید. فقط از عضلات ران برای بلند کردن پا استفاده کنید و پا را به اندازه 30 سانتی‌متر از زمین بلند کنید. 5 ثانیه بمانید. سپس آرام پا را به زمین برگردانده و این حرکت را 10 مرتبه برای هر بار تکرار کنید. موجب انعطاف عضلات ران، کفل‌ها و باسن می‌شود.

هفته بیست و سوم بارداری

هفته قبل                هفته بعد