هفته بیست و دوم بارداری

سن جنین: 20 هفتههفته بیست و دوم بارداری

کودک شما

بدن کودک شما هر روز بزرگ‌تر می‌شود. پلک‌ها و حتی ابروها نیز رشد کرده‌اند. اثر انگشت قابل مشاهده‌اند. اندام‌های بدن کودک برای عملکرده‌های خاص خودشان اختصاص داده شده‌اند. کبد را در نظر بگیرید، عملکرد کبد جنین، با کبد بزرگسالان متفاوت است. آنزیم‌هایی که در کبد بزرگسالان ساخته می‌شوند، نقش مهمی را در عملکردهای گوناگون بدن بازی می‌کنند. این آنزیم‌ها در بدن جنین نیز وجود دارند اما مقدارشان پس از تولد بیشتر می‌شود.

تغییرات در شما

در برخی موارد، علائمی مانند درد ناحیه پایین شکم، گرفتگی کمر، فشار لگنی، انقباضات رحمی (با درد و یا بدون درد)، گرفتگی عضلات و تغییر در ترشحات رحمی، ممکن است با زایمان زودرس اشتباه گرفته شود. تا به امروز، روش قابل اعتمادی برای تشخیص صحیح خطر زایمان زودرس وجود نداشته است. پزشکان برای این تشخیص می‌توانند از آزمایش (fFN) استفاده می‌کنند.

تغذیه شما

در دوران حاملگی باید مقادیر زیادی آب و مواد آشامیدنی مصرف کنید (روزانه 6 تا 8 لیوان). مایعات به رساندن مواد مغذی به تمام بدن، رشد سلول‌های جدید، نگهداشتن حجم خون و تنظیم دمای بدن کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید شیر، آب‌ میوه، آب سبزیجات و برخی چای‌های گیاهی را مصرف کنید. از چای، قهوه و نوشابه‌های گازدار که حاوی سدیم و کافئین بوده و ادرارآور هستند، خودداری کنید.

توجه

مصرف مایعات اضافی (آب بهترین انتخاب است) در دوران حاملگی، باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. زمانی که ادرارتان به رنگ آب در آمد می‌توان فهمید که آب کافی نوشیده‌اید.

تمرین ورزشی

در حالی که زانوی چپ‌تان را خم کرده‌اید، به پهلوی چپ بر روی مبل دراز بکشید. دست چپ‌تان را نیز خم کرده و زیر سر خود قرار دهید. در حالی که پای راست را صاف نگه داشته‌اید آن را به سمت زمین بکشید. 10 ثانیه بمانید، سپس پای کشیده شده را به زاویه 45 درجه کشیده و 5 ثانیه بمانید. 5 مرتبه این حرکت را بر روی هر کدام از پاها تکرار کنید. موجب آرامش سیاتیک شده؛ عضلات کفل‌ها و باسن را تقویت می‌کند.

هفته بیست و دوم بارداری

هفته قبل                هفته بعد