هفته بیستم بارداری

سن جنین: 18 هفتههفته بیستم بارداری

کودک شما

پوست بدن کودک به اندازه 2 لایه رشد می‌کند. یکی خارجی‌ترین لایه پوست که فاقد عروق خونی است و دوم پوست حقیقی که لایه‌ای عمیق است. در این مرحله از بارداری، جنین دارای 4 لایه پوست خارجی است. یکی از این لایه‌ها مسئول پوشاندن کف دست و پا و انگشتان است.

تغییر در شما

کشش عضلات شکمی

با رشد کودک، عضلات شکمی شما کشیده شده و به جداره‌ها فشار وارد می‌کند. عضلات به طور عمودی از بالا به قسمت زیرین بخشی از دنده‌ها و از پایین به لگن چسبیده‌اند.

نقاشی بر بدن

در سال‌های اخیر، تتو (خالکوبی) و یا سوراخ کردن بدن (بخصوص ناف) در خانم‌ها بسیار رواج پیدا کرده است. این نوع نقاشی‌ها و یا آویزان کردن زیورآلات بر بدن، در دوران حامگلی، می‌تواند نگران‌کننده باشد. هرگونه تتو و یا سوراخ (به غیر از سوراخ گوش) را به پزشک خود نشان دهید.

تغذیه شما

اکثر زنان برای کاهش کالری از مواد شیرین‌کننده مصنوعی استفاده می‌کنند. آسپارتام (جایگزین قند از خویشاوندان شیمیایی نزدیک دی پپتیدل – آسپارتیل – ل. فنیل‌آلاتین است و شیرینی آن 160 برابر بیشتر از ساکاروز (قند معمولی) است.)، ساخارین (که از آن به عنوان شکر مصنوعی نیز یاد می‌شود که حدود 550 بار شیرین‌تر از ساکاروز (قند معمولی) است و ساکاروز شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند که به غذاها و نوشابه‌ها اضافه می‌شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده از آن‌ها به مقدار مناسب در دوران حاملگی بی‌خطر است، اما اگر می‌توانید آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، حتماً این کار را انجام دهید.

توجه

در این مرحله، آزمایش آلتراساند (سونوگرافی) جنسیت کودک را مشخص می‌کند، البته خود او نیز باید همکاری کند! با دیدن اندام‌های جنسی می‌توان جنسیت کودک را مشخص کرد. در مواردی حتی با دیدن اندام‌های جنسی کودک، فرد آزمایش‌کننده باز هم در تشخیص جنسیت کودک دچار مشکل شده است.

نکته محرمانه برای پدر

از همسرتان بخواهید زمان آزمایش آلتراسوند را با شما هماهنگ کند، تا شما نیز بتوانید او را همراهی کنید.

تمرین ورزشی

بر روی دست‌ها و زانوهایتان، زانو بزنید، مچ دست‌ها مستقیماً در زیر شانه‌ها و زانوها مستقیماً در زیر کفل‌ها قرار دارند. کمر را صاف نگه دارید. عضلات شکم را منقبض کرده، سپس پای چپ را به سمت کفل، به آرامی بالا بکشید. 5 ثانیه بمانید و به وضعیت دو زانو برگردید. حرکت را با سمت دیگر بدن تکرار کنید، 4 مرتبه برای هر پا تکرار شود. موجب تقویت عضلات باسن، کمر و پاها می‌شود.

هفته بیستم بارداری

هفته قبل               هفته بعد