نگهداری از حیوانات خانگی در دوران بارداری

در دوران بارداری نگهداری از حیوانات خانگی  خطر دارد؟ زمان حاملگی، زمان خوبی برای نگهداری از حیوانات خانگی نیست و باید مسئولیت رسیدگی و مراقبت از این حیوانات را برای مدتی به فراموشی سپرد. نگهداری از این حیوانات نگرانی‌هایی را به لحاظ سلامت مادر و رشد جنین در پی دارد. انجمن بارداری امریکا گزارش می‌دهد، چنانچه پرندگان از سلامت خوبی برخوردار باشند.

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از بیا با ما:

در دوران بارداری نگهداری از حیوانات خانگی  خطر دارد؟

نگهداری از حیوانات خانگی

زمان حاملگی، زمان خوبی برای نگهداری از حیوانات خانگی نیست و باید مسئولیت رسیدگی و مراقبت از این حیوانات را برای مدتی به فراموشی سپرد. نگهداری از این حیوانات نگرانی‌هایی را به لحاظ سلامت مادر و رشد جنین در پی دارد. انجمن بارداری امریکا گزارش می‌دهد، چنانچه پرندگان از سلامت خوبی برخوردار باشند.

طرفداران پرندگان بخوانند: طوطی‌ها و مرغ عشق‌ها حامل باکتری‌های خطرناکی هستند که در انسان باعث اسهال و استفراغ شده و خطر ابتلا به سقط جنین و تولد جنین زودرس را در زنان باردار افزایش می‌دهد. همچنین سالمونلا در بسیاری از پرندگان خانگی از جمله طوطی، قناری، سهره و کبوتر وجود دارد.
همچنین برخی خانواده‌ها برای تفریح، سرگرمی و احساس لذت بیشتر در فضای خانه از حیوانات خانگی  از جمله سگ، گربه، پرنده و حتی لاک پشت و انواع دوزیستان و جوندگانی مانند همستر  نگهداری می‌کنند.

نگرانی زیادی در دوران بارداری زنان را تهدید نمی‌کند اما پرندگان ناقل بیماری، برخی عفونت‌های مربوط به کمپیلوباکتر، سالمونلا و بیماری‌های عفونی دیگر را منتقل می‌کنند. بنابراین زنان حامله باید از تمیز کردن قفس پرندگان یا لمس فضولات پرنده اجتناب کنند. کاملاً واضح و طبیعی است که محیط زیست روی رشد نوزاد تأثیر می‌گذارد. اگرچه خطر خاصی در ارتباط با نگهداری پرندگان خانگی در دوران بارداری وجود ندارد اما نظارت دامپزشک از شرایط بهداشتی و سلامتی پرندگان از مسائل حائز اهمیت است. پرندگان در  ایجاد سینه پهلو نقش دارند.
نگهداری از  حیوانات خانگی مثل سگ و گربه:

معمولا از سگ‌ها بیماری خاصی به خانم باردار منتقل نمی‌شود ولی با این حال نگهداری از سگ‌ها در منزل نیز از سوی پزشکان توصیه نمی‌شود اما موضوع در مورد گربه کاملا متفاوت است؛ گربه حیوانی است که هنگام بارداری باید از او دوری کنید چون عامل انتقال توکسوپلاسموزیس است که می‌تواند به خانم باردار منتقل شود. در صورت ابتلا به این عفونت ممکن‌است روند رشد جنینتان دچار مشکل شود. زایمان زودرس و سقط هم از دیگر عوارض این عفونت به شمار می‌رود. گرچه ریسک ابتلا به این انگل از طریق گوشت خام و سبزیجات بسیار بیشتر از نگهداری گربه هست ولی احتیاط شرط عقل است.

نگهداری از حیوانات خانگی  از جمله همستر:
از دیگر موجودات دوست‌داشتنی که معمولا بچه‌ها هم به نگهداری آنها علاقه خاصی دارند، همسترها هستند که گونه‌ای موش محسوب می‌شوند اما خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، باید از نزدیک‌شدن به این همسترهای قشنگ خودداری کنند چرا که این احتمال، هرچند اندک، وجود دارد که همستر باعث انتقال مننژیت شود و از آنجا که این ویروس حتی هنگام تمیز کردن قفس همستر هم ممکن‌است منتقل شود، اگر خانم بارداری موقع نظافت قفس دچار این ویروس شود، به جنین هم انتقال خواهد یافت و می‌تواند باعث سقط جنین شود. از نکته‌های مهمی که خانم‌های باردار حتما باید آن را رعایت کنند، نزدیک نکردن صورتشان به همسترهاست زیرا احتمال انتقال این ویروس را بیش از پیش می‌کنند.

نگهداری از حیوانات خانگی مثل دامهای اهلی:

خانم‌های بارداری که در فضاهای روستایی زندگی می‌کنند و با دام ارتباط نزدیکی دارند. متاسفانه یک نوع باکتری به نام لیستریا که باعث بیماری لیستریوزیس می‌شود و در افرادی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند و خانم‌های باردار می‌تواند مشکل‌ساز باشد، از طریق همین حیوانات منتقل می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث التهاب غشای مغز شود و در خانم‌های باردار عفونت آن به جنین منتقل و باعث سقط جنین می‌شود. پس در دوران بارداری، سعی کنید از ارتباط نزدیک با این حیوانات خودداری کنید

نگهداری از حیوانات خانگی  مثل ماهی آکواریومی

حتما با خودتان تصور می‌کنید این ماهی‌ها هر باکتری یا ویروسی داشته باشند، خطری برای خانم باردار ندارند زیرا در آب هستند اما گونه‌ خاصی از ماهی‌ها به نام فیش تانک، باکتری ای به نام مایکوباکتریوم مارنیوم حمل می‌کنند و اگر خانم باردار در تماس با این آب قرار گیرد دچار این باکتری و در پی آن عفونت می‌شود. پس اگر باردارید اما نمی‌توانید از ماهی‌هایتان هم دل بکنید، تا زمانی که هنوز فارغ نشده‌اید، از تمیز کردن آکواریوم صرف‌نظر کنید و اگر می‌خواهید حتما این کار را خودتان انجام دهید، حتما دستکش دست کنید.
 بیا با ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ