نکات مهم برای مراقبت نوزاد که مادران باید بدانند

مراقبت نوزاد بزای مادران بخصوص مادرانی که نوزاد آنها فرزند اولشان می باشد برایشان چالش می باشد لذا در اینجا به نکات مهم مراقبت نوزاد اشاره می شود که با مطالعه این مطلب کمک شایانی به شما می شود.

بهداشت و مراقبت­های عمومی نوزادان

در مراقبت نوزاد به موارد زیر توجه فرمائید:

1- از قنداق کردن نوزاد بشدت پرهیز نموده و فقط از لباس­های معمولی برای نوزادان استفاده فرمائید.

2- استحمام روزانه نوزاد به زمان خواب و استراحت و آرامش وی کمک می­کند.

3- هنگام استحمام، نوزاد را مستقیم زیر فشار آب قرار ندهید. گوش­هایش را کمی وازلین بزنید که آب داخل آن نرود. از یک لیف بسیار نرم برای شستشو استفاده کنید. زیر دستتان یک لگن بزرگ قرار دهید که داخل آن توسط یک پارچه یا حوله پوشانده شده باشد که اگر احیاناً از دستتان لیز خورد روی پارچه بیفتد.

4- پس از استحمام، پوشش مناسب برای نوزاد قرار داده وی را در کوران هوا قرار ندهید.

5- نوزاد شما به لباس بیشتری نیاز ندارد، با پوشش زیاد باعث تعریق و از دست دادن آب بدن وی می­شوید، بهتر است پوشش نوزاد کمی بیشتر از لباس والدین باشد.

6- بند ناف نوزاد بین 5 الی 15 روز پس از تولد خواهد افتاد. جهت بهداشت بند ناف از محلول ضد عفونی کننده و الکل استفاده نکنید. بند ناف را از تماس با مدفوع دور نگهداشته و خارج از پوشک نوزاد قرار ندهید.

7- هنگام دفع مدفوع، مقعد نوزاد را با آب شسته، خشک نموده و با محلول­های روغن بچه محل مربوطه را چرب نمایید. در هنگام دفع ادرار، فقط به آب کشی با آب ساده اکتفا کرده و صابون نزنید ولی پس از خشک کردن مجدداً روغن بمالید.

8- اگر از پوشک جهت تعویض کهنه استفاده نمی­کنید، پارچه­های مخصوص را با صابون رختشویی شسته ترجیحاً در آفتاب خشک نمائید یا اتو بزنید.

9- در مورد ختنه با پزشک متخصص اطفال مشورت کرده و در زمان لازم ختنه را انجام دهید.

10- ناخن­های نوزاد را با ناخن گیر یا قیچی مخصوص نوزادان کوتاه کنید و فاصله ناخن گیر و ناخن را طوری تنظیم کنید تا پوست و ناخن ظریف نوزاد کنده نشود.

11- پوست نوزاد بر اثر شستشو خشک می­شود. می­توانید با روغن­های مخصوص نوزادان، بدن نوزاد را مالش دهید. این کار برای نوزاد بسیار لذت بخش است.

12- به هیچ وجه از پودر بچه استفاده نکنید چون باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای نوزاد می­گردد در ضمن پودر بچه از نظر علمی منسوخ شده است.

13- برجستگی سینه­های نوزادان به علت اثر هورمون­های زمان بارداری است. از تحریک و مالش آنها خودداری کرده چون بتدریج کوچک خواهد شد.

14- نوزاد شما علاوه بر شیر مادر به آغوش و محبت مادر و توجه پدر نیاز دارد. نقش پدر خانواده بسیار حائز اهمیت است. زیرا علاوه بر نوزاد باید مادر را در دوران شیردهی حمایت کند که مادر در محیطی پرعاطفه بتواند شیردهی مناسبی داشته باشد.

مراقبت نوزاد

گرداوری: نی نی عسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ