نکات دینی پیش از اقدام به بارداری

نکات دینی پیش از اقدام به بارداری نکاتی است که با رعایت آنها می توانید در تربیت فرزندان خود اثرگذار باشید.

از منظر اسلام مسئولیت پدر و مادر نسبت به فرزند پیش از تولد آغاز می شود :

1) ساماندهی خانواده شایسته (انتخاب همسر):
با توجه به اهمیت همسر گزینی و تأثیر بسیار حساس آن در شکل گیری شخصیت فرزند در منابع روایی از قول پیشوایان معصوم (ع) توصیه هایی بیان شده است. از جمله از رسول گرامی اسلام (ص) نقل شده  می فرمایند: «تخیروا لنطفتکم فانکحوا الاکفاء و انکحوا الیهم»برای نطفه های خود محل مناسب انتخاب کنید و از اشخاص هم شأن خود زن بگیرید و به آنها زن بدهید.
نظر به اهمیتی که مادر خوب در تکوین شخصیت طفل و پرورش همه جانبه ی او و در نتیجه بهسازی جامعه دارد، در اسلام توصیه شده در انتخاب همسر، عفت، اصالت خانواده و شرف، تقوا و ایمان زن را در نظر بگیرید اوست که با انتقال خصائص و روحیات انسانی خود، به جامعه ی بشری انسان تحویل می دهد.
2) وراثت:
از زبان پیشوایان اسلام بیان شده است که کودک نه تنها میراث دار خصوصیات ظاهری و جسمی پدر و مادر است، بلکه ویژگی های روحی و باطنی آنان مانند: شجاعت، سخاوت و حسن خلق به فرزند منتقل می گردد. قابل توجه اینکه از منظر روایات اسلامی، نقش وراثتی مادر در فرزند بیش از پدر است. کسانی که می خواهند فرزندانی سالم، نیرومند، زیبا و صالح داشته باشند باید در انتخاب همسر دقت کنند همانگونه که در مبحث قبلی به آن پرداخته شد.
3) غذای پدر و مادر (تأثیر خوراک حرام در نوزاد):
پیامبر خدا (ص) در برخورد با پسر مسعود فرمودند:« ای پسر مسعود، حرام نخور، حرام نپوش، از راه حرام زن مگیر و نافرمانی خدا نکن.  امام صادق (علیه السّلام) در این باره می فرماید: مال حرام در فرزندان آشكار می شود و روی آن‌ها اثر می ‌گذارد.» لذا به پدران و مادران توصیه می شود که: بدن خود را از هر شبهه ای پاک کنند. سپس صاحب فرزند صاحب شوند که بسی راحت تر است و بعد از آن هم مراقب باشند تا فرزندان خوبی تربیت کنند و مربیان خوبی باشند.
4) چگونگی بسته شدن نطفه (حالات پدر و مادر):
سیستم فکری و حالات روانی پدر و مادر در حین آمیزش بر روحیات فرزند مؤثر است. در پی روایاتی که بیانگر تأثیرات است به پدران و مادران سفارش شده است که حین نزدیکی با وضو بوده و به یاد خدا باشند. بدیهی است که یاد خدا موجب آرامش قلب می شود و در فرزند اثر مطلوبی خواهد داشت. همچنین میل و رغبت جنسی زوجین در زیبایی چنین و هوشمندی وی اثری قطعی خواهد نهاد. ترس و اضطراب والدین به هنگام عمل زناشویی، بدترین تاثیر را بر روی طفل می گذارد. همانگونه که آرامش خاطر پدر و مادر تأثیری بس نیکو در فرزند می نهد.
تأثیر خستگی زیاد، روی جنین کاملاً محسوس است و او را ضعیف و رنجور می کند. در ساعات اولیه ی شب با جسمی خسته و شکمی پر آمیزش صورت نگیرد، بلکه در ساعات پایانی شب که خستگی جسم تا حدی زایل و شکم نیز خالی شده نزدیکی انجام شود. تجربه نیز نشان داده است فرزندانی که نطفه ی آنها در ساعات پایانی شب منعقد می شود از هوش بیشتری برخوردارند.
از حکیمی پرسیدند: از چه زمانی تربیت را باید آغاز کرد؟ گفت: از بیست سال قبل از تولد.
تربیت کودک حتی سال ها قبل از تولد طفل آغاز می شود، یعنی والدین بايد پيش از فرزند دار شدن، زمینة رشد و هدایت را در خود ایجاد کنند و برای پدر و مادر شدن خود را آماده نمایند.
افرادی که درون منزل به امور تعبدی و دینی پای بندند، معمولاً دارای فرزندانی چنین خواهند شد. تربیت فرزند به تکرار نصایح و سماجت در موعظه نیست. هیچ چیز به اندازة عمل کارساز نیست. پس باید علت بسیاری از ناهنجاری هایی را که در وجود فرزندان مان است، از رفتار خود بدانیم. اگر پدر می خواهد فرزندش نماز اوّل وقت را غنیمت بشمارد، به حرف و موعظه نیازی نیست. بدون آن که چیزی بگوید، باید برخیزد و با اعتقاد به این کار عبادت کند تا ثمره اش را در وجود فرزند ببیند.
آداب عمومی زناشویی: «مستحبات»
1- گرفتن وضو
2- گفتن بسم اللّه‏
3- در هنگام جماع تعجیل نکند و زن را برای آن آماده کند تا او هم کاملاً لذت ببرد.
4- جماع در شب‏های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.
5- هنگام جماع با زن ملاعبه و بازی کند تا او کاملاً آماده شود.
6- جماع را وقتی انجام دهد که زن میل دارد.
7- نزدیکی بهتر است در اول شب نباشد بلکه ساعاتی بعد از خوردن شام باشد. زیرا معده پر است نزدیکی موجب قولنج و فلج و رعشر و نقرس و سنگ درون و چکیدن بول و فتق و ضعف بینایی می‌شود.
8- نزدیکی در جای آرام و خلوت و در شب انجام گیرد.
موارد مکروهی نیز وجود دارد که بهتر است از آنها پرهیز گردد:
1- جماع در شب و روزی که ماه و خورشید گرفته است.
2- هنگام غروب خورشید.
3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
4- شب اول ماه غیر از ماه رمضان.
5- در شب آخر ماه.
6- جماع بعد از احتلام در خواب.
7- جماع در اتاقی که بچه‏ای وجود داشته باشد.
8- نگاه کردن به فرج هنگام جماع.
9- جماع به صورت عریان.
10- جماع در زیر آسمان.
11- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
12- هنگامی که شکم پر است.
13- جماع در جایی که کودکی باشد که به آنها نگاه کند یا سر و صدای آنها را بشنود، هر چند چیزی متوجه نشود.
14- جماع در فرصت بین اذان و اقامه نماز که مخصوص اعمال عبادی است.
15- جماع بدون وضو یا غسل.
16- جماع در شب عید قربان.
17- جماع در شب عید فطر.
18-صحبت کردن در حال جماع
19-جماع در شب‏های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد. از نزدیکی کردن در شب های چهارشنبه و شب اول (غیر از شب اول ماه رمضان که مستحب است)، وسط و آخر ماه قمری
در غیر این مواردی که مکروه است در سایر مواقع نزدیکی و مقاربت اشکالی ندارد.
نکات دینی پیش از اقدام به بارداری

پاسخگویی

ویرایش : www.niniasal.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ