نقاشی کودکان و تحلیل معانی رنگ ها در نقاشی آنها

معمولا کودکان خردسال و کوچک  در نقاشی هایشان ، کمتر از مداد مشکی استفاده می کنند و برای ترسیم شکل ا مداد رنگی کمک می گیرند که این امر ، فرآیندی طبیعی است و نشان می دهد جنبه عاطفی بر جنبه عقلانی تسلط دارد . با گذشت زمان کودکان کم کم برای ترسیم شکل از مداد مشکی استفاده می کنند تا جایی که دیگر شکل بر رنگ غلبه می کند . زمانی که این اتفاق می افتد ، یعنی جنبه عقلانی بر جنبه عاطفی غلبه پیدا کرده است . تا قبل از 7 سالگی اگر شکل بر رنگ غلبه نداشته باشد، اهمیت چندانی ندارد ، اما اگر بعد از آن برای ترسیم اشکال فقط از مداد رنگی استفاده کند ، نشان دهنده یک تاخیر آشکار روانی است . به طور کلی در نقاشی هایی که رنگ آمیزی بسیار روشن وجود دارد، احساس ایمنی دیده می شود و در رنگ آمیزی تیره و آشفته که در آن رنگ ها با یکدیگر تداخل دارند ، مثلاً قسمتی را که زرد کرده است ، مجددا روی آن را قرمز می کند ، نوعی پریشانی دیده می شود که می تواند نشانه پنهان کاری یا داشتن دو احساس متفاوت و هم زمان نسبت به یک موضوع باشد. بنابراین در تحلیل این موضوع در نظر گرفتن نکات زیر ضروری است.نقاشی کودکان و تحلیل معانی رنگ ها

نقاشی کودکان و تحلیل معانی رنگ ها
  • در 3 تا 6 سالگی کودک بیشتر تحت تاثیر فشارهای درونی است : بنابراین علاقه وافری به استفاده از رنگ دارد و آن را مقدم بر شکل ظاهری می داند ولی به تدریج که سن او بالا می رود ، از وابستگی اش به رنگ کم می شود و علاقه او به تقدم شکل بر رنگ بیشتر خواهد شد .
  • هر قدر کودک کوچک تر باشد ، رنگ های زنده تری را به کار می برد . در کودکستان کودک ترجیح می دهد از رنگ های گرم تند استفاده کند در حالی که آن کودکی که در خانه تحت نظارت شدید است ، رنگ های سرد را انتخاب می کند که مسلما علت اصلی آن به مشکلات عاطفی و روانی وی مربوط می شود.
  • فقدان رنگ در تمام یا قسمتی از نقاشی نشانگر خلا عاطفی است و گاهی بر گرایش های ضد اجتماعی دلالت دارد .
  • کودک سازگار به طور متوسط در نقاشی هایش از 5 رنگ مختلف استفاده می کند ، در حالی که کودک گوشه گیر ، بیشتر از یک یا دو رنگ را در نقاشی به کار نمی برد .
  • علاقه واقعی کودک به رنگ زمانی آغاز می شود که او سعی می کند چند شکل را نقاشی کند . این مرحله تا 7 یا 8 سالگی به طول می انجامد . کودک برای استفاده از رنگ ها فقط تحت تاثیر احساسات خود قرار دارد . مثلا ممکن است چمن را بنفش رنگ کند چون هم می خواهد چمن را نشان دهد و هم این رنگ را دوست دارد . کودک در حین رشد به تدریج ارتباط میان اشیا و رنگ حقیقی آن ها را درک می کند ، ولی درابتدا این موضوع فقط در مورد چیزهایی صدق می کند که برایش ارزش عاطفی دارند . مثلاً اگر مادرش موهای طلایی داشته باشد ، در نقاشی هر زنی را با موهای بور ترسیم یم کند زیرا این رنگ برای او مملو از نیروی عاطفی است.

نقاشی کودکان و تحلیل معانی رنگ ها در نقاشی آنها

منبع : مجله موفقیت

ویرایش: پریسا بابائی

کد مطلب : e-0074

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ