معرفی بهترین نوع شیرخشک

شیر مادر جایگزینی ندارد،این جمله ایست که بارها شنیده ایم و همه به آن ایمان داریم اما برخی اوقات برای سلامت نوزاد نیاز است تا از تغذیه مکمل و یا شیر خشک در کنار شیر مادر استفاده گردد تا سلامت کودک به خطر نیفتد.اما همیشه نگرانی هایی در زمینه مصرف شیر خشک وجود دارد که سعی کرده ایم در این مطلب به آنها بپردازیم و انواع مختلف شیر خشک را معرفی و بررسی کرده ایم.شیرخشک

رهنمودهایی اصولی برای تغذیه با شیرخشک

1- همراه شیرخشک باید صبح و شب مقداری آب جوشیده خنک در اختیار شیر خوار گذاشت.

2- آبی که برای تهیه شیر استفاده می شود، باید جوشیده و ولرم باشد تا ویتامین های موجود در شیر از بین نرود.

3- شیر اضافی در یخچال نگه داری شود ( در قسمت پایین و به مدت 24 ساعت)، البته اگر درب قوطی باز نشده باشد نیازی به یخچال نیست.

4- شیر تهیه شده در بطری را از دسترس حشرات دور نگه دارید تا از بروز اسهال جلو گیری شود.

5- از قرار دادن شیشه شیر در معرض آفتاب بپرهیزید.

6- هنگام خرید به تاریخ انقضای آن که در ته قوطی حک شده توجه کنید. همچنین از سالم بودن قوطی (نداشتن فرورفتگی و سوراخ ) اطمینان حاصل کنید.

7- به اطلاعات روی بر چسب قوطی از جمله فرمولاسیون یا طرز تهیه آن، مقدار مصرف و غیره توجه نمایید .

8- شیشه ی شیر را توسط شیشه پاک کن قبل از این که از آن استفاده نمایید، تمیز کنید.

9- از مواد استریل کننده و ضد عفونی برای تمیز کردن شیشه شیر می توانید استفاده کنید.

10- بایستی حداقل 6 عدد سر شیشه از جنس سیلیکون و لاتکــس که استاندارد و شکل طبیعی دارد، انتخاب شود. توصیه می شود که سر شیشه تهیه شده، شبیه نوک سیـنه ی مادر باشد تا در جریان شیر به کودک کمک کند.

11- شیر محیط مناسبی جهت رشد باکتری و غذای اصلی کودک نیز محسوب می شود، بنابراین با حفظ آرامش و در محیط استریل اقدام به تهیه شیر نمایید.

12- سعی کنید زمانی که کودک تان آرام است به او شیر دهید و محلی آرام و ساکت را برای شیر دادن در نظر بگیرید.

13- از خنک بودن شیر قبل از شیر دادن اطمینان حاصل کنید.

14- شیشه را طوری نگه دارید که هوا وارد دهان کودک تان نشود.

تغذیه با شیر مادر بهترین منبع تغذیه نوزاد است شیر مادر  یک رژیم غذایی متعادل و ایده ال است که کودک را در برابر بیماریها محافظت می کند. ترکیبات آنزیمی شیر مادر سبب کاهش التهابات روده و افزایش مقاومت در برابر ویروس ها می شود. ولی وقتی به هر علتی ( شیمی درمانی، ایدز ) و یا مرگ مادر مجبور هستیم از شیرخشک استفاده کنیم.

بهترین نوع شیرخشک آن است که با توجه به وضعیت نوزاد شیرخشک مناسب با آن با نظر متخصص کودکان مصرف شود مثلا بعضی نوزادان به لاکتوز شیر حساسیت دارند برای آنها شیر فاقد لاکتوز که از پروتئین سویا تهیه شده است استفاده می شود و اگر باز هم این شیر را تحمل نکند از شیرخشکی که پروتئین آن هیدرولیز و به اسید های آمینه و لیپید تبدیل شده مانند ( شیر خشک نوترامیژن ) استفاده می شود در این مقاله در مورد انواع شیرخشک توضیحاتی داده می شود. شیرخشک ها اکثراً از شیرگاو یا سویا تهیه می شود یک سری شیرخشک ها را از ابتدای تولد می توان مصرف کرد مانند (Formula infant  ) ولی یک سری شیر ها مانند ( follow up formola ) هستند که از 6 ماهگی استفاده می شوند. در شیرخواران بالای یک سال که تغذیه مصنوعی دارند می توان از شیر گاو به جای فورمولا استفاده کرد ولی باید مواظب مقدار آهن و ویتامین های شیر خوار باشیم زیرا شیر گاو، آهن و ویتامین کمتر از شیرخشک دارد. قند شیر مادر از لاکتوز است ولی قند شیر خشک از لاکتوز و گلوکز است و همین گلوکز موجود در شیرخشک باعث چاقی در کودکان می شود.

شیرخشک نان  NAN

این شیر خشک در کارخانه نستله تهیه شده است و دارای ترکیبات ( لاکتوز، انواع روغن های ( کلزا، نارگیل، ذرت، روغن آفتابگردان )، شیرگاو خامه گرفته، سیترات پتاسیم، سیترات کلسیم، روغن ماهی، کلرید سدیم، لستین سویا، کلرید کلسیم، ویتامین ها، فسفات پتاسیم، ال کارنیتین، پانتوتنات کلسیم، سولفات مس، سولفات منگنز، سلنات سدیم و بیوتین) و در این شیر ترکیب روغن هایی که جانشین چربی شیر گاو شده است سبب کاهش ناراحتی های گوارشی نوزاد می شود ترکیبات آن شبیه شیر مادر است و در نوزادان کامل مصرف می شود در نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم مصرف نشود.

شیرخشک PRE-NAN

در نوزادان نارس با وزن کمتر از 2500 گرم استفاده می شود این شیر آهن و لاکتوز کمتری دارد. تفاوت این شیرها در میزان انرژی که در واحد گرم تولید می کنند می باشد.

شیرخشک های GUIGOZ, DYNAMILK, HUMANA, BIOMED, NINI

این شیرخشک ها هم مانند شیرخشک نان از بدو تولد مصرف می شوند.

شیرخشک MULTI

این شیرخشک سوکروز و گلوتن ندارد و در نوزادانی که در اثر سوکروز، لاکتور و گلوتن دچار اسهال می شوند توصیه می شود. این شیرخشک دارای چربی از بهترین نوع اسید چرب ضروری می باشد.

شیرخشک SIMILAC

سدیم این شیر کمتر از شیر مادر است و در نوزدان دارای بیماری CHF و فشار خون بالا و ناراحتی کلیه استفاده می شود ولی مدت کوتاهی می توان از آن استفاده کرد زیرا اختلالات الکترولیتی ایجاد می کند.

شیرخشک های EN FAMID, LONALAC

این شیرخشک ها دارای روغن نارگیل، مواد معدنی، ویتامین ها، لاکتوز است ولی سدیم کمی دارد و مانند شیرخشک سی میلاک در نوزادانی که باید نمک کمتری مصرف کنند مصرف می شود و مقدار نمک آن 1/7 نمک شیر مادر است.

شیرخشک NURSOY

در نوزادانی که به ترکیبات ذرت حساسیت دارند مصرف می شود زیرا این شیرخشک فاقد ترکیبات ذرت است

شیرخشک AL-110

این شیر خشک پروتئین هیدرولیزه شده کازوئین دارد ولی فاقد لاکتوز است و در نوزادان با عدم تحمل لاکتوز، اختلالات دستگاه گوارش و بدی جذب پروتئین سویا استفاده می شود در نوزادان با وزن کم سبب افزایش وزن و جذب بهتر کلسیم می شود.

شیرخشک BIOMIL SOY, PRO SORBEEL, PRO SORBEE2

پروتئین این شیرخشک ها از پایه سویا است و در نوزادانی که به گلوتن، سوکروز موجود در شیر مادر یا شیر گاو حساسیت دارند و دچار اسهال می شوند مصرف می شود.

شیرخشک های ISOMID, FORMULA.S

این شیرخشک ها هم فاقد سوکروز است

شیرخشک ایزومیل

در نوزادانی که اختلالات سوکروز دارند مصرف می شود.

شیرخشک های SOYALAC

شیرخشک سوی آلاک فاقد لاکتوز است و در نوزادان گالاکتوزمی مصرف می شود.

شیر سویا

شیر سویا از دانه سویا بدست می آید و برای کسانیکه شیر را تحمل نمی کنند مناسب است زیرا آنها به علت نداشتن آنزیم لاکتاز، عدم تحمل به لاکتوز دارند. و در سینوزیت و کسانیکه آلرژی غذایی دارند مناسب است شیر سویا قابلیت هضم بیشتری نسبت به شیر گاو دارد و دلیل آن این است که شیر حیوان برای هضم نیاز به آنزیم لاکتوز در بدن دارد ولی شیر سویا برای هضم نیاز به این آنزیم ندارد. این ماده غذایی برای کودکان ، افراد مسن و تمام کسانیکه بیمار هستند مناسب است. علاوه بر آن شیر سویا با کلسیم غنی می شود و در زنان یائسه، مردان مسن و کسانیکه پوکی استخوان دارند مناسب است خوردن یک وعده 250 گرم از شیر سویا 50 درصد از نیاز روزانه کلسیم را تامین می کند و فراموش نکنید که این ماده غذایی غنی از فسفر است  که یک ماده معدنی بسیار مهم برای بدن و بعد از کلسیم برای تشکیل استخوان ضروری است سویا یک غذای بسیار جالب برای گردش خون است جایگزین کردن این ماده غذایی برای تامین پروتئین 20 درصد کلسترول خون را کاهش می دهد ایزوفلاونوئید موجود در آن نه تنها کلسترول و تری گلیسرید خون را پایین می آورد بلکه انعطاف پذیری شریان ها را افزایش داده و به راحتی به گردش خون کمک می کند. مقدار پتاسیم موجود در آن در مقابل سدیم، دلیل آن است که رژیم غذایی شیر سویا برای احتباس مایعات بسیار مناسب است و محتوای منیزیم همراه پتاسیم موجود در آن، در درمان فشار خون شریانی ایده آل است پتاسیم یک ماده معدنی است که برای حفظ قلب، اعصاب و کلیه ها مهم است.
مطالعات انجام شده در ژاپن ( جاییکه مردم مقدار زیادی سویا می خورند ) نشان داده است که مصرف روزانه یک کاسه سوپ سویا شانس ابتلا به سرطان معده را به یک سوم کاهش می دهد مقدار کم استروژن موجود در سویا باعث خاصیت ضد سرطانی آن است ایزوفلاونویید های ( دارای خاصیت آنتی اکسیدان ) موجود در سویا در متوقف کردن رشد سلولهای سرطانی مخصوصاً سرطان پروستات، رحم، روده بزرگ و پستان موثر است. Diadzein  و    Genisteinو دیگر فیتواستروژن های ( استروژن های بسیار ضعیف ) موجود در سویا در دوران یائسگی از پوکی استخوان که به علت کمبود استروژن ایجاد می شود جلوگیری می کند و اگر از قبل از یائسگی شروع شود از پوکی استخوان و عوارض یائسگی جلوگیری می کند.
شیر سویا در بیمارن دیابتی توصیه می شود زیرا با آزاد کردن قند به صورت تدریجی، باعث تثبیت سطح قند در خون می شود.

شیرخشک های LOFENALAC, PHENYL DONFORMULA, PHENYLDON MIXTURE, PHENYL FREE

از این شیرخشک ها در نوزادان مبتلا به فنیل کتونوری استفاده می شود دو شیر خشک لوفنالاک و فنیلدون میکسچر کمی فنیل آلانین دارند ولی دو تا دیگر اصلا ندارند.

شیرخشک MSUD

شیرخشک ام اس یو دی 1 و 2 در بیماری ادرار شربت افرا مصرف می شود این بیماری نادر است و یک اختلال متابولیک است  که از والدین به صورت اتوزومال مغلوب به ارث می رسد. وقتی هر دو والدین ناقل باشند 25 درصد احتمال دارد که کودک MSUD شود و اگر یکی از والدین بیماری را داشته باشد به احتمال 50 درصد فرزند هم گرفتار می شود. در این بیماری بدن نمی تواند پروتئین های موجود در شیر را بشکند و کودک پروتئین ها را هضم نمی کند و این آمینواسیدها همراه با مواد سمی دیگر باعث آسیب به بدن می شود. علائم و نشانه ها در مدت کوتاهی پس از تولد با شروع مصرف شیر از پستان مادر شروع می شود. درمان فوری برای جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی و مشکلات دیگر نیاز است بسیاری از کودکان نیاز به خوردن یک رژیم غذایی بسیار کم پروتئین  و برای یک رژیم غذایی که شامل پروتئین و مواد مغذی و انرژی  لازم برای فرزندتان است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید درمان مادام العمر با یک رژیم غذایی MSUD  ضروری است به علت اینکه در این بیماری ادرار، پوست و عرق بدن کودک بوی شربت افرا می دهد به این نام معروف است و ابتدا با بهانه گیری، امتناع از خوردن شیر، کاهش وزن بدن، تنفس نامنظم و کم شدن بعضی از واکنش ها شروع می شود.  و در مراحل پیشرفته علائمی مانند واکنش های تاندونی، تشنج و اختلالات مغزی و آسیب های عصبی دائمی می شود که با تشخیص و درمان در مراحل اولیه می توان از مرگ جلوگیری کرد. لذا با تشخیص این بیماری کودک باید از این شیر بخورد این شیر شامل اسید های آمینه ضروری و غیر ضروری، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی و عناصر کمیاب ( از جمله آهن، سلنیوم و کروم ) این شیرخشک در هر 100 گرم پودر 13 گرم پروتئین دارد. و در هر 100 گرم پودر 475 کالری انرژی دارد.
توصیه می شود برای دادن شیرخشک به نوزاد با متخصص کودکان مشورت کنید

خطرات تغذیه با شیر خشک

* تاریخ مصرف شیر خشک ها 2 سال است، از خرید شیر هایی که تاریخ مصرف شان گذشته است، بپرهیزید.

* هنگام تهیه شیر خشک از مقدار گفته شده روی برچسب قوطی استفاده کنید و از مصرف کم پودر، جهت صرفه جویی کردن که باعث سوء تغذیه کودک و کاهش رشد آن می شود، بپرهیزید و همچنین از مصرف زیاد آن که عدم تحمل غذا و ایجاد اسهال، استفراغ و بیماری های گوارشی را به دنبال دارد، خودداری کنید.

* اندازه دلمه های کازئین موجود در شیر خشک بزرگ تر ازشیر مادر و هضم آن برای شیر خوار مشکل تر است. زیادی املاح موجود در آن باعث ایجاد چاقی و افزایش اسمولاریته سرم می شود.

* از دیگر اختلالاتی که در فرمولاخوران ایجاد می شود، اسهال است، که بیشتر به دلیل نداشتن مواد مصونیت زا در شیرخشک ها است. همچنین چاقیاین کودکان در آینده امکان بروز بیماری های قلب و عروق را فراهم می سازد.

* همچنین میزان ابتلا به آسم، اگزما و مرگ های ناگهانی در شیر خشک خواران شایع تر است.

لطفاً مطلب بسیار مهم زیر را بخوانید:

راهنمایی های لازم برای تغذیه نوزاد با شیر خشک

منبع : تبیان ، فود رژیم

کد مطلب : a-0023

ویرایش : www.niniasal.com

دیدگاه‌ها

 1. السل ژوئن 20, 2017 at 6:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشيد من دخترم سه ماهشه موقعي كه به دنيا اومد ٣٢٠٠بود و الان ٤٥٢٠ شير خشك فقط بهش ميدم ببلاك دادم يبوست گرفت حالا نان ١ميدم بهش هر كس ميبينش ميگه خيلي ريز بهم دوتا شير معرفي كردن يكي آپتاميل و يكي سوپراميل كدومشون بهتر ؟

  • niniasal جولای 23, 2017 at 3:42 ب.ظ

   اگر از نظر وزن گیری طبق جدول رشد مشکلی ندارد آنچنان فرقی ندارد

 2. سارا ژوئن 5, 2017 at 3:20 ب.ظ

  هیچی مثله شیرخشک sma نمیشه

 3. حیدر اکتبر 16, 2016 at 8:10 ب.ظ

  با سلام
  ما برای تغذه نوزادان از شیر نان استفاده می کنیم ولی بعد از مصرف نوزادمان دچار دل درد شدیدی می شود لطفا راهنماییمان کنید چه شیر خشکی مناسب تر است ؟ ممنون

  • niniasal اکتبر 18, 2016 at 5:29 ب.ظ

   بسته به سن نوزاد و وزن گیری نوزاد شیر خشک مناسب تجویز می گردد
   از شیر خشک های ضد نفخ هم می توانید استفاده کنید

 4. سدنا سپتامبر 16, 2016 at 8:12 ق.ظ

  سلام دختر من ده ماهشه وزنش هفت وششصد هست اصلن رشدش خوب نیست قبلش مریض شد اسهال گرفت زردی هم دوران نوزادی گرفت میخوام شیرخشک بهش بدم تا وزن بگیره البته کم خون شده لطفا راهنمایی کنید چه شیر خشکی بدمش?

  • niniasal سپتامبر 17, 2016 at 2:42 ب.ظ

   با سلام
   قبل از اقدام به تغذیه با شیر خشک باید حتماً ویزیت شود و در صورتی که مشکل در تغذیه باشید از شیرخشک استفاده شود

 5. باران سپتامبر 8, 2016 at 8:18 ب.ظ

  با سلام
  پسر 4ماهه ای دارم که اکثر مواقع بعد از شیرخوردن بالا میاره و از 2ماهگی ت حالا 900گرم زیاد کرده میخواستم روزی یه وعده شیر خشک بهش بدم دکتر گفت ابتامیل بده ولی داروخانه بیومیل که مخصوص رفلاکسی هاست رو بهم داد میشه راهنماییم کنید

  • niniasal سپتامبر 10, 2016 at 11:05 ق.ظ

   با سلام از نظر ترکیبات شیر خشک های استاندارد آنچنان تفاوتی با هم ندارند ولی برخی از آنها خاصیت ضد رفلاکسی دارند، صرفاً نمیتوان گفت وزن نگرفتن نوزاد به دلیل بالا آوردن باشد بهتر است طبق نظر پزشک رفتار کنید.

 6. فاطمه آگوست 13, 2016 at 4:51 ب.ظ

  سلام.بچه دو ماهه ای دارم که با وزن2/300در هفته 31نداری بدنیا آمد الان وزنش تازه3/200شده .درمانگاه میگه خوبه.ولی میخوام زودتر وزن بگیره.چه مارک شیر خشکی بهش بدم.

  • niniasal آگوست 14, 2016 at 5:39 ب.ظ

   اگر وزن گرفتن نوزاد طبق نمودار رشد باشد بسیار مناسب و طبیعی است
   برای وزن گرفتن نوزاد به هیچ وجه عجله نداشته باشید

 7. مسعود جولای 13, 2016 at 6:23 ب.ظ

  سلام من یک طفل سه ماهه دارم شیر مادرش کفایت نمیکند ازماه اول تاماه سوم شیر لیکتوجن نمبر یک یرایش دادیم اما نسبت قیمت بودن آن شیر میشه ازشیر کیلویی برایش بدهیم مشکل ندارد؟

  • niniasal جولای 14, 2016 at 1:26 ب.ظ

   لازم به ذکر است شیرهای خشک تائید شده از سوی وزرات بهداشت دارای ویتامین های مورد نیاز برای نوزادان است و بهتر است از این نوع شیرها استفاده نمود

 8. sara جولای 9, 2016 at 1:23 ب.ظ

  لطفاخیلی سریع جواب بدبد.من ب بچه ام شیرخشک نان 1 دادم .بعدنان2 اصلا چاق نشد.عوض کردم آپتامیل 2 دادم بازم اصلا چاق نشدتازه اسهال هم داشت بردم دکترببلاکLf تجویزکرداسهالش خوب شد ولی اصلا چاق نشد.یکسالشه تازه هشت کیلو ونیم وزنشه.الان لطفاراهنمایی ام کنید چ شیرخشکی بدمش هم وزنش خوب باشه هم اسهال نگیره هم تپل بشه ازبس اطرافیان گفتن چقدریز ولاغر کلافه شدم

  • niniasal آگوست 4, 2016 at 6:00 ق.ظ

   با سلام توصیه این است که تحت نظز دکنر کودک حودتان جهت تغذیه کودکتان راهنمایی بگیرید. نگران نباشید

  • اكرم ژانویه 7, 2017 at 4:28 ق.ظ

   سلام شير نيدو شماره ٣بديد خيلي تپل ميشه من به همه بچه هام داده ام و خيلي راضي بودم نيدو شماره سه عسلي هم هست

 9. matin جولای 6, 2016 at 9:48 ب.ظ

  سلام
  من نوزاد دو ماهه دختر دارم که از شیر مادر تغذیه میکنه خواستم بدونم که اگه بخوام در کنار شیر مادر از شیر کمکی استفاده کنم چه نوع شیری مناسب هست و آیا ممکنه با مصرف شیر خشک دیگه از شیر مادر تغذیه نکنه اگه این طوره یه راهی بهم نشون بدین که بتونم از دو روش برای نوزادم استفاده کنم

  • niniasal جولای 11, 2016 at 9:25 ق.ظ

   با سلام موارد زیادی هست که توصیه میشه در کنار شیر مادر شیر کمکی استفاده شود اما باید نسبت تغذیه رعایت شود یعنی میزان زیادی از شیر کمکی استفاده نشود
   در مورد شیر مناسب باید این را در نظر داشته باشید اکثر شیر خشک های عرضه شده در داروخانه های معتبر استاندارد هست و مواد مغذی کافی را دارند و انتخاب شیر خشک بسته به ذائقه نوزاد دارد.

 10. عبدالغفور ژوئن 21, 2016 at 5:22 ق.ظ

  سلام عليكم من بر طفلم از زمان تولدش شير خوشك ميدهم چون شير مادرش را نگرفت ميخواهم بدانم از شير خشك كه من براي ميدهم ايا شير خوشك خوب براي تغذيه طفلم است يا نه .؟ من شير خوشك بنام Lactogen 1 برايش ميدهم. تشكر

  • niniasal ژوئن 27, 2016 at 9:16 ق.ظ

   با سلام
   هرچند که تغذیه نوزاد با شیر مادر بسیار مفید می باشد اما در برخی موارد چاره ای جز مصرف شیر خشک نیست.در زمینه مارک شر خشکی که اعلام کردید جز مارکهای پر مصرف است

 11. Mina دسامبر 19, 2015 at 6:35 ب.ظ

  Khub bud

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ