مدفوع بچه و تشخیص بیماریها از آن

مدفوع بچه می تواند ابتدایی ترین نشانه برای تشخیص بیماری نوزاد باشد ، آیا تا به حال توانسته اید از روی رنگ مدفوع بیماری نوزاد را تشخیص دهید؟

مدفوع بچه و تشخیص بیماری از آن

با مشاهده محتویات پوشک می توانید درباره سلامتی کودک اطلاعات زیادی کسب کنید . با استفاده از راهنمای مدفوع بچه می توانید تغییرات طبیعی در مدفوع بچه را از نشانه های هشدار دهنده ای که نیاز به مراجعه به پزشک دارند ، تشخیص داد .

انواع مدفوع کودک

*اولین مدفوع کودک:

ظاهر مدفوع نوزاد شما در چند روز اول تولد بسیار متفاوت است . مدفوع نوزاد مانند روغن موتور به رنگ سبز لجنی است که مانند قیر چسبناک است و به آن مکونیوم گفته می شود . مکونیوم از مایع آمینیوتیک ، بلغم ، سلول های پوستی و مواد دیگری که در رحم وجود دارند ، تشکیل شده است .

*مدفوع نوزادانی که شیر مادر می خورند:

اگر مدفوع این نوزادان زرد ، سبز و یا قهوه ای رنگ باشد ، طبیعی است . مدفوع این نوزادان خمیری و دارای دانه های بسیار ریز است و ممکن است به اندازه ای شل باشد که مانند اسهال به نظر برسد . مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و از سلامتی برخوردارند ، برخلاف بوی معمول مدفوع ، بوی شیرینی دارد .

*مدفوع نوزادانی که شیر خشک می خورند :

مدفوع کودکان سالمی که با شیر خشک تغذیه می شوند معمولا سایه زرد یا قهوه ای رنگ دارد و از نظر غلظت مانند کره بادام زمینی است . مقدار و بوی مدفوع این کودکان از کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند بیشتر است.

*غذای نیمه هضم شده در مدفوع کودک:

بعضی از مواد غذایی به طور کامل قابل هضم نیستند و بعضی از مواد غذایی به سرعت در روده حرکت می کنند و به همین علت به طور کامل تکه تکه نمی شوند . این مسئله می تواند باعث شود که مقداری از غذا در مدفوع بچه قابل مشاهده باشد و یا باعث ایجاد رنگ خاصی در مدفوع شود .

مدفوع بچه براساس رنگ

*مدفوع سبز :

کودکانی که مکمل آهن مصرف می کنند معمولا مدفوع سبز رنگ دارند . این رنگ مدفوع می تواند حدود 4 تا 4 ماهگی وزمانی که غذای کمکی سبز رنگ مانند پوره گلابی ، اسفناج و لوبیا را به غذای کودک اضافه می کنید نیز مشاهده شود.

*مدفوع نارنجی ، زرد و قهوه ای :

نارنجی ، زرد  یا قهوه ای رنگ بودن مدفوع در کودکانی که با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می شوند ، کاملا طبیعی است . اگر مدفوع بچه در این طیف رنگی به این معنی است که کم و بیش رنگدانه هایی در فرآیند هضم وجود دارند .

*خون سیاه در مدفوع بچه :

اگر بعضی اوقات در مدفوع بچه خون سیاه رنگی وجود دارد به این معناست که کودک هنگام مکیدن سینه مادر آن را زخمی کرده و مقداری از خون وارد سیستم گوارش او شده است . این اتفاق به دران خاصی نیاز ندارد اما بهتر است در صورت مشاهده خون سیاه رنگ در مدفوع کودک با پزشک او تماس بگیرید تا مطمئن شوید که وجود خون سیاه رنگ علامت وجود مشکل جدی تری نیست.

مطلب زیر را از دست ندهید

سلامت نوزاد را چطور تشخیص دهیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ