خواب کودکان قسمت اول: 10 سئوال رایح

منبع: http://raisingchildren.net.au

[highlight]شما اغلب می توانید بر مشکلات خواب با برقرار کردن یک روال مثبت زمان خواب و عادتهای خوب خوابیدن فائق آیید. اما اگر نگران هستید که مشکلات خواب، هر چند خفیف، بر تندرستی، کار مدرسه یا روابط فرزندتان تاثیر می گذارد همیشه باید به دنبال مشاوره با یک متخصص بهداشتی باشید. در زیر پاسخ به 10 سئوال متداول در باره خواب کودکان آورده شده است[/highlight]

 1. فرزند سه ساله من در حینی که به خواب می رود تکان می خورد.آیا این عادی است ؟

بله. این تکان ها احتمالا “شروع خواب” هستند- پرشهای سریع بازوها و پاها در حینی که فرزند شما به خواب میرود اتفاق می افتند. تا 70 درصد کودکان و بزرگسالان “شروع خواب” دارند. خستگی، استرس یا کمبود خواب ممکن است این پرشها را بدتر کند، بنابراین بررسی کردن عادات خواب او می تواند مفید باشد.خواب

 1. آیا این طبیعی است که من فرزند هشت ساله ام را برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار بکنم ؟

این در مورد خواب کودکان می تواند طبیعی باشد، ولی هشت ساله ها معمولا خودشان از خواب بیدار می شوند. این ممکن است نشانه آن باشد که فرزند شما مشکل خواب دارد. عادات خواب فرزندتان را بررسی کنید، به خصوص چک کنید که آیا او برای یک کودک در سن مدرسه به اندازه کافی می خوابد یا نه. و همیشه در صورت نگرانی، پزشک خود را ببینید.

 1. فرزند من شبها خروپف می کند و نفس نفس می زند. آیا باید نگران باشم ؟

در مورد خواب کودکان خروپف می تواند در نتیجه سرماخوردگی یا مسدود شدن بینی ایجاد شود. اگر خروپف اغلب شب ها ، حتی زمانی که فرزند شما حالش خوب هست، اتفاق بیافتد، می تواند نشانه ای از آپنه انسدادی خواب   ( OSA ) باشد. در آپنه انسدادی خواب، انسداد راه هوایی فوقانی جلوی تنفس فرزند شما را در طول خواب می گیرد. اگر فرزندتان خروپف می کند، در خواب تنفسش متوقف می شود، سخت نفس می کشد، از طریق دهان تنفس می کند، شبها مرتباً تکان می خورد و می غلتد، در طول شب عرق زیادی می کند، خسته است و در طول روز نمی تواند تمرکز کند، در این صورت پزشک خود را ببینید.

 1. چه زمانی باید کودک خوابهای کوتاه را متوقف کند؟ خواب کوتاه چه مدت باید باشد؟

حدود 25 درصد از کودکان تا سه سالگی خواب کوتاه و چرت زدن را متوقف می کنند50 درصد دیگردر 3 تا 4 سالگی آنرا متوقف می کنند. اغلب کودکان در صورتی که خواب کافی در شب داشته باشند چرت زدن را تا 5 سالگی متوقف می کنند. خواب کوتاه می تواند از 30 دقیقه تا حدود دو ساعت باشد.

اگر موقع خواب درگیری و کشمکش دارید، سعی کنید به فرزندتان اجازه دهید در طول روز چرت کوتاهی بزند- برای مثال، یک چرت بعد از ناهار. اگر فرزند شما حاضر نیست در طول روز چرتی بزند در حالی که شما احساس می کنید نیاز به یک خواب کوتاه دارد، سعی کنید قدری وقت آرام برای استراحت در اتاق خودش یا خواندن یک کتاب به او بدهید.

 1. اگر فرزند من از خواب بد خلق بیدار شود این به چه معنی هست؟

اگر فرزند شما هنگامی که از خواب بیدار می شود بدخلق است، ممکن است بدین معنی باشد که او به اندازه کافی نمی خوابد یا اینکه به اندازه کافی خواب عمیق ندارد. اگر نگران هستید که بدخلقی فرزندتان ممکن است بخاطر مشکل خواب یا اختلال خواب باشد، پزشک خود را ببینید.

 

 1. چگونه فرزند نوجوانم را وادار کنم که قبل از نیمه شب بخوابد؟

در زیر ایده هایی برای کمک به خواب کودکان ارائه می شود:

 •  او را تشویق کنید که هر روز در یک زمان به تختخواب برود و از خواب بیدار شود. این می تواند کمک کند که ساعت بدنی او به یک ریتم منظم عادت کند. برای مثال، در تعطیلات آخرهفته یک ساعت خواب اضافی اشکالی ندارد، اما بهتر است از خواب طولانی تر جلوگیری شود. این خواب اضافی ممکن است باعث بشود که فرزند شما شب احساس خستگی نکند.
 • به او وقت زیادی – به عنوان مثال، 40 دقیقه – برای فعالیتهای آرامش بخش قبل از خواب بدهید. این فعالیت ها می تواند حمام آب گرم، نوشیدن شیر گرم، نوشتن در دفتر خاطرات، خواندن کتاب یا مجله یا گوش دادن به موسیقی آرام باشد.
 • وسایل الکترونیکی تهییج کننده را در اتاق خواب او حداقل یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید. این شامل صدای بلند موسیقی، تلفن های همراه، کامپیوتر و تلویزیون می باشد.

در دوران بلوغ، کودکان شروع به ترشح ملاتونین در ساعات دیرتری از شب نسبت به دوران کودکی اولیه می کنند. این ریتم شبانه روزی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. این بدان معنی است که فرزند شما می خواهد شب دیرتر به تختخواب برود و صبح دیرتر بیدار شود.

مطالعات نشان می دهد که نوجوانان زمانی که پدر و مادرشان در شب های مدرسه برایشان وقت خواب تعیین می کنند بهتر می خوابند و عملکرد بهتری در طول روز دارند.خواب

7. من در طول روز چکار می توانم بکنم که خواب فرزندم را بهبود بخشد؟

این راهنمایی ها ی خواب کودکان برای طول روز ممکن است به بهبود خواب فرزند شما در شب کمک کنند:

 • یک صبحانه سالم به فرزندتان بدهید تا به شروع ساعت بدنی او کمک کنید.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا حد امکان در طول روز به خصوص صبحها نور طبیعی دریافت کند. این کمک خواهد کرد که بدن او در زمان مناسب در چرخه خواب او ملاتونین تولید کند.
 • فرزندتان را تشویق کنید از نظر جسمانی فعال باشد و ورزش کند. فعالیت بدنی کمک می کند بچه ها طولانی تر بخوابند.
 • فرزندتان را از کافئین – نوشابه های انرژی زا، قهوه، چای، شکلات و نوشابه – به خصوص در اواخر بعد از ظهر و شب دور نگه دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که فرزندتان یک وعده غذایی شبانه کافی در یک زمان معقول می خورد. احساس گرسنگی یا سیری بیش از حد قبل از خواب می تواند او را هشیار یا ناراحت بسازد. این می تواند به خواب رفتن را مشکل تر سازد.
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی فرزند شما به اندازه کافی آهن دارد. غذاهایی که حاوی آهن هستند عبارتند از گوشت قرمز، سبزیجات برگ سبز، عدس و غیره.

8. چگونه از خُل بازی فرزندانم در موقع خواب جلوگیری کنم که آن درست زمانی است که شریک زندگی ام از کار به خانه برمی گردد؟

با شریک زندگی تان در مورد ایجاد یک روال خانوادگی صحبت کنید که برای خانواده شما مؤثر باشد، از جمله یک ساعت وقت سکون و آرامش زیر نور کم قبل از خواب. به عنوان مثال، شریک زندگی تان ممکن است بتواند زودتر به خانه برسد تا برای موقع خواب کمک کند. اگر این امکان پذیر نمی باشد، شریک زندگی تان ممکن است بتواند به آرامی برای بچه ها قبل از خاموش کردن چراغ ها داستان بخواند.

9. چگونه می توانم زمان خواب فرزندم را جلو بکشم؟

برای کمک به خواب رفتن زودتر فرزندتان، می توانید به تدریج روال موقع خواب را هر چند روز 15 دقیقه زودتر شروع کنید. اکثر کودکان در ظرف 20 دقیقه از رفتن به تختخواب خوابشان می برد. اگر فرزند شما در بستر بیش از 20 تا 30 دقیقه پس از خاموش کردن چراغ بیدار می ماند، شاید لازم باشد که زمان خواب را برای یکی دو هفته در همان زمان نگه دارید قبل از اینکه آنرا دوباره جلو بکشید. سعی کنید فرزند خود را در حدود همان زمان هر روز صبح، از جمله در تعطیلات آخر هفته، بیدار کنید. بیدار شدن منظم در صبح صبح می تواند به نگه داشتن زمان خواب منظم کمک کند.

10. چگونه می توانم فرزند شش ساله ام را وادار کنم در تخت خودش بخوابد؟

در زیر ایده هایی ارائه می شود که به فرزند شما کمک می کنند در تختخواب خودش بخوابد:

 • یک روال خواب منظم ایجاد کنید – برای مثال، حمام، داستان و تخت.
 • چک کنید که اتاق خواب فرزندتان بحد کافی تاریک، آرام و خصوصی باشد.
 • از شیوه اردویی استفاده کنید – این یک روش تدریجی و آرام است که شما با فرزندتان می نشینید تا او به خواب میرود، و سپس به تدریج صندلی خودتان را در طی یک دوره 1 تا 3 هفته ای از اتاق بیرون می برید.
 • عادتهای خواب خوب را در طول روز تشویق کنید – برای مثال، نورآفتاب و ورزش.
 • زمانی که متوجه می شوید فرزندتان برای ایجاد تغییر در الگوی خوابش تلاش می کند او را تحسین نمائید. همچنین می توانید یک نمودار پاداش برای تشویق رفتار خوابی که می خواهید امتحان کنید.
 • اگر برای ایجاد تغییراتی در روال خواب و عادات خواب فرزندتان برنامه ریزی می کنید، شاید مفید باشد برنامه های خود را برای روال زمان خواب برای فرزندتان توضیح دهید. د رمورد چسبیدن به طرح تان ثابت باشید.

امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد و این نوید را می دهیم که در قسمت دوم  پاسخ به10 سوال رایج دیگر در مورد خواب کودکان را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

تهیه شده توسط تیم نی نی عسل

www.niniasal.com

کد مطلب : b-0037

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ