علت خونریزی های شدید دوران قاعدگی

علت خونریزی های شدید دوران قائدگی بسیار متفاوت است اما برخی از این علت ها را می توان کنترل کرد، برای آنهایی که دچار خونریزی های شدید و طولانی دوران قاعدگی هستند ، به خصوص اگر به طور ناگهانی دچار این حالت شده باشند ، چیزی مهمتر از این نیست که بدانند چرا دچار منوراژی شده اند .

علت خونریزی های شدید دوران قاعدگی

برهم خوردن تعادل هورمونی

سیکل قاعدگی طبیعی نتیجه تعادل هورمونی در بدن خانم هاست . هر چیزی که این تعادل را بهم بزند می تواند باعث هموراژی یا خونریزی شدید شود . این عدم تعادل ممکن است برای هورمون های زنان اتفاق بیفتد یا به عنوان مثال نتیجه اختلالات غده تیروئید (کم کاری و پرکاری ) باشد . بر هم خوردن تعادل هورمونی در زنانی که به سن یائسگی نزدیک می شوند و در نوجوانانی که به تازگی بالغ شده اند ، از شایع ترین دلایل منوراژی است .

بزرگ بودن رحم

وقتی رحم یک زن از حالت طبیعی بزرگ تر باشد ، فضای مربوط به آندومتر افزایش یافته و در نتیجه در پایان سیکل قاعدگی خونریی های بیشتری خواهد داشت .

فیبروئید رحمی

فیبروئید یا رشد توده های خوش خیم در داخل رحم از جمله عوامل شایع دیگری است که معمولا طی سنین باروری رخ می دهد و می تواند به خونریزی های شدید منجر شود چرا که باعث افزایش اندازه رحم می شوند و در نتیجه ریزش آندومتر با خونریزی بیشتری همراه خواهد بود .

پولیپ

پولیپ ها یا همان غده های کوچک و خوش خیمی که در پوشش دیواره رحم به وجود می آیند نیز از دیگر علل شایع منوراژی هستند.

بدخیمی ها

هرچند که این علت منوراژی چندان شایع نیست ، ولی باید بدانید که سرطان رحم ، دهانه رحم و تخمدان نیز می توانند منجر به خونریزی های شدید در دوران قاعدگی شوند.

بی نظمی های سیکل قاعدگی

هر علتی که باعث شود در یک ماه ریزش آندومتر اتفاق نیفتد ، منجر به خونریزی غیر طبیعی و شدید در ماه یا ماه های بعد می گردد چون لایه های آندومتر روی هم تلنبار شده و ریزش در دوره بعدی را شدیدتر خواهد کرد .

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOD

این سندرم که اغلب با چاقی رابطه تنگاتنگ دارد ، در نتیجه مقاومت ژنتیکی به انسولین بوجود می آید و میزان شیوع آن در خانم ها بسیار زیاد است ، بطوریکه تقریبا از هر 10 خانمی که در سنین باروری هستند ، 6 نفر دچار این سندرم می شوند.

استفاده از داروهای رقیق کننده خون

بیماری های کبدی ، کلیوی یا اختلالات انعقادی

مطلب زیر را از دست ندهید 

خونریزی پس از مقاربت در زنان

منبع : مجله سلامانه

ویرایش: پریسا بابائی

دیدگاه‌ها

  1. سارا فهیمی دسامبر 23, 2016 at 3:25 ب.ظ

    ممنون خیلی دنبال این مطلب گشتم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ