شیر دوشیده شده را چگونه باید ذخیره و بعد استفاده کرد

شیر فریز شده را چگونه باید ذوب کرد؟

برای مصرف شیر دوشیده شده منجمد هرگز ظرف محتوی شیرا را نباید مستقیم بر روی اجاق قرار داد بلکه باید آن را در مدت نیم تا یک ساعت به درجه حرارت بدن رساند (با چکاندن یک قطره شیر روی ساعد حرارت مناسب را می­توان تشخیص داد.)

ظرف محتوی شیر فریز شده را در ظرف آب ولرم گذاشته و تکان داد تا کم کم یخ آن باز شود. گرم کردن سریع شیر در روی اجاق یا فر یا ماکروویو باعث می­شود که ویتامین­های آن به سرعت تخریب شده و پروتئین­های آن نیز تغییر یابد شیر منجمد شده­ای که ذوب و گرم شده ظرف نیم تا یک ساعت باید مصرف شود و هرگز نباید شیر ذوب شده را دو بار فریز نمود.

نکاتی که پیشنهاد می­شوند اما قانونی نیستند:

با دوشیدن نباید احساس درد و رنج و صدمه کنید و اگر چنین است بگویید کمکتان کنند.

شیر دوشیده شده مادر را چگونه باید ذخیره یا فریز کرد:

از ظرف­های پلاستیکی و شیشه­ای می­توان استفاده کرد. لیوان و بطری که برای دوشیدن و ذخیره کردن شیر مورد استفاده قرار می­گیرند همیشه باید قبل از استفاده جوشانده شوند و بعد از خنک شدن مورد استفاده قرار گیرند.

شیر دوشیده شده را باید بلافاصله داخل یخچال یا فریزر قرار داد. شیر دوشیده شده در درجه حرارت اتاق به شرطی که دور از آفتاب گرمای چراغ و یا شوفاژ باشد حداکثر 6 تا 8 ساعت ولی باید توجه داشت شیری که در درجه حرارت اتاق نگهداری شده باشد دیگر قابل فریز کردن نیست.

شیر دوشیده شده را می­توان تا 48 ساعت در یخچال نگهداری نمود و یا ظرف 30 دقیقه اول در یخچال گذاشت سپس فریز کرد. ظرفی که برای فریز کردن به کار  می­رود باید فقط سه چهارم از شیر پر شود تا جای یخ زدن نیز داشته باشد.

بهتر است روی ظرف تاریخ شیر دوشیده شدههم ثبت شود تا در هر بار استفاده اول شیر دوشیده شده قدیمی­تر مصرف گردد در صورتی که شیر مادر در قسمت جا یخی یخچال نگهداری شود تا دو هفته و در فریزرهای معمولی (18- درجه) تا 3 ماه و در فریزرهای صنعتی (32- درجه سانتیگراد) تا 6 ماه قبل استفاده است.

شیر دوشیده شده را چگونه باید ذخیره و بعد استفاده کرد

گرداوری: نی نی عسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ