سلامت روان جنين چگونه تحت تاثیر رفتار مادر است؟

در اسلام تاکيد شده خانمي که فرزندي در راه دارد، تلاوت قرآن را فراموش نکند. البته درباره اين که چه سوره هايي از قرآن براي سلامت روان مادر و  سلامت روان جنين و همچنين بارداري و وضع حمل آسان، مفيد است، روايت هاي مختلفي نقل شده است.

در کتاب «بحارالانوار» از امام صادق(ع) نقل است که فرموده اند: «خواندن سوره هاي مبارکه مريم و محمد(ص) در دوران بارداري  برای سلامت روان جنين مفيد است.»

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از فردا:

در کتاب «بحارالانوار» از امام صادق(ع) نقل است که فرموده اند: «خواندن سوره هاي مبارکه مريم و محمد(ص) در دوران بارداري مفيد است.»

سلامت روان جنين

مشرق: بسياري از خانم هاي باردار در طول دوران بارداري دغدغه هاي زيادي درباره زيبايي نوزادشان دارند. برخي از سوالات که ذهن آنان را درگير مي کند درباره اين موضوع است که چه کنيم يا چه بخوريم که نوزادي زيبا  داشته باشيم.

هر چند توجه به زيبايي، هوش و رعايت نکاتي که پزشکان و متخصصان در اين باره مي گويند مفيد است اما برخي مادران باردار به سلامت روان جنين توجه کمتري دارند.

انتقال صفات مادر در دوران بارداري به فرزند

تربيت نه از ۷ سالگي شروع مي شود، نه ۳ سالگي و نه چند ماهگي بلکه از دوران جنيني است که همه چيز شکل مي گيرد. روايت هاي بسياري وجود دارد که در آن بر اهميت دوران بارداري و سلامت روحي و رواني مادر باردار تاکيد شده است که در نهایت به سلامت روان جنين منجر خواهد شد.

بنابراين، اين دوران نه تنها براي جنين بلکه براي مادر هم بسيار مهم و تاثيرگذار است. درواقع اضطراب يا آرامش رواني مادر در دوران بارداري به جنين منتقل مي شود و هر دو را تحت تاثير قرار مي دهد. پس براي اين که مادر و جنين هر دو در آرامش و سلامت روحي و جسمي باشند، بايد هم مادر و هم اطرافيان او به ويژه پدر نکاتي را در نظر داشته باشند و رعايت کنند.

خواندن سوره هاي مبارکه مريم و محمد(ص)

در اسلام تاکيد شده خانمي که فرزندي در راه دارد، تلاوت قرآن را فراموش نکند. البته درباره اين که چه سوره هايي از قرآن براي سلامت روان مادر و  سلامت روان جنين و همچنين بارداري و وضع حمل آسان، مفيد است، روايت هاي مختلفي نقل شده است.

در کتاب «بحارالانوار» از امام صادق(ع) نقل است که فرموده اند: «خواندن سوره هاي مبارکه مريم و محمد(ص) در دوران بارداري  برای سلامت روان جنين مفيد است.»

نکته ديگري که در اين کتاب به نقل از امام باقر و امام صادق(ع) بر آن تاکيد شده، اين است که خانم ها سعي کنند در طول بارداري تا حد امکان دايم الوضو باشند.

در واقع وضو داشتن نوعي آمادگي براي تقرب به خداوند محسوب مي شود و روح ونفس مادر و جنين او را نوراني و روشن مي کند و باعث سلامت روان جنين می شود  همچنين در روايات متعددي به نقل از امام باقر و امام صادق(ع) به جا آوردن نماز شب به زنان باردار توصيه شده است.

اهميت صله رحم

در تفسير «مجمع البيان» به نقل از امام باقر(ع) روايت است: «معناي تقوا از ارحام اين است که از قطع صله رحم بپرهيزيد.»

بنابراين چنين دستوري به طور مطلق آمده است و افرادي که گمان مي کنند در دوران بارداري نبايد با دوستان و اقوام رفت و آمد داشته باشند، کاملا در اشتباه اند چرا که صله رحم در روحيه مادر و در نتیجه بر سلامت روان جنين نقش بسيار موثري ايفا مي کند.

شرکت در مجلس اهل بيت(ع)

کارشناسان ديني به خانم هاي باردار توصيه مي کنند در مجالس ائمه معصومين(ع) شرکت کنند. در اين ميان، شرکت در مجلس حضرت سيدالشهدا(ع) و همچنين مشرف شدن به مکان هاي زيارتي بسيار مهم و موثر خواهد بود. آرامشي که مادر بر اثر حضور در اين مکان ها به دست مي آورد بر جنين نيز تاثير خواهد گذاشت.

مادر موثرترين فرد در زندگي هر انساني

پايگاه جامع اطلاع رساني پزشکي ايران سلامت نيز در اين باره مي نويسد: دوران جنيني بسيار مهم است. اولين ذهنيتي که انسان از زندگي پيدا مي کند، در دوران جنيني شکل مي گيرد و اين ذهنيت در نهايت مي تواند باعث موفقيت يا ناکامي باشد.

وقتي مي گوييم مادر موثرترين فرد در زندگي فرزند است، در درجه اول به دليل ارتباط بسيار نزديک مادر و جنين در دوران بارداري است؛ به طوري که اگر مادر حالت عصبي داشته باشد، اين حس به جنين منتقل مي شود. برخي نوزادان بعد از به دنيا آمدن ناآرامي هايي دارند که به نظر مي رسد بر اثر نگراني ها و حالت هاي عصبي مادر در دوران بارداري باشد.

تاثير مثبت انديشي مادر بر سلامت روان جنين

جنين از مادر تغذيه مي کند پس اگر غذايي که مادر مي خورد با لذت باشد، ارتباط هاي اجتماعي محبت آميز و دوستانه و ديدي مثبت به همسر، خانواده و زندگي اش داشته باشد، اثر بسيار خوبي بر جنين خواهدگذاشت. بچه هايي که خوب ارتباط برقرارمي کنند و هميشه شادند و لبخند به لب دارند، معمولا مادراني با افکار مثبت داشته اند.

اين مادران در آرامش با جنينشان صحبت و عشق و محبت را به او منتقل کرده اند. احساس لذت مادر از بارداري و حرکت هاي جنين، به جنين منتقل مي شود و اين موضوع باعث تامين سلامت روان او خواهد شد. اگر مادر احساس هاي مثبت داشته باشد، مي تواند جنين خود را به سمت داشتن زندگي خوب هدايت کند.

اگر مادر قبل و بعد از تولد فرزندش افکار مثبت نداشته باشد و مرتب دچار ترس و تنش شود در نتيجه فرزندش از عشق، علاقه، اعتمادبه نفس و… محروم مي ماند.

فردا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ