ریزش مو کودک

در خصوص دلایل ریزش مو کودک و راه های درمان آن در زیر مطالبی آورده شد که توصیه می شود مطلع باشید

ریزش مو کودک و راه درمان آن چیست؟

همه افراد از جمله کودکان به طور معمول دارای دست کم 100هزار تار مو روی سرشان هستند و ممکن است روزانه تا 100 تار مو از سرشان بريزد كه معمولا تارهای موی جدید جایگزین تارهای ریخته شده می شوند. با این وجود در صورت عدم رویش موهای جدید، ریزش مو می تواند به کم پشت تر شدن مو، تشکیل لکه های بی مو یا طاسی کامل منجر شود. معمولا كمتر اتفاق مي افتد كه كودكان موهاي سرشان را از دست بدهند اما گاهی بعضی از كودكان از ريزش مو رنج می برند كه علت آن وضعیت های جسمی خاص است كه تمامی اين وضعیت های جسمی بايد توسط متخصص اطفال يا متخصص پوست اطفال تشخیص داده شوند. با ما همراه شوید تا بعضی از علت های ریزش مو در کودکان و راه های درمان آنها را با هم بررسی کنیم.

اصطلاحا به ریزش مو آلوپسی گفته می شود. این عارضه به شکل آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه در مردان شایع تر است که باعث می شود آنها با بالا رفتن سنشان به طور فزاینده موهای بیشتری را از دست دهند. کودکان می توانند به یک نوع ریزش مو دیگر که معمولا با بیماری، عادت های آراستن مو یا رژیم غذایی مرتبط است مبتلا شوند. در بیشترموارد ریزش مو در کودکان موقتی است؛ از این رو بیشتر آنها به مرور زمان و دوباره به طورکامل رشد می کنند.

دلایل عمومی ریزش مو کودک

در صورتی که کودکان به طور نادرست یا بیش از اندازه از موهایشان استفاده کنند می توانند به ریزش مو دچار شوند؛ برای مثال شانه زدن یا برس زدن مکرر موها، به ویژه هنگامی که خیس هستند می تواند موجب شکنندگی یا ریزش آنها شود. استفاده از لوازم جانبی مانند سنجاق سر یا مدل هایی مانند دم اسبی که بیش از اندازه محکم است، می تواند همین مشکل را ایجاد کند. مواد شیمیایی موجود در حالت دهنده های مو مانند فرکننده ها و صاف کننده یکی دیگر از دلایل ریزش موست زیرا در این فرایندها، مو در معرض ابزارهای تولیدکننده دمای بالا مانند سشوار قرار می گیرد.

همين طور کودکانی که در برنامه غذایی شان به اندازه کافی مواد مغذی خاصي مانند آهن و پروتئین را دریافت نمی کنند نیز ممکن است ریزش مو را تجربه کنند.

دلایل اختصاصی بیماری رینگ ورم یا تینیاکاپیتیس

از جمله مشکلاتي که می تواند به ریزش مو کودک منجر شود بیماری رینگ ورم یا تینیاکاپیتیس )یک نوع عفونت قارچی پوست سر و مولد کچلی( است. بچه های مبتلا به اين بیماری معمولا با ريزش مكرر موها يا موهای خرد شده در قسمت فوقانی سر مواجه مي شوند. تکه های بدون مو معمولا گرد يا بیضی ولی اغلب نامنظمند. گاهی اوقات موها دقیقا روی پوست خرد می شوند و به صورت نقاط سیاهی روی پوست سر به نظر می آيند. بعضی اوقات نیز پوسته های خاكستری روی پوست ديده می شود. یک پزشک متخصص می تواند با تجویز یک دارو و یک شامپوی ضدقارچ این بیماری را درمان کند. داروی این نوع بیماری خوراکی است و باید به مدت هشت هفته مصرف شود. کودکان نیز باید هفته ای دو تا سه بار و به مدت هشت هفته از این شامپو استفاده کنند. استفاده از این داروها به همراه شامپو مانع سرایت تینیاکاپیتیس به کودکان دیگر می شود و در نتیجه نیازی نیست که در طول درمان، کودک از رفتن به مدرسه خودداری کند.

ضربه موجب بروز آلوپسی کودکان می شود.

آسیب یا وارد آمدن ضربه به فولیکول های مو می تواند موجب آلوپسی یا ریزش مو در کودکان شود. بستن بندهای محکم به مو و دم اسبی کردن موها باعث می شودکه به طور مداوم موها در یک نقطه ساییده شوند و در نتیجه شکنندگی و ریزش مو کودک به وجود آید. یک اختلال وسواسی- جبری موسوم به تریکوتیلومانیا که در آن فرد مبتلا به طور غیرارادی اقدام به کندن موهای خود می کند نیز موجب بروز الگوهای غیرطبیعی ریزش مو کودک می شود. زیرا کودکان مبتلا به این بیماری قادر نیستند مانع کشیدن و پیچاندن موهایشان شوند. با این حال معمولا موها پس از ترک این رفتار مجددا می رویند.

بیماری آلوپسی آرئاتا

اين بيماري نوعي اختلال سیستم ایمنی است كه می تواند موجب ریزش مو کودک و در نتیجه تشکیل نقاط دایره ای شکل بی مو و بدون آثاری از التهاب، پوسته يا موهای خرد شده روی سر آنها شود كه به طور ناگهانی و معمولا یکشبه بروز می کند. در اين وضعيت سیستم ایمنی شخص به فولیکول های مو حمله می کند و بدون بروز هیچگونه شکنندگی، پوسته پوسته شدن یا ناراحتی باعث ریزش کامل مو می شود. هیچ نوع مداوا یا درمان اختصاصی برای این نوع بیماری موسوم به آلوپسی آرئاتا وجود ندارد اما متخصصان پوست می توانند داروهایی را تجویز کنند که می توانند به کودکان مبتلا به این اختلال کمک کنند. از آنجا که هیچ درمانی برای آلوپسی آرئاتا وجود ندارد علائم این بیماری می تواند بارها در زندگی کودک ظاهر شود. حدود یک در 1000 كودك دچار آلوپسی آرئاتا می شود که حدود 25 درصد آنها خطوط يا فرو رفتگی هايی در سطح ناخن خود دارند. كودكان مبتلا به آلوپسی آرئاتا بايد تحت نظر متخصص پوست درمان  شوند.

تلوژن افلوویوم

بیماری تلوژن افلوویوم چرخه طبیعی ریزش مو کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود مو پس از اتفاق های احساسی و جسمی ناگهانی مانند مرگ یکی از عزیزان ریزش پیدا کند. هر فولیکول مو تقریبا به مدت سه سال رشد می کند سپس رشدش متوقف می شود. به دنبال مرحله توقف رشد، فولیکول تقریبا به مدت سه ماه استراحت می کند و مجددا رشد مو از سر گرفته می شود. تلوژن افلوویوم، یک بیماری است که در آن فولیکول های مو غیرفعال می شوند و در حالت کمون قرار می گیرند و در نتیجه ریزش موی جزيی یا کلی روی می دهد.

تلوژن افلوویوم می تواند پس از مصرف بیش از اندازه ویتامین A، تب های شدید، استرس یا آسیب شدید یا استفاده از یک نوع داروی ضدآکنه به نام روآکوتان ایجاد شود. اغلب موهای کودکان 6 تا 12 ماه پس از رفع عامل ایجاد تلوژن افلوویوم مجددا می رویند.

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی مانند نامناسب بودن عملکرد غده تیروئید نیز از جمله عوامل ریزش مو کودک است.

شیمی درمانی

بعضی از داروهای ضدسرطان باعث ریزش مو کودک می شوند زیرا این نوع داروهای قوی نه تنها به سلول های سرطانی بلکه به سلول های مولد رشد مو نیز حمله می کنند و موجب از بین رفتن آنها می شوند. ریزش مو کودک کمتر از ریزش مو در نوجوانان و جوانان اهمیت دارد. بسیار حائز اهمیت است که یک نوجوان قبل از شروع درمان سرطان لوازم مورد استفاده در دوران ریزش مویش را تهیه کند. همه داروهای شیمی درمانی موجب ریزش مو نمی شوند؛ بنابراین لازم است از قبل با پزشک مربوطه درمورد گزینه های درمانی و نتایج پیش بینی شده صحبت کنید. کلاه، کلاه گیس و موی مصنوعی می توانند برای ماه ها و تا قبل از

رویش مجدد موهای جدید، ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را پنهان کنند.

چه بايد كرد

والدینی که احتمال می دهند کودکشان دچار ریزش موست باید وی را نزد یک پزشک متخصص و مجرب ببرند. پزشک متخصص مي تواند کودک را معاینه کند، آزمایش های لازم را انجام و بیماری اصلی وی را تشخیص دهد یا گزینه های درمانی مناسب را پیشنهاد کند. کودکان می توانند برای پیشگیری از احساس خجالت، ناراحتی یا سایر احساسات منفی و ناخوشایند ناشی از بی مویی تا قبل از بهبود کامل ریزش مو و رویش موهای جدیدشان از راه حل های موقتی مانند استفاده از موی مصنوعی، کلاه و کلاه گیس بهره ببرند. موی مصنوعی و کلاه گیس می تواند به عنوان یک راه حل درازمدت در مواقع نادری که کودک از ریزش موی دائمی رنج می برد مورد استفاده قرار گیرد.

از دست دادن مو، هرچند كودك نسبت به آن نگران باشد معمولا خطرناك نيست. در هر حال ریزش مو کودک به دلایل عمومی نظیر آراستن نامناسب و زیان آور موها یا رژیم غذایی نامناسب، اغلب با اصلاح رفتار یا رژیم غذایی کودک از بین می رود یا از شدت آن کاسته می شود. برای مثال، خوردن یک غذای متعادل و مغذی می تواند سلامت موها را بازگرداند. ریزش موی کودکان که به علت بیماری های خاص اتفاق مي افتد معمولا پس از اینکه کودک تحت درمان مناسب آن مشکل پزشکی قرار می گیرد بهبود می یابد. ممکن است درمان بیماری کچلی رینگ ورم نیاز به استفاده از داروهای ضدقارچ داشته باشد و پس از روان درمانی نیز از شدت بیماری روانی تریکوتیلومانیا کاسته شود.

البته به محض اتمام شیمی درمانی، موهای کودک مبتلا به سرطان نیز مجددا می رویند.

ریزش مو کودک

منبع : مجله سلامانه

گردآوری:سایت نی نی عسل

کد : b-0060

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ