دانستنیهایی درباره اسباب بازی کودکان

[highlight]به دلیل وجود گزینه های فراوان در اسباب بازی فروشی ها ، نگاهی می اندازیم ، به آنچه در انتخاب مناسب ترین اسباب بازی کودکان به شما کمک خواهد کرد  پس به دانستنیهایی درباره اسباب بازی کودکان توجه کنید[/highlight].

اسباب بازی کودکان

می دانیم بازی روشی است که خردسالان در مراحل رشد توسط آن آموزش می بینند . خردسالان به روشی یکپارچه یاد می گیرند ، یعنی وقتی با مکعب ها بازی می کنند ، با مفاهیمی همچون مثل یکپارچگی در جهت یابی ، مهارت ها در حرکات بزرگ ، مهارت هایی مانند تعادل ، شکل و فاصله آشنا می شوند. آنان حل مشکلات را می آموزند ، مهارت های حرکات بزرگ و ظریفشان گسترش می یابد و از طریق یادگیری همکاری ، تبادل نظر و جابه جایی ، مفاهیم شناختی و مهارت های اجتماعی آنها تقویت می شود . روند بازی چه در محیطی وسیع مثل مهد کودک و چه روی فرش خانه ، برای خردسالان بی نهایت گرانبهاست .اسباب بازی کودکان

چگونگی آموزش

خردسالان از هر اسباب بازی چیزی می آموزند ، اما میزان و شدت یادگیری بستگی دارد به تعامل بین بچه و آن اسباب بازی و نوع فرصت های یادگیری که آن اسباب بازی کودکان فراهم می آورد . وقتی در میان طبقات پر از اسباب بازی فروشگاهی بزرگ ایستاده اید از آنچه می خواهید فرزندتان بیاموزد و تجربه کند ، آگاهی داشته باشید . توجه کنید که یک اسباب بازی الکترونیک هوشمند با دکمه هایی برای خاموش و روشن کردن و چراغ چرخان همواره بهترین نتایج را برآورده نخواهد کرد . برعکس ، شاید برخی از والدین تصور کنند که مکعب های ویژه بچه های نوپا یا اسباب بازی کودکان مثل ماشین ها ، اسباب بازی هایی قدیمی باشد ، ولی این نوع اسباب بازی کودکان برای رشد و تکامل حرکات و مغز فرزندتان کمک بسیاری خواهد کرد .

آنچه باید بیابید

به گفته ی روان شناس کودکان ، دکتر نیکول هیلبرن ، اسباب بازی باید فقط برای یک مقصود باشد . اسباب بازی نباید فقط به آنچه انجام می دهد ، محدود باشد . مثلاً اگر شکلی را می آفریند و مهارت های احساسی و مفهومی در فرزندتان را گسترش می دهد باید مهارت های حرکات ظریف را نیز گسترش دهد و بچه بتواند چیزها را کنار هم قرار دهد و با قرار دادن آن روی  یکدیگر شکلی ایجاد کند . اسباب بازی های الکترونیک ارزان تر که احتمالاً موسیقی نیز می نوازند و چراغ هایشان روشن می شود ، تمام نیازهای او را برآورده نمی سازد. زیرا نیاز است که اسباب بازی با بچه بزرگ شود و استفاده از آن نیز گسترش یابد . برای آموزشی بودن یک اسباب بازی باید در جست و جوی چند مورد باشید نه فقط یکی . بدون شک اسباب بازی باید مهارت های شناختی و حسی ، حرکات ظریف و درشت و بازی تجسم کودک را تحریک کند.

بچه های کوچک تر که به دنبال کشف همه چیز هستند و دوست دارند همه چیز را در دهانشان بگذارند به اسباب بازی هایی منطبق بر نیازشان توجه داشته باشید . بچه های نوپا نیز به بازی های ساختاری علاقه مندند ، یعنی امکانات ساختاری بیشتر و حل معماهای مشکل تر. بنابراین در پی اسباب بازی هایی باشید که به رشد مهارت های فرزندتان را ممکن سازد . خردسالان با تعدادی مکعب ، ساعت ها بازی می کنند و می توانند آن را با بازی های دیگر نیز ترکیب کنند .

اسباب بازی کودکان برای یادگیری

یک متخصص اسباب بازی توضیح می دهد که برای خرید اسباب بازی کودکان باید در جست و جوی چه باشیم. به زبانی ساده ، بر اسباب بازی هایی تمرکز کنید که مزایای خاصی دارند . آنانی که از طریق بازی به رشد مهارت های ویژه کودکان یاری می رسانند:

  • اسباب بازی کودکان که به استفاده و کنترل ماهیچه های درشت تر برای حرکت کمک می کند ، در واقع ، مشوق رشد مهارت های حرکتی بزرگ است .
  • اسباب بازی کودکان که به بچه کمک میکند تا از دست ها و انگشت هایش برای حرکات ارزشمند و ظریف استفاده کند ، مهارت های حرکات کوچک را گسترش می دهد .
  • اسباب بازی کودکان که مشوق بچه برای تفکر ، یادگیری و حل مسائل است ، به رشد شناختی یاری می رساند.
  • اسباب بازی کودکان که از بافت های متفاوتی شکل گرفته است ، به تحریک رشد لامسه خردسال کمک می کند.
  • اسباب بازی کودکان که رنگ های روشن و متضادی دارند و تکان می خورند به تحریک مفاهیم بینایی در نونهال کمک می کند.

آنچه باید پرهیز شود

البته بازی با ابزارهای الکترونیک و تماشای تلویزیون جای خود را دارد ، اما اینها را نباید جایگزین نشستن روی زمین و بازی با اسباب بازی های واقعی کرد. کیفیت کلی اسباب بازی را نیز باید در نظر داشت . اگر اسباب بازی پس از مدت کوتاهی از بین برود، مطلوب نیست . کودکان در حدود سه ماهگی کم کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می گیرند وبه تدریج یاد می گیرند که می توانند کارهایی را انجام دهند . یاد می گیرند که تکان دادن یک جغجغه باعث تولید صدا می شود . دوباره آن را امتحان می کنند و کم کم رابطه علت و معلول را متوجه می شوند . البته تعداد این اسباب بازی ها نباید آن قدر زیاد باشد که او فقط رابطه علت و معلول را یاد بگیرد . برای بچه های کوچک تر اسباب بازی های الکترونیکی که در آن با فشار یک دکمه ، اتفاقی رخ می دهد ، چندان هم کارایی ندارند زیرا آن بازی ها بسیار محدودند . فرزندتان می تواند یک یا دو عدد از این اسباب بازی ها را داشته باشد ، ولی به تعداد زیاد آنها نیازی نیست .

دانستنیهایی درباره اسباب بازی کودکان

منبع : مجله نی نی پلاس

ویرایش و تلخیص: پریسا بابایی

www.niniasal.com

کد مطلب : e-0066

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ