خونریزی شدید و طولانی در پریود

هر بار نزدیک شدن پریود ، استرس همه وجودش را می گیرد . به نظر خودش یک چیزی غیر طبیعی است اما چند و چونش را نمی داند. بقیه خواهرها و دوستان نزدیکش کمی درد دارند ولی مثل او از همه کار و زندگی شان نمی افتند. خونریزی شدید و طولانی در پریود  هر بار کارش را به غش و ضعف می کشاند . یکی ، دوباری هم خواسته قضیه را پیگیری کند ولی دورو بری ها گفته اند که نگران نباشد چون هر زنی با زن دیگر فرق دارد و لابد طبیعت بدن او هم این جوری است ! البته حرف یکی از دوستانش هم که گفته بود ممکن است کار به نمونه برداری برسد ، حسابی ترسانده بودش…

این جملات برای شما آشنا است ؟ آیا شما هم در هنگام پریود خود دچار خونریزی های شدید هستید و می خواهید علتش را بدانید ؟ شاید هم یک دفعه دچار این حالت شده اید و ترس برتان داشته که مبادا یک نوع بدخیمی سر وقتتان آمده باشد ؟پریود

خونریزی های شدید و طولانی در پریود (منوراژی)

برای اینکه بدانیم علت خونریزی های شدید و طولانی در زمان پریود چیست ، در ابتدا باید بدانیم که اصلا چرا طی این دوران دچار خونریزی می شویم . دیواره رحم خانمها از سه لایه تشکیل شده است که داخلی ترین لایه آن «آندومتر» نام دارد و حفره رحمی را می پوشاند . طی دوره قاعدگی آندومتر رحم دچار تغییرات فراوانی می شود که عامل آن ترشح هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون است . این تغییرات نوعی آمادگی است تا اگر تخمکی لقاح یافت ، بتواند در این فضا لانه گزینی کند. حال اگر لانه گینی انجام نشود ، آندوتر در انتهای سیکل قاعدگی و با قطع هورمون ها ریزش کرده و دچار خونریی می شود . اگر این خونریزی بیش از حد (بیش از 80 سی سی ) یا طولانی مدت (مساوی یا بیشتر از 8 روز) باشد و البته در فواصل منظم نیز رخ دهد ، یعنی شما دچار منوراژی هستید . این مشکل نسبتا شایع است به طوری که 30 درصد از زنان در سنین باروری این علایم را تجربه می کنند و گناه بیش از 7/74 درصد از کم خونی های فقر آهن در خانم ها هم به گردن همین خونریی های شدید و طولانی است ! منوراژی نه تنها باعث کم خونی می شود، بلکه شما را د چار ضعف و بی حالی می کند و در نتیجه کیفیت زندگی تان را طی چند روز پریود کاهش می دهد . ولی نگران نباشید چون منوراژی به خودی خود خطرناک نیست یا شاید حتی دلیل مشخصی هم نداشته باشد .

یادتان باشد اگر خونریزی تان آنقدر شدید است که :

-طی یک ساعت بیش از یک تامپون یا نوار بهداشتی استفاده می کنید.

-نیاز به استفاده از نوارهای بهداشتی چند لایه و با قدرت محافظت بالا دارید .

-طی شب مجبور می شوید یک یا چند بار بیدار شده و نوار بهداشتی را تعویض کنید.

-اگر خون به صورت لخته های بزرگ از بدنتان خارج می شود.

-اگر حجم سنگین خونریی فعالیت های روزمره شمارا فلج می کند .

-اگر در دوران عادت ماهانه دچار علائمی مثل خستگی ، ضعف و تنگی نفس می شوید.

برای تشخیص قطعی منوراژی به متخصص زنان مراجعه کنید.

 

درمان منوراژی : از درمان علامتی تا جراحی

تشخیص علت منوراژی در تعیین رویکرد درمانی اهمیت ویژه ای دارد . مهم این است که دور خوددرمانی را خط بکشید . درست است که شاید پشت این خونریزی شدید و طولانی علت نگران کننده ای وجود نداشته باشد ، اما شاید به علت نوعی بدخیمی دچار این حالت شده باشید که باید هر چه زودتر تشیخص داده شده و تحت درمان قرار بگیرد. استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن با کاهش سطح پروستاگلاندین ، 20 تا 25 درصد از خونریزی پریود را کاهش می دهد اما مصرفی طولانی شان با عوارض گوارشی و … همراه است .

اگر خونریزی شدید ، ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد ، بیمار باید در کنار دارو درمانی وزن نیز کم کند تا علائم بیماری و در کنار آن خونریزی های شدید دوره عادت ماهانه اش کاهش پیدا کند . در مجموع برای درمان منوراژی بررسی هورمونی ، بررسی سیستم انعقادی ، بررسی های آناتومیک حفره رحمی ، آزمایشات پاراکلینیکی و یک معاینه کامل ضروری است . برای آن دسته از خانم هایی هم که بالای 35 سال سن دارند و دچار تغییرات سیکل قاعدگی شده اند ، ممکن است نمونه برداری از آندومتر لازم باشد . در بعضی از موارد منوراژی ، درمان های تهاجمی مانند جراحی نیز ضرور می یابد.

خونریزی شدید و طولانی در پریود

منبع : مجله سلامانه

ویرایش: پریسا بابائی

ویرایش : www.niniasal.com

کد مطلب : c-0087

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ